Jednym z głównych obszarów priorytetowych Policji jest bezpieczeństwo osób starszych. Dlatego też mundurowi skupiają swą aktywność na zapobieganiu zagrożeniom bezpieczeństwa seniorów. W całej Polsce trwają działania prewencyjne, które realizowane są w postaci informacyjno-edukacyjnego programu profilaktycznego.
Policjanci przypominają, że przestępcy nadal wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji i tą metodą wyłudzają pieniądze od starszych osób. Sposób działania przestępców podających się za wnuczka czy członka rodziny jest już na tyle znany, że zdecydowana większość seniorów wykazuje się czujnością i nie daje się okraść, a o próbie oszustwa powiadamia policję. Oszuści jednak modyfikują swoje działania. Sprawcy coraz częściej wykorzystują zaufanie społeczeństwa do policji i podają się za mundurowych. Przestępcy, dzwoniąc do swoich ofiar, podszywają się pod funkcjonariuszy i proszą o pieniądze, które mają pomóc w prowadzonym rzekomo dochodzeniu. Pieniądze mają być przekazane fałszywemu funkcjonariuszowi, który ma je zabezpieczyć lub przekazane na konto bankowe.
Pamiętajmy, oszuści nie odpuszczają - stosują podstęp, różne legendy, metody i socjotechniki, aby zmanipulować ludzi, często osoby starsze i wyłudzić od nich pieniądze.
Policja zwraca się z apelem, również do osób młodych. Rozmawiajmy z rodzicami, dziadkami o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.
W przypadku jakichkolwiek podejrzeń prosimy o kontakt z Policją pod nr 112. Warto również skontaktować się z najbliższą rodziną i powiadomić ich o próbie oszustwa.
Napisz komentarz
Komentarze