Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 20 kwietnia 2025 18:27
Reklama
Reklama
Reklama

Drożyzna w sklepach wciąż nie odpuszcza. Wrzesień z 24 proc. wzrostem cen rok do roku

We wrześniu codzienne zakupy w sklepach były droższe rdr. średnio o 24%, na co wskazuje analiza blisko 40 tys. cen detalicznych. Podwyżki widoczne są we wszystkich dwunastu badanych kategoriach, a w jedenastu z nich – aż na dwucyfrowym poziomie. Po raz kolejny najmocniej w górę poszły produkty tłuszczowe, bo o ponad 57%. Drugie miejsce w zestawieniu drożyzny należy do artykułów sypkich – wzrost o blisko 44%. Na ten wynik wpłynęła przede wszystkim cena cukru, która zwiększyła się aż o 100%. Na trzeciej pozycji znalazło się mięso ze wzrostem o 38%. Natomiast najmniejsza zmiana dotyczy warzyw i owoców. Podrożały odpowiednio o 8,5% i 11%. Po ww. danych widać także, że drożyznę w sklepach napędzają głównie dwie kategorie.
Drożyzna w sklepach wciąż nie odpuszcza. Wrzesień z 24 proc. wzrostem cen rok do roku

Coraz drożej

Według cyklicznego raportu „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”, autorstwa UCE RESEARCH i Wyższych Szkół Bankowych, we wrześniu w sklepach było drożej średnio o 24,1% w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. W sierpniu odnotowano wzrost rdr. na poziomie 23,7%, a w lipcu – 18,6%. To pokazuje, że ceny rosną z miesiąca na miesiąc. Po raz kolejny w górę poszły wszystkie z dwunastu analizowanych kategorii. W jedenastu z nich skok był dwucyfrowy. W badaniu uwzględniono 52 najczęściej wybierane przez konsumentów produkty codziennego użytku. Łącznie zestawiono ze sobą blisko 40 tys. cen detalicznych z ponad 40 tys. sklepów należących do 63 sieci handlowych.

– Wrześniowa dynamika wzrostu cen, podobnie jak sierpniowa, świadczy o nadal utrzymującym się wysokim poziomie konsumpcji Polaków, co nie wpływa pozytywnie na hamowanie inflacji. Bezpośredni wpływ na ww. wynik mają negatywne emocje związane z niepewnością dotyczącą cen energii elektrycznej na rynku europejskim i innych nośników energii, przede wszystkim węgla. Ma to szczególne znaczenie właśnie teraz, przed sezonem jesienno-zimowym, a więc okresem zwiększonego popytu na te dobra – komentuje dr Hubert Gąsiński, ekspert Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.

Według Marcina Luzińskiego, ekonomisty z Santander Bank Polska, powszechność wzrostu cen to właśnie wyraz silnej presji inflacyjnej. Odzwyczailiśmy się od niej, bo ostatnio takie zjawiska w polskiej gospodarce występowały w latach 90. XX wieku. Później jeśli wzrost cen przyśpieszał, to zwykle wynikało to z szoków dotyczących wybranych kategorii, które szybko były wchłaniane przez gospodarkę. Teraz tak nie jest, a kolejne kategorie mają wpływ na inne wartości nominalne. Jak zaznacza ekspert, historia pokazuje, że gdy wzrost cen osiągnie dwucyfrowy poziom, to powrót do niskiej dynamiki może potrwać lata. Powinniśmy więc przyzwyczaić się do mocnych podwyżek, bo one szybko nie znikną.

– W ostatnich miesiącach, z uwagi na chłonny rynek, dostawcy przerzucali rosnące koszty produkcji na klienta. Z reguły odbiorcy towarów i usług akceptują to do momentu, gdy w wyniku inflacji wartość realna wynagrodzeń nie spadnie na tyle, że konsumenci będą musieli rezygnować z zakupu określonych produktów. Gdy cena będzie za wysoka względem dochodów nabywców, zmniejszy się popyt. W efekcie obniży się sprzedaż, a to wymusi na producentach zmniejszenie marż, co może obniżyć cenę lub zachować ją na akceptowalnym przez rynek poziomie – mówi dr Edyta Wojtyla, ekonomistka z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.

