Małopolscy rolnicy produkują zdrową i bezpieczną żywność dla naszych mieszkańców. Jako samorząd wojewódzki myślimy o przyszłości oraz rozwoju małopolskiej wsi i staramy się rolnikom zapewnić godne życie, a także warunki do pracy. Cieszy też fakt, że podczas dożynek mieszkańcy Małopolski mogli zaszczepić się przeciw koronawirusowi
- mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.
Zaszczytną funkcję Starostów tegorocznych dożynek pełnili: Joanna Milczarek z sołectwa Szreniawa i Krzysztof Sasnal z sołectwa Szklana. Obydwoje prowadzą gospodarstwa, zajmują się uprawą roli. Joanna i Władysław Milczarek produkują sałatę lodową i selera naciowego, Krzysztof Sasnal głównie uprawia warzywa i kukurydzę, prowadzi także firmę transportową i współpracuje z lokalnymi firmami zajmującymi się produkcją rolną.
Tradycyjnie Starostowie przekazali chleb dożynkowy na ręce Burmistrza, który podzielił się nim z gośćmi i zgromadzonymi uczestnikami dożynek.
W czasie dożynek można różnorodne wieńce z 15 sołectw. Mieszkańcy Gminy wykazali się pomysłowością i kreatywnością, każdy wieniec był innego kształtu i zawartości, dominowały kłosy czterech zbóż: pszenicy, żyta, owsa, jęczmienia, a oprócz nich często dekorowane były owocami jarzębiny, winogronami, ziołami i kwiatami. Na scenie odnowionego amfiteatru kolejne grupy dożynkowe prezentowały wykonane wieńce i tradycyjne piosenki, w których ułożone były teksty z aktualną tematyką.
W czasie wydarzenia czynne były stoiska z animacjami dla dzieci oraz punkty konsultacyjne Agencji Modernizacji i Restrukturyzacja Rolnictwa i Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, chętni mogli także skorzystać i zaszczepić się przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.
Napisz komentarz
Komentarze