Pieniądze ze zbiórki publicznej Stowarzyszenie „Historia i Tradycja w Gdowie” planuje przeznaczyć na renowację pomnika ks . Bartłomieja Jurgowskiego, proboszcza gdowskiej parafii, zmarłego w 1842.
Zabytkowy, nawiązujący do sztuki ludowej pomnik z rzeźbą anioła trąbiącego na dzień Sądu Ostatecznego z poł. XIX w. jest uszkodzony i wymaga renowacji ( podczas wycinki wielkiego dębu, spadający konar utrącił aniołowi dłoń wraz z długą, prostą, anielską trąbą), a inskrypcja na pomniku jest już prawie zupełnie nieczytelna. Jej odczytanie ( w znacznej części ) udało jednak panu Eugeniuszowi Kasprzykowi i choć tekst inskrypcji wymaga jeszcze doczytania i uprządkowania, to prawdopodobnie jego treść brzmi:
Wierzę że Odkupiciel mój żyje,
którego przyjścia tutaj oczekuje
i …tem Ciebie Boga mojego
Oglądam Zbawce mego
Którego ja sam nie inny widzieć będę
chociaż winny … te oczy moje ujrzą Boga dobro moje
X.BARTŁOMIEJ JURGOWSKI
pleban Gdowski
Roku 1842 dnia 3 sierpnia zmarły
Łaskawy Czytelniku!
Pamiętaj o mnie
Nie zapominaj o mnie
.
Warto przypomnieć, iż ks. Bartłomiej Jurgowski założył i poświęcił gdowski cmentarz w roku 1817, kiedy dekretem cesarza Austro-Węgier Józefa II nakazano ( ze względów higienicznych) wstrzymanie dalszych pochówków na starych cmentarzach przykościelnych oraz wprowadzano obowiązkową lokalizację nowych cmentarzy, zakładanych w miejscach odległych od centrum. Taka była geneza powstania dzisiejszego cmentarza, na pograniczu Gdowa i sąsiedniej wsi Bilczyce.
Ponad 200-letnia historia gdowskiego cmentarza pozostawiła ślad w postaci wielu zabytkowych, cennych pomników i rzeźb ( w tym autorstwa cenionego artysty Wojciecha Samka ), grobów z okresu II wojny światowej, cmentarza nr 375 z okresu Wielkiej Wojny, Kopca Powstańców Krakowskich, nagrobków wielu zasłużonych dla Gdowa mieszańców. Wiele z nich wymaga renowacji, a nad każdym warto się pochylić, szczególnie w nadchodzącym czasie listopadowej zadumy.
Napisz komentarz
Komentarze