Największe podwyżki

Z przeprowadzonej analizy wynika również, że po raz kolejny najmocniej w górę poszły produkty tłuszczowe – tym razem o 57,4% rdr. W tej kategorii ceny oleju podrożały o 61,6%, margaryny – o 60,1%, a masła – o 50,4%. Jak zauważa Julita Pryzmont, ekspertka rynku retailowego z agencji badawczo-analitycznej Hiper-Com Poland, tego typu produkty już od miesięcy napędzają spiralę drożyzny w Polsce i to się nie zmieni, dopóki trwa wojna u naszych wschodnich sąsiadów. Rosja i Ukraina to duzi producenci tłuszczów roślinnych. 

– Jest problem z niektórymi tłuszczami roślinnymi, np. z olejem słonecznikowym czy oliwą z oliwek, bo one drożeją. Kompensuje to zjawisko stosunkowo wysoka podaż rzepaku, ale oznacza to zwiększony nań popyt i w efekcie wzrost ceny. W ww. kategorii idzie więc w górę wszystko, co ważne dla konsumenta. Do tego wzrost cen energii, paliw, pasz, kosztów pracy i obsługi łańcuchów dostaw powoduje, że tłuszcze zwierzęce są coraz droższe – stwierdza dr Maria Andrzej Faliński, wiceprezes Stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego, były wieloletni dyrektor generalny POHID-u.

Drugie miejsce w rankingu drożyzny należy do produktów sypkich – 43,6% rdr. Tutaj zdecydowanie najmocniej podrożał cukier – aż o 100%. Dalej są sól i makaron – 37,8% i 37,3%. Z kolei cena mąki poszła w górę o 23%, a ryżu – o 19,7%.

– Podwyżka cen produktów sypkich wynika przede wszystkim z rosnących kosztów produkcji, w tym energii i transportu. Wymienione artykuły są w pierwszej grupie potrzeb, stąd producenci są pewni, że utrzymają sprzedaż, dlatego dodali do cen podwyższony koszt wytworzenia. W przypadku cukru mieliśmy do czynienia ze spekulacją na rynku, w wyniku której konsumenci robili nieuzasadnione zapasy towaru. To wywołało dodatkową podwyżkę cen na skutek nadwyżki popytu nad podażą – analizuje dr Wojtyla. 

Natomiast na trzeciej pozycji w zestawieniu przedstawiającym największe podwyżki rdr. znajduje się mięso – 38%. Przy tym drób zdrożał o 48,5%. Wołowina poszła w górę – o 38,2%, a wieprzowina – o 27,2%. 

– Moim zdaniem, są trzy główne przyczyny wzrostu cen mięsa. Po pierwsze, spadek popytu podczas pandemii w latach 2020-2021, zwłaszcza w gastronomii, sprawił, że hodowcy zmniejszyli podaż. Po drugie, rosnące ceny zbóż oznaczają wzrost kosztów pasz. I po trzecie, słaby kurs złotego zwiększa też opłacalność eksportu polskiego mięsa – dodaje ekonomista z Santander Bank Polska. 

Warzywa na końcu

We wrześniu tuż za drożyźnianym podium znalazła się kategoria tzw. innych produktów – 37,4% rdr. Tu najbardziej poszły w górę ceny karm dla kotów – o 46,2%, a także psów – o 45,8%. Dla porównania, pieluchy dla niemowląt były droższe o 20,4% rok do roku. Z kolei na piątej pozycji znalazł się nabiał – 28,6% rdr. W tym przypadku największe wzrosty dotyczą mleka – 37,5%, sera żółtego 34,3%, jak również sera białego 32,2%.

– Wzrost cen tzw. innych produktów, przede wszystkim karm dla zwierząt domowych, spowodowany był coraz droższymi surowcami, potrzebnymi do ich produkcji. Do tego doszły rosnące koszty energii i transportu. W tej kategorii istotne są też ceny zbóż. Konsumenci powinni się nastawić na powolne, ale sukcesywne podwyżki do czasu ustabilizowania cen mąki oraz paliwa – przekonuje dr Gąsiński.

