Konferencja naukowa została zorganizowana przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Nowym Sączu i pozwoliła na ukazanie wzajemnych zależności dobrze zorganizowanego kształcenia branżowego na przykładzie szkół subregionu sądeckiego, współpracujących z pracodawcami.
Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach i Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa w Nawojowej zaprezentowały współpracę z pracodawcami, a Zespół Szkół nr 4 w Nowym Sączu podzielił się własnymi przemyśleniami i analizami dotyczącymi kształcenia branżowego.
Cieszę się niezmiernie, że mogę dzisiaj uczestniczyć w spotkaniu, które stanowi płaszczyznę do wymiany doświadczeń w obszarze kształcenia branżowego, tak, aby wszyscy zainteresowani mieli jak najszerszą panoramę możliwości dla swoich działań, stworzenia takich kierunków kształcenia, które będą aktualne na rynku pracy w przyszłości. Realnie przyczynią się do samorozwoju Małopolan i zapewnią rozwój regionu
- powiedziała Marta Malec-Lech z zarządu województwa.
W trakcie konferencji doświadczeni pedagodzy i dyrektorzy szkół podzielili się refleksją odnośnie tego, jakich zmian należy dokonać już dziś w kształceniu branżowym I stopnia, aby praktycznie przygotować młodych ludzi do wejścia na rynek pracy i do dalszego samorozwoju.
Dobrze rozumiane kształcenie zawodowe bez udziału pracodawców dziś nie ma racji bytu. Firma FAMUR SA w Katowicach, która współpracuje ze szkołami branżowymi województwa małopolskiego i śląskiego jest tego dobrym przykładem. Swoją współpracę zaprezentowała również prywatna firma Przychodnia Weterynaryjna w Zawadzie, która znakomicie wpisuje swoją ofertę w potrzeby ZSP w Nawojowej i całego regionu.
Jak podkreślił na zakończenie konferencji Dyrektor MCDN dr Łukasz Cieślik: - Dynamiczny rozwój gospodarki wymaga równie dynamicznego działania i współpracy wszystkich, którzy zajmują się kształceniem zawodowym. MCDN nadal będzie płaszczyzną dla tak rozumianej współpracy oraz służy wsparciem nauczycielom i dyrektorom szkół i placówek.
Konferencja pokazała jak wykorzystać badania potrzeb rynku pracy przez szkoły i pracodawców do stworzenia takich kierunków kształcenia, które będą aktualne na rynku pracy w przyszłości, realnie przyczynią się do samorozwoju Małopolan i zapewnią rozwój regionu.
Napisz komentarz
Komentarze