- Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie komunikacji ze społeczeństwem o sprawach, które dotykają i bolą mieszkańców – wykroczeniach i przestępstwach. W Tarnowie ostatnio za pośrednictwem tego narzędzia udało się zatrzymać dilera narkotykowego, który rozprowadzał na swoim terenie narkotyki. Policjanci to zweryfikowali i mężczyzna został zatrzymany, miał przy sobie niewielką ilość narkotyków. Była to właśnie informacja z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa - opisuje asp. sztab. Paweł Klimek, oficer prasowy KMP w Tarnowie.
W Tarnowie i regionie często mieszkańcy informują służby o źle zaparkowanych pojazdach, nielegalnych wyścigach, przekraczaniu prędkości czy grupowaniu się nieletnich oraz żebractwie. Taka informacja trafia do policjantów, których zadaniem jest jej zweryfikowanie. Warto podkreślić, że zgłaszający zagrożenie, są anonimowi. Jednak mieszkańcy sumiennie podchodzą do kontaktu ze służbami.
- Na ponad 16 tysięcy zgłoszeń jeżeli chodzi o Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa potraktowaliśmy niecałe 300 jako żart, pomyłka. Taki żart, pomyłka jest wtedy, gdy ktoś informuje nas, że są nielegalne wyścigi, ale miejsce, które nam wskazuje absolutnie nie pasuje do tego, by ktokolwiek mógł się tam ścigać. Ewentualnie jest taka sytuacja, zgłoszenie, że w jednej z miejscowości ktoś będzie jeździł nie mając do tego uprawnień, a w sobotę będzie kopał ziemniaki. W takich sytuacjach weryfikujemy, sprawdzamy i od razu je odrzucamy – tłumaczy asp. sztab. Paweł Klimek, oficer prasowy KMP w Tarnowie.
Tarnowska policja przypomina, by za pomocą Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie informować o nagłych zdarzeniach.
- Policjanci nie przyjadą w momencie, gdy my klikniemy w telefon, czy komuter informację o tym, że coś się wydarzyło. To jest informacja, która dopiero dotrze do koordynatora, który tym wszystkim będzie zawiadywał, on dopiero przekaże tę informację do odpowiednich służb - ruchu drogowego, dzielnicowego – i to dopiero później będzie weryfikowane. Dlatego tak ważna jest informacja, w jakich to jest terminach, dniach i godzinach, byśmy mogli się do tego przygotować – wyjaśnia asp. sztab. Paweł Klimek.
Dodajmy, że w przypadku pilnych zgłoszeń należy zadzwonić pod nr alarmowy 112.
Warto podkreślić, że od początku powstania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa mieszkańcy Tarnowa i regionu przesłali około 16 tysięcy komunikatów o nieprawidłowościach, wykroczeniach i przestępstwach. Połowę z nich udało się pozytywnie zweryfikować.
Napisz komentarz
Komentarze