W dniu 15 maja, w Wielickiej Mediatece miało miejsce szczególne wydarzenie… Wielicka Szkoła Muzyczna dała koncert w ramach obchodu jubileuszu 15-lecia swojej działalności. Dla jednych wydawać by się mogło, że to jeszcze niewiele, ale w odczuciu osób współtworzących społeczność szkolną – pani Dyr. Izabeli Szoty, Grona Pedagogicznego oraz Uczniów to podsumowanie pięknego czasu – wzrastania, uwrażliwiania, przesiąkania muzyką, pokonywania własnych barier i doświadczania rozwoju osobistego na wielu płaszczyznach, nie tylko muzycznych…
Zaangażowanie, zarówno w wieloletnie kierowanie szkołą, jak również animowanie życia muzycznego Wieliczki zostało uhonorowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka Artura Kozioła przyznaniem Dyrektor Izabeli Szocie Odznaki Honorowej Królewskiego Górniczego Wolnego Miasta Wieliczka, co spotkało się z żywym aplauzem zebranej publiczności. Medal wręczyła zastępca burmistrza Wieliczki ds. społecznych Agnieszka Szczepaniak.
Muzyczną część wieczoru rozpoczął utalentowany i nagradzany duet fortepianowy - Barbara Ruda oraz Tomasz Jasek, który brawurowo wykonał kompozycję K2, dając popis swoim iście „alpinistycznym”, pianistycznym umiejętnościom, rozwijanym dzięki współpracy z p. Marią Wosiek.
Powagę, skupienie, wzajemne wyczulenie na dźwięki zaprezentowali akordeoniści – Maciej Federowicz, Tomasz Jasek oraz Bartłomiej Piwowarczyk, którzy na co dzień pracują pod kierunkiem p. Oskara Guta.
Z kolei nastrój niepokoju, mroku, ale i interesującego brzmienia, wzbogaconego elementami improwizacji wprowadzili uczniowie, biorący udział w pilotażowym programie zajęć podstaw improwizacji jazzowej, prowadzonych przez p. Ignacego Stojka (Gabriela Banaś – saksofon altowy, Szymon Szaron – saksofon barytonowy, Leon Gawlik – trąbka, Ignacy Stojek – piano, Antoni Trześniewski – kontrabas, Krzysztof Wandas – perkusja). Słuchając ich wykonania niemal czuliśmy na sobie oddech Wiedźmina, którego postać muzycznie kreowali.
Energię, entuzjazm, radość muzykowania oraz umiejętność odnajdywania się w zróżnicowanych stylach muzycznych zaprezentowała Międzyszkolna Orkiestra Dęta szkół muzycznych z Wieliczki i Gdowa. Zespół ten posiada umiejętność elastycznego towarzyszenia solistom – w tej roli wystąpili doskonali klarneciści: Magdalena Miarka, Adam Mycek, Jakub Szynal, Mikołaj Wicher, jak również znakomicie odnajduje się w coverach, standardach jazzowych, czy w muzyce musicalowej. Międzyszkolna Orkiestra Dęta, prowadzona przez panów Antoniego Majerskiego oraz Adama Czyżowskiego, działa już niemal od ośmiu lat, ciesząc się zainteresowaniem wielu, młodych instrumentalistów.
Zaklinając wiosnę muzyką, by przekonać ją, aby już na dobre z nami pozostała, postanowił chór Publicznej Szkoły Muzycznej I st. w Gdowie, pod dyrekcją p. Elżbiety Gawryszewskiej. Ich śpiew wyzwolił w słuchaczach dodatkową dawkę endorfin i rozbudził apetyt na kolejną porcję muzyki… A tej dostarczyła Międzyszkolna Orkiestra Symfoniczna, w repertuarze której znalazła się przede wszystkim muzyka filmowa, która jak mieliśmy okazję usłyszeć okazała się wyjątkowo bliska zarówno samym wykonawcom, jak i publiczności. Rozbudowany zespół, pod dyrekcją Adama Czyżowskiego, którego wspierają w pracy p. Aleksandra Szota-Prószyńska oraz p. Jarosław Murzyn (opieka nad sekcją smyczkową) pokazał swą moc brzmienia, zgranie i zaangażowanie.
W finale koncertu zaprezentowały się połączone chóry (prowadzone przez p. Elżbietę Gawryszewską – Gdów oraz p. Piotra Kiełbińskiego – Wieliczka) i orkiestry z obu, zaprzyjaźnionych szkół muzycznych.
Jako że rok 2022 jest ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Romantyzmu, w programie nie mogło zabraknąć utworu polskiego mistrza pieśni, jakim był Stanisław Moniuszko. Podczas wieczoru zaprezentowano pieśni Postój piękna gołąbeczko, do słów Jana Czeczota. Usłyszeliśmy także Dona Nobis Pacem z Missa Sancti Leopoldi Michaela Haydna. Finał koncertu przebiegł w iście brawurowym stylu, porywając zgormadzoną publiczność do owacji na stojąco i włączając ją do wspólnego śpiewu. I o takie świętowanie – wspólne radowanie się muzyką właśnie chodziło!
Napisz komentarz
Komentarze