W części oficjalnej, tuż po powitaniu, została zaprezentowana historia trzech dekad działalności towarzystwa. Pierwsze wspomnienia poświęcone były jego nieżyjącej już założycielce, Aleksandrze Polak. Osobie niezwykłej, która muzyką wypełniła całe swoje życie. Jej dokonania zapisały się na stałe w historii Niepołomic. Wśród setek wydarzeń artystycznych, które organizowała, ważną rolę odegrały powołane do życia ognisko i szkoła muzyczna, dziecięcy zespół Perełki, Chór Cantata oraz działający do dzisiaj Zespół Kameralny Pro Arte. Pamięć o tej niezwykłej osobie publiczność uczciła minutą ciszy.
Kolejne obrazy prezentacji opowiedziały o pierwszych krokach towarzystwa w nowej rzeczywistości. Wyzwania, przed jakimi stanął nowy prezes, Janusz Rojek, to kontynuacja realizacji projektów, poszukiwanie miejsca na próby oraz osoby prowadzącej zespół. Wytężona praca, zarówno ta organizatorska jak i artystyczna, uwieńczona została pierwszym koncertem, a po nim kolejnymi.
W tym roku mijają cztery lata rozpoczętej na nowo, choć przecież nie nowej działalności. Ta karta zapisywana była trudnościami: ponowna zmiana osoby prowadzącej, kłopoty ze składem zespołu i wreszcie… pandemia. W dniu świętowania jubileuszu to wszystko było już tylko historią.
W każdym nowym projekcie towarzystwo pozostaje wierne swojemu celowi, jakim jest propagowanie kultury – szczególnie polskiej – w jej klasycznym wymiarze związanym ze śpiewem, organizuje wydarzenia – najczęściej z udziałem zaproszonych gości, artystów Filharmonii czy Opery Krakowskiej.
Dzięki przyjętej formule mieszkańcy gminy mogą uczestniczyć w wydarzeniach w pełni profesjonalnych, o wysokim poziomie artystycznym w miejscu, w którym żyją, bez konieczności udawania się do innych miast. Co ważne, koncerty mają charakter otwarty, wielopokoleniowy, zawsze są bezpłatne. Dodatkowym narzędziem, które pozwala dotrzeć do szerszego grona odbiorców, jest własny kanał na YouTube, który powstał w czasie pandemicznej izolacji.
Muzyczną część koncertu otworzyła pieśń „Gaude Mater Polonia”, którą wykonał Zespół Kameralny Pro Arte z towarzyszeniem Orkiestry Straussowskiej Obligato pod batutą Jerzego Sobeńki. Wystąpili również Renata Żełobowska-Orzechowska (fortepian), Witold Wrona (tenor), Justyna Sasnal (harfa celtycka) oraz duet wokalno-instrumentalny Gloria Brzezińska i Janusz Rojek.
Program składał się z dwóch części – klasycznej i rozrywkowej. Publiczność mogła usłyszeć utwory „Pieśń wieczorna” oraz „Dziad i baba” Stanisława Moniuszki, „Graj, Cyganie” – arię z opery „Hrabina Marica” Imre Kalmana, „What a Wonderful World” Louisa Armstronga, wersje instrumentalne na harfie „Somewhere Over the Rainbow” z musicalu „Czarnoksiężnik z Oz”, „Every Breath You Take” zespołu The Police czy „Nie liczę godzin i lat” Andrzeja Rybińskiego.
Bogactwo utworów utrzymanych w różnych stylach i zabarwieniu – raz spokojnych, raz refleksyjnych, innym razem żywiołowych – szczelnie wypełniająca salę Akustyczną publiczność nagradzała gromkimi owacjami.
Czymże byłby jubileusz bez jubileuszowego tortu! Mógł go posmakować każdy, kto przybył na koncert.
Jubileusz to również czas podziękowań za okazaną otwartość, serdeczność i pomoc, jaką towarzystwo otrzymało w okresie prowadzonej przez siebie artystycznej działalności. Ich wyrazem stały się czerwone róże, które Wanda Pilch-Dobrowiecka, sekretarz TMMiŚ, wręczyła obecnym na koncercie przedstawicielom Kolejowego Towarzystwa Kultury z Krakowa, zarządowi Powiatu Wielickiego, władzom Miasta i Gminy Niepołomice, byłemu burmistrzowi Stanisławowi Kracikowi, a także Janowi i Andrzejowi Polakom.
Koncert zakończyło „Amigos Para Siempre”, wzbudzając entuzjazm publiczności, dla której artyści zabisowali.
Organizatorzy dziękują za pomoc przy realizacji jubileuszu Miastu i Gminie Niepołomice, Powiatowi Wielickiemu, Małopolskiemu Bankowi Spółdzielczemu w Wieliczce, spółce Zamek Królewski, Muzeum Niepołomickiemu.
Już teraz serdecznie zapraszamy na koncert pieśni patriotycznych, który odbędzie się 20 listopada w Zamku Królewskim w Niepołomicach.
W imieniu TMMiŚ
Janusz Rojek
Zdjęcia: Wiktor Słabosz
Napisz komentarz
Komentarze