Koncepcja zagospodarowania terenu pod zamkiem powstała w konsultacji z mieszkańcami, stowarzyszeniami i wieloma instytucjami m.in. Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym oraz Klubem Jazdy Konnej. To wspólny projekt.
Jak powiedział podczas uroczystego otwarcia burmistrz Roman Ptak: „Było trochę sporów jak Błonia mają wyglądać, ale okazało się, że jak się chce, to można się dogadać.”
Burmistrz szczególnie podziękował swojemu zastępcy Adamowi Twardowskiemu oraz Maciejowi Maderakowi, kierownikowi Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta w Niepołomicach, za twórcze i pełne poświęcenia zaangażowanie w powstanie nowej atrakcji na mapie Niepołomic.
Na koniec przemówienia Roman Ptak zwrócił się z prośbą do wszystkich: Dziś oddajemy ten obszar mieszkańcom i proszę – dbajmy o niego wszyscy, bo szkoda byłoby marnować pieniądze gminy, a więc nasze wspólne – na naprawy i inne tego typu działania.
Błonia w liczbach
Prace na terenie pod zamkiem trwały blisko 2 lata. Inwestycja kosztowała prawie 10 mln złotych, z czego 6,6 mln pokryto z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Programu Infrastruktura i Środowisko (ze środków Europejskiego Funduszu Spójności).
Większość 6-hektarowego obszaru stanowią tereny zielone z tzw. powierzchnią biologicznie czynną. Takie są wymagania programu Infrastruktura i Środowisko – nowa Infrastruktura może powstać jedynie na 30 proc odnawialnego obszaru. Głównym celem przedsięwzięcia jest rewitalizacja zieleni i odtworzenie ekosystemu zakola Wisły.
Na Niepołomickich Błoniach zasadzono 75 tys. roślin i 107 drzew (m.in. graby, olsze, wierzby i brzozy, a także drzewa owocowe).
Błonia podzielono na 4 strefy tzw. Małe Błonia po stronie północnej, otwartą część centralną (strefa ciszy), obszar rekreacji (po strony południowo-wschodniej), strefę przy zamku.
Dla zwiększenia poczucia bezpieczeństwa zainstalowano 40 kamer podłączonych do miejskiego systemu monitoringu.
Zabawa od samego rana
Nie tylko nowe, atrakcyjne, magiczne miejsce, ale liczne zawody sportowe i animacje kulturalne przygotowane przez szereg organizacji i wolontariuszy przyczyniły się do uświetnienia uroczystości.
Jeszcze przed oficjalnym otwarciem wystartowały „Błonia dobrej energii” z biegami na 100, 500 metrów oraz na 1 i 5 kilometrów. W strefie sportowo-piknikowej dzięki Uczniowskiemu Klubowi Wolontariuszy przy SP nr 2 można było zagrać w bule, szachy plenerowe, gry piknikowe. Sklep „Ziołowo” zaprosił na warsztaty “Jak przygotować własną mieszankę ziołową”. Opowieści o owadach zapylających, miodobraniu i łąkach kwietnych oraz kiermasz miodów przygotowało Koło Pszczelarzy w Niepołomicach. Zabawy i pogawędki przyrodnicze przeprowadziło Stowarzyszenie Zielony Puszczyk i Dom Kultury Siedlisko.
Warsztaty dla dzieci w duchu Montessori zorganizowało Stowarzyszenie Domy Dziecięce im. Marii Montessori, a teleskopowe pokazy Słońca i Księżyca, Układu Słonecznego w dwóch skalach oraz warsztaty „Jak znaleźć gwiazdę Polarną?” poprowadzili przedstawiciele Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego.
Wyplatania wianków uczyła Joanna Nowosielecka. Placówka Wsparcia Dziennego dla Dzieci Przystań zaprosiła na malowanie twarzy i gry plenerowe, Fundacja Dzieciom Kolorowy Most – na tatuaże, bańki mydlane, zaś Centrum Kultury w Niepołomicach – na kreatywne warsztaty z gliną i kołem garncarskim.
Muzeum Niepołomickie przygotowało “Ptasie opowieści o domu, rodzinie i dalekich podróżach” oraz wystawę zdjęć Włodzimierza Puchalskiego “Najważniejsze są ptaki”.
Na otwarcie wybiegu dla psów firma Royal Canin zorganizowała m.in. pokaz psich umiejętności oraz wyjaśniała, jak rozmawiać z psem, jak bezpieczne korzystać z wybiegu.
Biblioteka Publiczna w Niepołomicach przygotowała warsztaty dla dzieci z tworzenia zielników oraz warsztaty fotograficzne i wystawę prac Patrycji Wąsikowskiej, a Laboratorium Aktywności Społecznej – plener rysunkowy z Pauliną Szelerewicz-Gładysz.
Zawodnicy i trenerzy MKS Puszcza Niepołomice poprowadzili gry i zabawy sportowe. Pokaz jazdy konnej w stylu western zorganizował Klub Jazdy Konnej Pod Żubrem, a o koniach rasy American quarter horse, stylu jazdy western opowiadał Wiktor Salamaga. Chętni mogli też poćwiczyć jogę podczas zajęć przeprowadzonych przez Annę Cichy-Fatygę.
Nowe plany
W kolejnym etapie na błoniach na powstać infrastruktura sportowo-rekreacyjna. Już rozpoczęły się prace projektowe dla budowy skate parku oraz pump tracku. Ma powstać także boisko serwisowe Puszczy Niepołomice z bieżnią lekkoatletyczną.
Ufamy, że to wspaniałe, magiczne, nowe miejsce stanie się kolejną wizytówką naszego miasta, gdzie miło będą spędzać wolny czas nie tylko mieszkańcy naszej gminy, ale osoby przybywające do Niepołomic.
Napisz komentarz
Komentarze