We wrześniu najmniej rdr. zdrożały warzywa – 8,5%. Przed nimi widać owoce ¬– 11%, a także pieczywo – 14,8%. Jak stwierdza ekonomistka z WSB w Poznaniu, niższa dynamika wzrostu ceny owoców i warzyw z ostatnich miesięcy wynika z sezonowości tych produktów. Natomiast pieczywo jest towarem podstawowym i jego cena to w dużej mierze efekt ograniczenia marż producentów.

– Mniejsza dynamika wzrostu cen pieczywa może być dość złudna. Często bowiem można zaobserwować, że gramatura wyrobów piekarniczych zmniejszyła się od ubiegłego roku. Zabieg ten ma dawać konsumentowi poczucie, że cena podstawowych produktów z tej kategorii nie poszybowała w górę. Do tego dochodzi też fakt, że duże sieci robią tego typu wypieki we własnym zakresie i przez to mogą narzucać mniejszą marżę na ww. produkty. Jednak na dłuższą metę sklepy mogą tego nie wytrzymać i będą musiały mocnej ingerować w finalną cenę – podsumowuje Julita Pryzmont z Hiper-Com Poland. 


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Rozpoczęło się Triduum Paschalne w Kościele Katolickim Triduum Paschalne, znane również jako Triduum Wielkanocne, to najważniejszy okres liturgiczny w kalendarzu katolickim, upamiętniający mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorem od Mszy Wieczerzy Pańskiej, która upamiętnia ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa. Następnie obchodzona jest Wielki Piątek, dzień męki i śmierci Chrystusa na krzyżu, kiedy to Kościół skupia się na refleksji i adoracji Krzyża, a liturgia tego dnia jest wyjątkowo uroczysta i pełna powagi. Wielka Sobota to czas ciszy i oczekiwania, kończący się w nocy Wigilią Paschalną, kiedy wierni celebrują zmartwychwstanie Chrystusa podczas uroczystej liturgii z poświęceniem ognia, wody i odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych. Triduum Paschalne kończy się w Niedzielę Wielkanocną, która jest najradośniejszym dniem w roku liturgicznym, świętem triumfu życia nad śmiercią.Data dodania artykułu: 17.04.2025 22:25Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0Rozpoczęło się Triduum Paschalne w Kościele Katolickim Pożar lasu w powiecie bocheńskim – potężne siły straży pożarnej w akcji! Zgłoszenie o pożarze wpłynęło do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Bochni przed godziną 13:00. Pierwsze jednostki, które dotarły na miejsce, potwierdziły intensywny pożar lasu. Zadymienie było na tyle duże, że widoczne z kilku kilometrów – m.in. ze Starego Wiśnicza, skąd pochodzi jedno z pierwszych zdjęć dokumentujących sytuację, informuje portal Bochnia112Data dodania artykułu: 17.04.2025 17:16Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0Pożar lasu w powiecie bocheńskim – potężne siły straży pożarnej w akcji! Zakupy świąteczne w tym roku będą drogie. Polacy odczują średni wzrost cen o ponad 8% Wzrost cen w marcu mocno przyspieszył, tj. do 6,7% rdr. Było to zgodne z prognozami ekspertów. Najmocniej podrożały art. tłuszczowe, owoce oraz napoje bezalkoholowe. Tak wynika z cyklicznie publikowanego raportu pt. „Indeks Cen w Sklepach Detalicznych”. Eksperci spodziewają się, że przed samą Wielkanocą będzie w sklepach dużo drożej niż przed poprzednią. Potwierdzają to wstępne szacunki z początku kwietnia, z których wynika, że ceny w sklepach poszły w górę o 6,8% rdr. Natomiast typowo świąteczne artykuły zdrożały o 8,1% rdr. W ub.r. przed Wielkanocą koszty codziennych zakupów ogólnie wzrosły rdr. o 2,1%, a produktów związanych ze świętami – o 3,2 rdr.Data dodania artykułu: 16.04.2025 11:23Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0Zakupy świąteczne w tym roku będą drogie. Polacy odczują średni wzrost cen o ponad 8%
Kolejne miejscowości gminy Drwinia zyskają dostęp do kanalizacji i nowej oczyszczalni Jak informowaliśmy kilka miesięcy temu, gospodarstwa w miejscowości Drwinia do końca 2026 roku mają zostać podpięte do sieci łączącej je z oczyszczalnią ścieków w Dziewinie. Jak się okazuje, sieć kanalizacyjna w gminie Drwinia rozszerzy się jednak znacznie bardziej, bowiem dołączą do niej również Bieńkowice, Wyżyce, Zielona i Niedary. W Niedarach stanie również kolejna w gminie oczyszczalnia ścieków.Data dodania artykułu: 16.04.2025 10:48Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0Kolejne miejscowości gminy Drwinia zyskają dostęp do kanalizacji i nowej oczyszczalni Szkoła muzyczna koncertowo Wspaniałe koncerty orkiestry symfonicznej i dętej oraz niezwykłe występy solistów, zespołów i chóru - tak w sobotnie popołudnie zaprezentowała się Publiczna Szkoła Muzyczna I stopnia w Gdowie. W indywidualnych występach zabrzmiały m.in. fortepian, flety, skrzypce, gitary, klarnety, saksofony. Nie mogło zabraknąć występów zespołów rytmicznych, a koncert zakończono wspólnym występem orkiestry, chóru i zespołu wokalnego.Data dodania artykułu: 16.04.2025 09:37Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0Szkoła muzyczna koncertowo Zawodnik Szkoły Walki PRIME Mistrzem Polski w Kickboxingu W Będzinie odbyły się Mistrzostwa Polski Kickboxingu w formułach pointfighting oraz light contact dla kadetów, juniorów i seniorów. Udział wzięło ponad 800 zawodników ze 103 klubów.Data dodania artykułu: 16.04.2025 09:32Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0Zawodnik Szkoły Walki PRIME Mistrzem Polski w Kickboxingu
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 23°C Miasto: Wieliczka

