Projekt „Bezpieczny Senior” jest kolejną odsłoną i kontynuacją jednego z elementów podpisanego z początkiem sierpnia 2020 roku porozumienia zawartego pomiędzy Województwem Małopolskim, a małopolską Policją. Obejmuje współpracę przy realizacji zadania „Wielopokoleniowa Edukacja Małopolan” w ramach Pakietu Edukacyjnego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej.
Tym razem przygotowano 36 tys. materiałów profilaktycznych wraz z notatnikiem zawierającym krótką treść edukacyjną. Materiały te zostaną przekazane przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie do wszystkich powiatów Małopolski. Następnie policjanci zajmującą się profilaktyką społeczną rozpropagują je wśród seniorów w województwie małopolskim.
Bezpieczeństwo mieszkańców Małopolski jest niezwykle ważne. To kwestia priorytetowa. Wszelkie działania informacyjne, spotkania i prelekcje maja uświadomić i przypominać osobom starszym o zagrożeniach przed oszustwami, w których seniorzy niejednokrotnie tracą majątki
- powiedziała Marta Malec-Lech z zarządu województwa.
W ramach projektu w każdym z powiatów naszego województwa wyznaczony jest policjant, który koordynuje działania z poziomu jednostki Policji i realizuje tematykę informacyjno – edukacyjną skierowaną do osób starszych. W ramach tych działań organizowane są między innymi cykliczne spotkania przy współpracy z Uniwersytetami Trzeciego Wieku i Klubami Seniora przy użyciu metod dydaktycznych w postaci prezentacji multimedialnych, opowiadań, opisach sytuacji, które miały miejsce w prawdziwym życiu oraz na podstawie posiadanego doświadczenia.
Uczestnikom przypominane są sytuacje z jakimi mogą się spotkać, które najczęściej dotykają najstarszą grupę wiekową, wynikające między innymi z korzystania z sieci internetowej, bezpieczeństwo związane z płatnościami elektronicznymi, oszustwa internetowe, przestępstwa związane z bezpieczeństwem tzw. „wirtualnego pieniądza”, bankowość elektroniczna, posługiwania się kartą bankomatową czy zjawiska kradzieży tożsamości. Podczas spotkań słuchacze informowani są o istnieniu danych zagrożeń, ich skali, a przede wszystkim o tym jak działają oszuści i jak nie dać się oszukać.
Napisz komentarz
Komentarze