11 listopada to dla nas wszystkich rocznica zwycięstwa wywalczonego wielkim poświęceniem. To dzień będący dla nas symbolem fundamentalnych wartości, jakimi są wolność i niepodległość. Kiedy wracamy myślą do chwil sprzed 103 lat ogarnia nas wzruszenie i podziw, gdyż niepodległa Polska stała się wówczas rzeczywistością
- mówił wicemarszałek Józef Gawron.
Kraków
Główne Małopolskie obchody rozpoczęły się składaniem wieńców pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego, a następnie kwiaty złożono na sarkofagach marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Lecha i Marii Kaczyńskich. Głównym punktem obchodów była uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego w Katedrze na Wawelu. Po Mszy tradycyjnie złożono kwiaty pod Krzyżem Katyńskim i na grobie nieznanego żołnierza na Placu Matejki. W uroczystościach województwo małopolskie reprezentował wicemarszałek Józef Gawron, prof. Jan Tadeusz Duda, przewodniczący SWM i radny Kazimierz Barczyk.
Brzesko
Msza święta w kościele parafialnym pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w intencji Ojczyzny rozpoczęła brzeskie obchody Święta Niepodległości. Wraz z parlamentarzystami, przedstawicielami władz samorządowych miasta i powiatu, reprezentantami instytucji oraz delegacjami organizacji kombatanckich wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza złożyła Marta Malec-Lech z zarządu województwa.
Brzeszcze
W Brzeszczach w imieniu władz województwa w uroczystościach gminnych upamiętniających 103. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości uczestniczyła Iwona Gibas. W kościele św. Urbana odbyła się Msza święta w intencji Ojczyzny, a następnie w Parku Miejskim przy pomniku „Ku czci Poległych w walce z faszyzmem” złożono kwiaty i wspólnie odśpiewano hymn państwowy.
Podczas uroczystości Iwona Gibas z zarządu województwa wręczyła Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski przyznaną pośmiertnie Czesławowi Smółce, sołtysowi Przecieszyna.
Czesław Smółka funkcję sołtysa sprawował nieprzerwanie od 40 lat. Jego działalność nie ograniczała się tylko do Przecieszyna. Okres jego sołtysowania to także aktywna działalność na terenie województwa oraz reprezentowanie regionu na arenie ogólnopolskiej. Od początku pełnienia funkcji sołtysa podkreślał, że współpraca, wymiana dobrych praktyk i pomysłów stanowi o sile społeczności wiejskiej. Był inicjatorem zadań inwestycyjnych na terenie sołectwa m.in. budowy kanalizacji, budowy „Folwarku Przecieszyn”, adaptacji budynku tzw. „starej poczty” na sołtysówkę. Za swoją działalność otrzymał w 2005 roku Tytuł Honorowego Członka Małopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów. Natomiast w 2015 roku został Laureatem XIV edycji ogólnopolskiego konkursu „Sołtys Roku”.
Tarnów
Mieszkańcy Tarnowa, wspólnie z którymi w obchodach Święta Niepodległości uczestniczyła Marta Malec-Lech z zarządu województwa rozpoczęli uroczystość od wspólnej modlitwy w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej.
Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy przemaszerowali pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie zaplanowano oficjalną część obchodów. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i okolicznościowych wystąpieniach odbył się Apel Pamięci. W 103. rocznicę odzyskania Niepodległości Marta Malec-Lech z zarządu województwa złożyła wieniec pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
Obchody zakończyło wieczorne śpiewanie pieśni patriotycznych przed Teatrem im. Ludwika Solskiego, w którym tarnowianom towarzyszyli aktorzy „Solskiego”.
Siedlce
Pamięć bohaterów walki o niepodległość uczczono również w Siedlcach, w gminie Korzenna, gdzie odprawiono Mszę świętą w intencji Ojczyzny. Po mszy uczestnicy uroczystości i poczty sztandarowe przeszli przed Dom Kultury w Siedlcach, gdzie odbyła się część oficjalna. Została odsłonięta tablica pamiątkowa, odczytano Apel Poległych, a także złożono kwiaty i znicze. Gminne obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości połączone były również z promocją monografii „Siedlce wczoraj i dziś” dzieje parafii i mieszkańców, wybrane historie autorstwa Grzegorza Gronia. Wspólne świętowanie zakończył koncert Kwartetu Smyczkowego „Beskid”.
Podczas wydarzenia Samorząd Województwa Małopolskiego reprezentowali sekretarz województwa Wojciech Piech i radny Stanisław Pasoń.
Razem dla Niepodległej
Natomiast w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości w Muzeum Narodowym w Krakowie odbył się uroczysty Raut Niepodległości z udziałem wojewody Łukasza Kmity, wicemarszałka Józefa Gawrona i Korpusu Konsularnego. W wydarzeniu uczestniczyli również minister Piotr Ćwik, minister Andrzej Adamczyk, senator Jan Hamerski, poseł Rafał Bochenek oraz radni województwa: Jadwiga Wójtowicz, Kazimierz Barczyk, Grzegorz Biedroń, Rafał Kosowski i Andrzej Wójcik.
Napisz komentarz
Komentarze