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 0 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: BogdanTreść komentarza: Bardzo miło że zostało uwzględnione twórczość Wiesłwa SiekierskiegoData dodania komentarza: 5.01.2024, 21:55Źródło komentarza: ŚMIERĆ i MIŁOŚĆ” w Wielickiej MediateceAutor komentarza: Bogdan MTreść komentarza: Bardzo miło że uwzględniliście Państwo twórczość Wiesława SiekierskiegoData dodania komentarza: 5.01.2024, 21:54Źródło komentarza: ŚMIERĆ i MIŁOŚĆ” w Wielickiej MediateceAutor komentarza: Krys34Treść komentarza: No sprawa już trafiła do prokuratury a Kwaśny miał przywłaszczyć 200 tys. Zł.Data dodania komentarza: 24.09.2023, 12:12Źródło komentarza: Ciesielczyk chce odwołania Kwaśnego z funkcji przewodniczącego Rady Miejskiej w Tarnowie po wybuchu afery na Uniwersytecie Ekonomicznym w KrakowieAutor komentarza: observeTreść komentarza: własnej ciąży - to sama sobie ją zrobiła ?Data dodania komentarza: 21.07.2023, 16:48Źródło komentarza: Oczekujemy od innych sił politycznych jasnej deklaracji, że prawo do przerywania ciąży będzie zagwarantowaneAutor komentarza: HajaTreść komentarza: Obwodnica oddana do użytku rok temu a TIRy jak jeździły tak jeżdżą pomimo zakazuData dodania komentarza: 7.03.2023, 20:00Źródło komentarza: Koniec z ciężarówkami jadącymi przez PodłężeAutor komentarza: Uzyskaj pożyczkę tutajTreść komentarza: Złóż wniosek o pomoc finansową tutaj z niskim oprocentowaniem 2%, aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się ze mną, korzystając z poniższych danych. https://en.wikipedia.org/wiki/Stefano_Pessina [email protected] WhatsApp: +48 732 104 284 Ciepłe powitanie Wiceprezes i Dyrektor Generalny, Walgreens Boots Alliance. Stefano PessinaData dodania komentarza: 1.06.2022, 11:27Źródło komentarza: Rozbudowa drogi powiatowej w Grajowie
Reklama
Reklamadotacje unijne dla firm MŚP
Reklama