Czym są brony talerzowe?
Pomimo tego, że gdzieś mogliśmy słyszeć o bronach talerzowych, nie do końca wszyscy wiemy, czym one tak właściwie są. Otóż jest to pewien zespół tarcz wklęsłych, które w dużym stopniu przypominają właśnie talerze. Elementy te zainstalowane są na przynajmniej dwóch osiach wspólnych. Kiedy ciągnik ruszy się z miejsca, wówczas rozpoczyna się proces obracania talerzy. W konsekwencji dochodzi do sytuacji, w których kroją one glebę, jednocześnie ją odwracają. Talerzówki umożliwiają wykonywanie wielu różnych prac w gospodarstwach domowych. Przykładowo za ich pośrednictwem możliwe jest spulchnianie gleby, kruszenie i zmiękczanie powierzchownej warstwy gleby, podorywka ścierniska, a nawet wymieszanie gleby, wapna i obornika.
Jakie rodzaje bron talerzowych możemy wyróżnić?
Talerzówki możemy podzielić na trzy rodzaje. Pierwsze z nich to stosunkowo najłatwiejsze konstrukcje, które przypominają literkę V. Składają się z dwóch osi, a na nich osadzone są talerze. Intensywność ich pracy możemy modyfikować poprzez zmianę kąta rozwarcia pomiędzy osiami. Tego typu maszyny niekiedy mają szerokość nawet 3 metrów. Istnieje też brona talerzowa z konstrukcją typu X. Charakteryzuje się dodatkowymi elementami roboczymi, dzięki czemu możliwe jest zminimalizowanie nierównomierności na brzegach wałów z talerzami. Istnieją również brony kompaktowe. Spośród pozostałych wyróżniają się tym, że talerze połączone są z ramą za pomocą krótkiego ramienia. Konstrukcja całości jest zwarta. Warto wspomnieć też o bronach zębowych i aktywnych. Te pierwsze wykorzystywane są przykładowo do odchwaszczania czy też do obróbki glebowej. Jeśli chodzi o maszyny aktywne, to popularnością cieszą się te wirnikowe i wahadłowe. Brony aktywne wirnikowe wymagają dużej mocy ciągnika, natomiast w przypadku wahadłowych wygląda to już zupełnie inaczej. Obydwa rodzaje w zdecydowanej większości przypadków są agregatowane z siewnikiem.
Dlaczego brony talerzowe są godne uwagi?
Brona talerzowa cieszy się dużą popularnością ze względu na to, że takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele zalet. Talerzówki są bardzo powszechnie stosowane w rolnictwie. Dzieje się tak, gdyż mają niewielkie zapotrzebowanie na moc, jednocześnie rzadko dochodzi do zjawiska zapychania się maszyny. Brona talerzowa umożliwia satysfakcjonujące mieszanie gleby, co z punktu widzenia rolnika ma duże znaczenie. Ich budowa nie jest skomplikowana, natomiast korzystanie z nich nie wymaga ogromnego doświadczenia.