Na czym polega zamiana mieszkania?
Zamiana mieszkania polega na tym, że właściciele dwóch nieruchomości zobowiązują się do przeniesienia własności swojego mieszkania na rzecz kontrahenta, co zostaje udokumentowane aktem notarialnym albo stosowną umową. Chcesz zamienić mieszkanie? Skorzystaj z oferty biura Bracia Sadurscy.
Jakie mieszkania można zamieniać?
Do zamiany nadają się mieszkania zarówno z założoną księgą wieczystą, jak i takie, które księgi nie posiadają. Nie tylko właściciele mieszkań mogą zamieniać je między sobą. Z tego rozwiązania mogą skorzystać również najemcy lokali komunalnych i spółdzielczych. W każdym przypadku obowiązują inne procedury i inne przepisy szczegółowe.
Zamiana mieszkania pomiędzy właścicielami
Przed przystąpieniem do czynności związanych z zamianą, najpierw należy oszacować wartość nieruchomości. Można to zrobić samodzielnie lub przy pomocy rzeczoznawcy. Pozwoli to ustalić różnicę w cenie, którą właściciel tańszego lokalu będzie musiał dopłacić w związku z przejęciem droższej nieruchomości. Jeśli któraś z nieruchomości jest obciążona kredytem, należy wystąpić do banku o zgodę na zamianę.
Warto również spisać umowę przedwstępną, w której treści gwarantowane są warunki zamiany. Cała procedura jest stosunkowo prosta, przypomina transakcję kupna - sprzedaży, która jest zawarta w jednym akcie notarialnym. Taka zamiana odbywa się w obecności Notariusza i obie strony podpisują akt notarialny. Notariusz ma obowiązek zgłoszenia zmian w księgach wieczystych co do wpisania nowych właścicieli danych nieruchomości oraz zawiadomić właściwy Urząd Skarbowy.
Zamiana lokalu komunalnego lub spółdzielczego
W przypadku zamiany lokalu komunalnego lub spółdzielczego procedura jest trochę bardziej skomplikowana. Nie posiadając prawa własności, aby mogło dojść do zamiany, potrzebna jest zgoda gminy lub spółdzielni, czyli właściciela lokalu. Co zrobić, aby otrzymać zgodę od właściciela?
Należy skierować do niego wniosek o zamianę z uzasadnieniem wg wzoru, który jest dostępny w urzędzie lub na stronie internetowej. Do wniosku należy załączyć kopię decyzji przydziału mieszkania oraz zaświadczenie o niezaleganiu z czynszem. Zezwolenie na taką zamianę udziela właściciel lokalu, tym samym, nie wymaga ona wizyty u Notariusza. Strony zamiany zrzekają się prawa do swoich dotychczas wynajmowanych mieszkań i podpisują nowe umowy najmu. W przypadku posiadania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu można dokonać zamiany bez zgody spółdzielni.
Koszty zamiany mieszkania
Do kosztów związanych z zamianą mieszkania należy: taksa notarialna, która jest naliczana od wartości droższej nieruchomości. Strony mogą ustalić, że płacą ją po połowie. Kolejnym kosztem jest podatek od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2% i nalicza się go od różnicy w wartości nieruchomości. Należy również pamiętać o zapłaceniu należnego podatku dochodowego.