Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali wicemarszałek Józef Gawron, Marta Malec-Lech z zarządu województwa, radni województwa Anna Mikosz i Piotr Dziurdzia oraz burmistrz Bochni Stefan Kolawiński.
Po ponad 60 latach od ostatniego remontu centrum miasta zyskało nowy blask. Jak mówił burmistrz Bochni, inwestycja nie była łatwym zadaniem ze względu na zaskakujące odkrycia, jakich dokonano podczas prac budowlanych na tym terenie. Archeolodzy przekopali ponad 2200 m3 odkrywając ok. 260 tysięcy zabytków, fragmentów ceramiki, szkła, monety, a także szczątki ludzkie. Choć koszt prac i czas ich wykonania wielokrotnie przewyższył pierwotne założenia warto i trzeba było to zrobić przez wzgląd na szacunek do historii i dbałość o zachowanie dziedzictwa naszego miasta i regionu – mówił włodarz.
Cieszę się, że Województwo Małopolskie wsparło to przedsięwzięcie. Bochnia to ważne miasto na mapie Małopolski, pełne historii, którą należy pielęgnować. Ale to również miasto dynamicznie rozwijające się i idące z duchem czasu. Jako Zarząd Województwa chcemy je w tym rozwoju wspierać
- mówi wicemarszałek Józef Gawron.
W centrum miasta utworzono dziedziniec miejski (woonerf) w północnej i wschodniej pierzei oraz z ulic Solnej i pl. Św. Kingi z ograniczeniem ruchu kołowego wyłącznie dla pojazdów uprzywilejowanych i dostawców. W ramach rewitalizacji w ulicach przyległych i sąsiadujących z Rynkiem przebudowano lub wyremontowano także ciągi komunikacyjne, by były przyjazne pieszym i rowerzystom.
To historyczna chwila. Bocheński rynek zyskał nowy blask, a co cieszy najbardziej – są na nim elementy nawiązujące do niezwykłego bogactwa historycznego miasta – najstarszej kopalni soli w Polsce. Warto o tym mówić i pokazywać, że Bochnia ma niezwykły potencjał do rozwoju
- dodaje Marta Malec-Lech z zarządu województwa.
Główny plac w Bochni zyskał także nowe oświetlenie, iluminacje i doświetlenie obiektów, a także uporządkowane miejsca parkingowe. Całość została przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach, niewidomych i słabo widzących, niedosłyszących, niepełnosprawnych intelektualnie, a także osób starszych, rodziców z małymi dziećmi, osób z czasowymi ograniczeniami mobilności.
Na tę inwestycję Gmina Miasta Bochnia otrzymała dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w wysokości 14 185 252,61 zł. Całkowity koszt inwestycji to niemal 28 mln złotych.
Napisz komentarz
Komentarze