Uprawa arbuza – temperatura, gleba i pielęgnacja
Optymalna temperatura dla arbuzów to 21°C - 29°C. Chodzi tu zarówno o temperaturę powietrza, jak i gleby. Żeby utrzymać odpowiedni poziom ciepła, podłoże, w którym rosną, przykrywa się czarną agrowłókniną lub słomą.
Wybierz miejsce o ekspozycji południowej lub południowo-zachodniej, tak żeby słońce docierało do arbuzów przez 6-8 godzin dziennie. Rośliny te pochłaniają duże ilości składników odżywczych, dlatego wymagają gleby zasobnej w próchnicę, zasilanej obornikiem, a przy tym przepuszczalnej i stale wilgotnej.
Pędy płożą się po ziemi (choć można je też prowadzić na podporach i podwiązywać owoce), więc ważna jest cyrkulacja powietrza. Przewiewne stanowisko chroni przed chorobami grzybowymi, którym sprzyja stała wilgoć, ciepło i nadmierne zagęszczenie. Uprawiasz arbuzy pod osłonami? Wietrz je codziennie.
Usuwaj chwasty na bieżąco, bo zagłuszają płożące się rośliny, podbierają im składniki pokarmowe i blokują przepływ świeżego powietrza.
Wysiew nasion arbuza – kiedy się tym zająć?
W połowie kwietnia lub na koniec umieść nasiona w doniczkach i ustaw w szklarni, tunelu lub inspekcie. Jeśli nie masz osłon, przykryj doniczki folią. Rozsada to często jedyny sposób, żeby arbuz przyjął się w polskim ogrodzie.
Wysiewasz nasiona arbuza do gruntu? Zrób to w maju lub czerwcu – ziemia wtedy jest wystarczająco nagrzana. Zbyt wczesny siew sprawi, że zimno uszkodzi nasiona. Sadząc za późno, ryzykujesz, że ciepłe dni skończą się, zanim owoce dojrzeją. Tu znajdziesz nasiona arbuzów https://cebule-kwiatowe.pl/nasiona-arbuza/, które można sadzić do doniczek w celu uzyskania rozsady lub bezpośrednio do gruntu.
Sadzonki arbuza – zahartuj i umieść na docelowym miejscu
Po kilku tygodniach rośliny wypuszczają 3-4 liście właściwe. Przenieś je do chłodniejszego miejsca i ogranicz podlewanie. Po tygodniu sadzonki umieść w docelowym miejscu: w sadzie, szklarni lub w tunelu.
Silna sadzonka ma zwarty pokrój i grubą łodygę o krótkich międzywęźlach. Pędy arbuzów osiągają długość nawet do 3 m, dlatego już od początku ważne, żeby posadzić je w dużej rozstawie (80 × 100 cm).
Które odmiany arbuzów wybrać?
Klasyczne odmiany, jak Crimson Sweet i Charleston Gray wydają owoce o wadze do 15 kg i słodkim czerwonym miąższu. Orangeglo ma pomarańczowe wnętrze, owoce o średniej wielkości (5-7 kg) i dobrze radzi sobie w niższych temperaturach.
Nie chcesz dźwigać? Wybierz Rosario o 3-4 kg owocach z soczystym ciemnoczerwonym miąższem. Odmiana Janosik wydaje owoce o podobnej wadze, a jego miąższ jest w kolorze żółtym.
Zbiór arbuzów – jak rozpoznać, że już dojrzały?
Stopień dojrzałości arbuza rozpoznajesz na dotyk i słuch. Najpierw ściśnij go obiema dłońmi – dojrzały owoc powinien wydać z siebie chrupnięcie. Opukaj go. Słyszysz głuchy dźwięk, tak jakby pod skórką nic nie było? To znak, że możesz zerwać owoc.
Zwykle arbuzy dojrzewają we wrześniu, ale jeśli warunki sprzyjają, gotowe są nawet w połowie sierpnia. Zjadaj je od razu lub przechowuj w chłodzie (8°C-10°C) – pozostaną świeże przez kilka tygodni.
Arbuz w Polsce – czy to się uda?
Uprawa arbuzów najbardziej udaje się na tych terenach, na których latem jest najcieplej. Dolina dolnej Odry, Nizina Śląska i Podkarpacie (zwłaszcza Kotlina Sandomierska) – to tu panują najlepsze warunki do zbioru arbuzów. Mieszkasz w innej części Polski? Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś spróbował! Wiesz już, jak zapewnić arbuzom odpowiednie stanowisko i jak je pielęgnować, tak by otrzymać nawet kilkunastokilogramowe owoce.