Tradycyjnej mszy dożynkowej przewodniczył abp. Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski. Arcybiskup sparafrazował przypowieść zamieniając ewangeliczne talenty na hektary ziemi. Dzięki swojej pracy dwaj słudzy pomnożyli otrzymane dobra o wspaniałe zbiory, ale jeden zwrócił panu tylko jego własność. – Dożynki to czas wielkiego rozliczenia z danej nam ziemi i z danego nam czasu – mówił metropolita. – Dożynki to czas potępienia każdego, kto lekceważy wartość ziemi jako matki-karmicielki, kto nie chce w nią inwestować ani swego serca i ani swych zasobów – dodawał. Arcybiskup zaznaczył, że dożynki to także czas dziękczynienia Bogu za dar ziemi i możliwość jej uprawiania, począwszy od chwili stworzenia oraz za błogosławieństwo, jakim są plony.
Marszałek Witold Kozłowski, jako gospodarz regionu podziękował wszystkim rolnikom za ciężką, codzienną pracę.
Wojna za wschodnią granicą, uświadomiła nam, jak ważne jest bezpieczeństwo żywnościowe. Dzięki polskim rolnikom ‒ także dzięki małopolskim rolnikom ‒ Polacy nie muszą obawiać się niedoborów żywności. To dzięki ciężkiej pracy rolników na żadnym polskim stole nie zabraknie chleba. I za to, że możemy się czuć bezpieczni, chcemy dzisiaj wszystkim rolnikom z całego serca podziękować. Jesteśmy też wdzięczni za to, że małopolska wieś to miejsce, gdzie dba się o pamięć o przeszłości i o tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie. A obecne w polskiej historii od czasów Tadeusza Kościuszki hasło „żywią i bronią”, przypomina, że w szeregach walczących o wolną Ojczyznę nigdy nie zabrakło rolników i mieszkańców wsi. Pamiętamy o tym szczególnie w przeddzień 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej, w kilka tygodni po obchodach Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej
- mówił marszałek Małopolski i dodał, że samorząd województwa w miarę swoich możliwości wspiera małopolskich rolników.
Zależy nam, żeby na terenach wiejskich rozwijać infrastrukturę, wspierać edukację, służbę zdrowia i kulturę. Zapewniam, że te działania województwa będą kontynuowane, bo są częścią naszego myślenia o rozwoju regionu. Małopolska musi rozwijać się w sposób zrównoważony i harmonijny. Nie może być na mapie regionu miejsc uznawanych za mniej lub bardziej ważne. Dzisiaj małopolska wieś zmienia się i rozwija. Chcemy, aby tak było nadal. Życzę wszystkim małopolskim rolnikom, aby w kolejnych miesiącach i latach udało się Wam zrealizować plany związane z rozwojem swoich gospodarstw. Wasz osobisty sukces składa się na rozwój małopolskich gmin oraz na pozytywne przeobrażenia całego regionu. Niech praca będzie dla Was źródłem zadowolenia, radości i satysfakcji ‒ także materialnej. Samorząd województwa będzie zawsze, w ramach swoich kompetencji i możliwości, wspierał przemiany małopolskiej wsi.
Adres okolicznościowy z okazji Święta Plonów w Województwie Małopolskim skierowali Prezydent RP Andrzej Duda oraz Premier Mateusz Morawiecki.
W konkursie wzięły udział 42 grupy dożynkowe z całego województwa. Najpiękniejszy winiec przygotowała grupa z Poręby Radlnej w Gminie Tarnów i to właśnie on będzie reprezentował Małopolskę na dożynkach prezydenckich w Warszawie.
Napisz komentarz
Komentarze