Ponad 24 miliony złotych na działania w zakresie powstrzymania i adaptacji do zmian klimatu – to efekt podpisanej 20 listopada 2020 roku umowy na współfinansowanie Projektu LIFE EKOMALOPOLSKA przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ze strony Małopolski dokument sygnowali marszałek Witold Kozłowski oraz wicemarszałek Tomasz Urynowicz, natomiast ze strony NFOŚiGW – Artur Lorkowski, Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW. Umowę podpisano w obecności Ministra Klimatu i Środowiska Michała Kurtyki.
Województwo Małopolskie rozpocznie realizację LIFE EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii” w styczniu 2021 roku.
Warto podkreślić, że jesteśmy jedynym regionem Unii Europejskiej, który otrzymał do realizacji drugi projekt zintegrowany LIFE. Cieszymy się, że NFOŚiGW wesprze tak istotne działania. Jestem przekonany, że przełożą się one na realne efekty w Małopolsce
– mówi marszałek województwa Witold Kozłowski.
LIFE EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii” będzie realizowany we współpracy z 26 partnerami, w tym Ministerstwem Rozwoju, Województwem Śląskim i Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie oraz 18 małopolskimi powiatami. Realizację projekty wesprze również dwóch partnerów zagranicznych: Instytut ds. Energii, Klimatu i Środowiska w Wuppertalu (Niemcy) i Brandenburski Uniwersytet Techniczny w Cottbus (Niemcy). Zadania projektu to m.in. promocja odnawialnych źródeł energii, poprawa efektywności energetycznej i szeroko zakrojone działania na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu.
Jednym z najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed Małopolską, jest taka transformacja sektora produkcji energii oraz rynku urządzeń grzewczych, która zapobiegnie degradacji środowiska i zmianom klimatycznym, nie pogarszając przy tym sytuacji i warunków przedsiębiorców i mieszkańców naszego regionu
– tłumaczy wicemarszałek Tomasz Urynowicz. - Dlatego wśród zadań LIFE EKOMAŁOPOLSKA znajdą się m.in. przygotowanie regionalnego centrum kompetencji wspierającego powiaty i gminy czy pilotaże w zakresie klastrów energii i spółdzielni energetycznych. Ciekawym i bardzo potrzebnym zadaniem będzie opracowanie mapy potencjału Odnawialnych Źródeł Energii dla Małopolski i Śląska - dodaje.
Całkowita wartość projektu LIFE IP EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii” to ponad 70 mln zł. Dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynosi ok. 24,6 mln zł.
Środków NFOŚiGW pozwolą na dofinansowanie takich działań, jak:
- Przygotowanie scenariuszy działań klimatycznych dla Małopolski w perspektywie do 2030 i 2050.
- Przygotowanie map potencjału wykorzystania odnawialnych źródeł energii dla Małopolski i Śląska.
- Przygotowanie projektów inwestycyjnych do wsparcia w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.
- Szkolenia dla instalatorów odnawialnych źródeł energii, projektantów, nadzoru budowlanego i uczniów szkół technicznych.
- Realizacja kampanii edukacyjnych w zakresie ochrony klimatu, ochrony powietrza i zapobiegania powstawaniu odpadów.
Napisz komentarz
Komentarze