Część 2 – Temperatura w pomieszczeniach
Wskazówka nr 1: Wysokość temperatury powinna być dostosowana do funkcji pomieszczenia w jakim przebywamy. Na przykład temperatura w kuchni może być niższa podczas przygotowywania posiłku, ponieważ podczas gotowania z garnka wydobywa się para oraz ciepłe powietrze, które ogrzewa pomieszczenie. Należy również wspomnieć, że niższa temperatura w nocy jest lepsza dla naszego snu, a dzięki możliwości godzinowych ustawień temperatury na kotłach możemy automatycznie zwiększyć ją o kilka stopni na około 2 godziny przed planowaną pobudką.
Według badań przeprowadzonych przez „Het Nieuwsblad”, duża ilość mieszkańców Regionu Flamandzkiego w Belgii obniża temperaturę w pomieszczeniach z 21 na 20 stopni Celsjusza. Jednakże wykładowca Université Libre de Bruxelles proponuje obniżenie temperatury nawet do 19 stopni Celsjusza. Jego zdaniem dzięki temu można zaoszczędzić od 10 do 20% zużywanej energii.
Wskazówka nr 2: W słoneczne dni odsłoń okna, aby wykorzystać promienie słoneczne do nagrzania swojego mieszkania. Skorzystaj z naturalnego ciepła!
Wskazówka nr 3: Zamień długie firanki w oknach na krótkie, dzięki temu zapewnisz lepszą cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Pomyśl również o zastosowaniu mat zagrzejnikowych, które pozwalają zaoszczędzić do 5% zużywanej energii.
Wnioski: Dostosuj temperaturę do funkcji poszczególnych pomieszczeń, a nocą zmniejsz temperaturę dla lepszego snu. Wpuść trochę słońca do swojego domu i pozwól nagrzać go w naturalny sposób. Przez okres jesienno-zimowy długie firanki zamień na krótkie, dzięki temu zagwarantujesz większy obieg powietrza w pomieszczeniach.
Napisz komentarz
Komentarze