Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:49

Insketycydy zwalczają szkodniki i chronią uprawy

Insektycydy to środki ochrony roślin przeznaczone do eliminacji szkodników występujących w uprawach. Za szkodniki uznaje się wszystkie owady, które powodują szkody ekonomiczne w uprawach polowych, szklarniowych i pod osłonami. Insektycydy nazywane są przez praktyków środkami owadobójczymi.
  • 26.10.2024 10:16
  • Autor: Grupa tipmedia
Insketycydy zwalczają szkodniki i chronią uprawy

Jak działają insektycydy na szkodniki?

Środki owadobójcze zawierają substancje czynne, które wykazują określone działanie na szkodniki. Na tej podstawie można wyróżnić produkty o działaniu:

  • żołądkowym — szkodnik musi obrać razem z pokarmem środek, aby spowodował jego śmierć 
  • gazowym — oddziałują przez drogi oddechowe 
  • kontaktowe — wymagają, żeby środek owadobójczy został naniesiony na szkodnika — substancja czynna wnika przez okrywy ciała 
  • wielokierunkowe — łączą w sobie powyższe mechanizmy oddziaływania na szkodnika 

Największą skutecznością w zwalczaniu szkodników, charakteryzują się środki owadobójcze o działaniu wielokierunkowym — mieszanym.

Od czego zależy długość działania insektycydu?

Utrzymanie skuteczności działania środka owadobójczego zależy od jego właściwości. Jedną z nich jest sposób działania na szkodnika, natomiast drugą równie ważną, jest jego interakcja z rośliną:

  • Środki powierzchniowe, zwane także kontaktowymi — substancja czynna zatrzymywana jest na powierzchni rośliny i nie jest pobierana do jej wnętrza. Takie produkty działają bardzo krótko, ponieważ czynniki środowiska szybko zmniejszają skuteczność owadobójczą 
  • Produkty wgłębne, w ich przypadku preparat jest pobierany do wnętrza rośliny, jednak się w niej nie przemieszcza. Działanie tego typu środków jest dłuższe niż powierzchniowych, ale krótsze niż systemicznych 
  • Preparaty systemiczne — najbardziej zaawansowane i o najdłuższym działaniu owadobójczym. Substancja czynna wnika do rośliny i jest w niej przemieszczane, dzięki temu zabezpiecza całą roślinę 

Aplikacja insektycydu powinna być uzasadniona

Zgodnie z zasadami Integrowanej Ochrony Roślin, aplikacja środków ochrony roślin, możliwa jest po wykorzystaniu w pierwszej kolejności metod niechemicznych i po przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości.

Próg ekonomicznej szkodliwości to natężenie występowania szkodnika, które powoduje straty w plonie wyższe niż koszt wykonania zabiegu. Dla szkodników progi ekonomiczne są dość dobrze opracowane i można się z nimi zapoznać w licznych publikacjach naukowych i popularnonaukowych.

Aplikując insektycydy, warto pamiętać, że większość z nich jest nieselektywna — zwalcza wszystkie owady żyjące na traktowanych polu.

Materiał partnera