- Przyjechała Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny, której mam przyjemność przewodniczyć. Wspólnie z komisją sejmikową – odpowiednikiem naszej komisji – będziemy rozmawiać o nowej ustawie o pieczy zastępczej, o wsparciu rodzicielstwa zastępczego, spotkamy się również z rodzinami zastępczymi i będziemy chcieli rozpropagować rodzicielstwo zastępcze, bo takim docelowym dla nas i tym, czego wszyscy byśmy sobie życzyli to, żeby wszystkie dzieci w Polsce wychowywały się w rodzinie - wyjaśniała Urszula Rusecka, poseł na Sejm RP, przewodnicząca komisji PSR.
- Na pewno te formy są lepsze, bardziej sprawdzone i chcemy jak najbardziej poprzez nasze działania wzmacniać pieczę zastępczą w Małopolsce - podkreślała Marta Mordarska, przewodnicząca Komisji Polityki Prorodzinnej i Społecznej Sejmiku Województwa Małopolskiego.
W trakcie dyskusji poruszano kwestię nowelizacji nowej ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej, w której zaproponowano szereg. Wśród nich jest m.in. podniesienie wynagrodzenia, wprowadzenie urlopów macierzyńskich i rodzicielskich dla rodziców adopcyjnych, zaproponowany zostanie też specjalny rejestr.
- Rejestr pieczowy tak zwany, czyli rejestr dzieci, które są w pieczy zastępczej, rejestr kandydatów na rodziców, rejestr rodzin – to narzędzie informatyczne ma za zadanie pomoc sądom rodzinnym w wyszukiwaniu wolnych miejsc w pieczy zastępczej, bo my wiemy, że dzisiaj w skali kraju mamy takich miejsc wolnych kilkaset, a mimo to sądy kierują dzieci do placówek opiekuńczo-wychowawczych. Ten rejestr ma zapobiec takiemu zjawisku - tłumaczyła Barbara Socha, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.
Równocześnie ta ustawa sprawi, że nie będą mogły być tworzone nowe domy dziecka. Nowelizacja ustawy o wparciu rodziny i pieczy zastępczej ma w przeciągu najbliższych dni trafić do rady ministrów, a później – jak zostanie przyjęta – pod obrady sejmu.
Napisz komentarz
Komentarze