17 września 1939 r. tajna klauzula paktu Ribbentrop-Mołotow przyjęła praktyczny wymiar. Na tereny Polski wkroczyły wojska ZSRR, a ambasador RP
w Moskwie Wacław Grzybowski otrzymał notę stwierdzającą rozpad państwa polskiego. Dzisiaj w Krakowie uczciliśmy pamięć o tamtych tragicznych w skutkach wydarzeniach. Oddaliśmy również hołd wszystkim ofiarom totalitaryzmów, bo to 17 września obchodzony jest także Światowy Dzień Sybiraka.
Uroczystości zostały zorganizowane przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę, dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej – Oddział w Krakowie dr. hab. Filipa Musiała, Związek Sybiraków – Oddział w Krakowie oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie.
Obchody 83. rocznicy zbrojnego ataku ZSRR na Polskę rozpoczęła msza święta w katedrze wawelskiej. Po liturgii, której przewodniczył ks. Prof. Jacek Urban zgromadzeni udali się na plac o. Adama Studzińskiego. Tam, pod tablicą Zesłańców Sybiru, tablicą Pamięci Ofiar „operacji polskiej” NKWD i Krzyżem Pamięci Narodowej, złożone zostały wieńce i wiązanki. Odczytano także Apel Poległych. Dla uczczenia pamięci wszystkich, którzy złożyli swoje życie w ofierze za niezawisłość Polski, kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego oddała salwę honorową.
– Wrzesień 1939 roku okrył gęstym mrokiem dzieje naszej Ojczyzny.
Cierpienie zadane Narodowi Polskiemu wyryło głębokie rany, które — mimo upływu czasu — krwawią do dziś. Z naszej pamięci nie możemy wymazać obrazu wrogiej nienawiści tamtych dni, która spojrzała naszym przodkom prosto w twarz. Nie zabliźni się też zranienie w naszych sercach, jeśli o tych wydarzeniach ciągle będziemy słyszeć kłamliwe narracje. Jesteśmy tu dziś, aby w 83. rocznicę agresji sowieckiej przywołać pełnię prawdy. A rzeczywistość była taka, że zaledwie kilkanaście dni po zbrodniczym ataku Niemiec na naszą Ojczyznę, 17 września 1939 roku Stalin zadał potężny cios w plecy Polakom walczącym z wojskami Hitlera – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
– Oddajemy dzisiaj hołd wszystkim tym, którzy ponieśli największe ofiary w walce z sowieckim okupantem. Wspominamy tych, których los został mocno okaleczony przez wrogie działania agresora. Pamięć o nich nie może zgasnąć w naszej wspólnotowej świadomości. Nasza obecność przy Krzyżu Katyńskim jest szczególnym wyrazem tej właśnie pamięci. Dziękując Państwu za przybycie na nasze uroczystości, z wielką dumą spoglądam na młodzież klas mundurowych z XXV Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, która przez swoje dzisiejsze zaangażowanie przyczynia się do wypełniania dziejowego zobowiązania. W takich chwilach potrzeba nam umacniać poczucie narodowej tożsamości – podkreślił wojewoda.
Dzień Sybiraka
17 września pamiętamy nie tylko o sowieckim zbrojnym ataku na Polskę. W ten dzień obchodzony jest również Dzień Sybiraka. Nadrzędnym celem Dnia Sybiraka jest upamiętnienie wszystkich osób, które wskutek realizacji paktu Hitler-Stalin zostały zesłane w głąb ZSRR. Wielu deportowanych Polaków nigdy nie wróciło do Ojczyzny. Duża część niestety zginęła.
Napisz komentarz
Komentarze