Pociąg ekspresowy „Łącząc Europę” jest jedną z kluczowych inicjatyw Europejskiego Roku Kolei 2021, która ma pokazać liczne korzyści płynące z transportu kolejowego, zarówno w sektorze przewozów pasażerskich, jak i towarowych
- mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.
Kolej to jedna z najbardziej zrównoważonych form transportu, a jej upowszechnienie w całej Europie jest niezwykle ważne dla osiągnięcia celów Europejskiego Zielonego Ładu. Rok 2021 został oficjalnie ogłoszony Europejskim Rokiem Kolei, a w Dniu Europy (9 maja) Komisja Europejska przedstawiła trasę i poszczególne stacje ekspresu „Łącząc Europę”.
Pociąg składający się z sześciu wagonów wyruszył z Lizbony 2 września i zakończy podróż 7 października w Paryżu. Po drodze zajedzie do ponad stu miast w 23 państwach członkowskich i w trzech sąsiadujących z UE krajach europejskich. Operatorzy kolejowi z różnych państw członkowskich UE połączyli siły, aby zrealizować tę bezprecedensową podroż koleją zaplanowaną na 36 dni.
Po oficjalnym powitaniu pociągu CEE „Łącząc Europę” przedstawiciele Komisji Europejskiej razem z wicemarszałkiem Łukaszem Smółką odwiedzili wystawę w Narodowym Banku Polskim, hejnalicę Bazyliki Mariackiej oraz historyczne centrum Krakowa. Następnie specjalnie przygotowanym pojazdem szynowym przejechali na miejsce nowych inwestycji kolejowych na krakowskich Grzegórzkach.
Seria podcastów „Next Stop” dotycząca Europejskiego Roku Kolei 2021, przygotowana wiosną przez stażystów KR-u, dostępna jest tutaj.
Tu można dowiedzieć się więcej o inicjatywie KR-u „Zielony Ład w terenie”.
Napisz komentarz
Komentarze