Zalety mieszkania we wspólnocie osiedlowej
Członkowie takiej jednostki organizacyjnej posiadają pełne prawo własności do zajmowanego lokalu oraz do podejmowania decyzji w ważnych sprawach. Niewątpliwym atutem mieszkania we wspólnocie mieszkaniowej jest z reguły niższy czynsz i koszty utrzymania zakupionego lokum. Każdy właściciel lokalu mieszkalnego ma prawo głosu, więc może decydować o sposobie działania organizacji. Jej członkowie wybierają też podwykonawców i ustalają wysokość wydatków na remonty czy naprawy.
Na terenie całego kraju funkcjonuje bardzo duża liczba wspólnot mieszkaniowych. Wiele z nich działa na nowych osiedlach mieszkaniowych, które wybudowali na przykład deweloperzy w Skawinie. Nieruchomości w mieście położonym zaledwie kilkanaście kilometrów od Krakowa cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Zazwyczaj są to mieszkania bezczynszowe, więc właściciele lokali nie muszą regulować comiesięcznych opłat na rzecz spółdzielni. Zwykle lokatorzy ponoszą jedynie koszt wywozu śmieci, modernizacji czy remontu budynku.
Wspólna przestrzeń sprzyja tworzeniu sąsiedzkich więzi
W mniejszych miejscowościach można łatwiej zadbać o przyjazne relacje z sąsiadami. Zdecydowana większość mieszkańców małych miast przyznaje, że utrzymywanie dobrych stosunków sąsiedzkich jest niezwykle istotne i potrzebne. Spośród wielu korzyści wymienia możliwość uzyskania wsparcia w różnych sytuacjach. Większość osób mieszkających w mniejszych miejscowościach deklaruje także, że regularnie odwiedza przynajmniej jednego sąsiada.
Bycie członkiem wspólnoty w znacznym stopniu zmniejsza anonimowość w miejskich blokowiskach. Przynależność do takiej organizacji sprzyja też zacieśnianiu więzi między sąsiadami. Członkowie wspólnoty mogą wspólnie decydować nie tylko o wydatkach czy konieczności przeprowadzenia pewnej inwestycji, ale też planować spotkania towarzyskie. Nawiązywanie głębszych relacji z sąsiadami jest traktowane jako przekraczanie pewnej bariery społecznej. Wspólna i przyjazna przestrzeń ma w tym przypadku kluczowe znaczenie.
Kupując mieszkanie od dewelopera, automatycznie możemy stać się członkami wspólnoty. W praktyce oznacza to realny wpływ na funkcjonowanie takiej organizacji i możliwość zadbania o pozytywne relacje z tymi, którzy mieszkają za ścianą. Właściciele mieszkań przynależnych do wspólnoty mieszkaniowej mogą podczas zebrań razem decydować o kolejnych inwestycjach. Mają nie tylko całkowitą kontrolę nad budżetem, ale też możliwość gospodarowania wspólnymi pieniędzmi. Pełne prawo własności do lokalu zwiększa także poczucie bezpieczeństwa.