Miłośnicy historii naszego miasta tym razem mogli zanurzyć się w naprawdę odległych dziejach, sięgających nawet czasów króla Kazimierza Wielkiego. Zgromadzone „Skarby niepołomickiej parafii” jak głosi tytuł wystawy, znajdują się w jednej z sal Muzeum, zwanej potocznie „Kaplicą zamkową” (zapewne w związku ze znajdującą się tam ekspozycją). Po wystawie oprowadziła nas pani Marta Przybylska, która bardzo ciekawie opowiadała o zgromadzonych zbiorach i ich historii.
Ogromne zainteresowanie wzbudziły dokumenty, zwłaszcza najstarszy Akt utworzenia Parafii w Niepołomicach z dnia 21 maja 1350 r., wydany przez biskupa krakowskiego Jana Bodzantę oraz dotyczące przywilejów i donacji nadanych kościołowi i parafii w Niepołomicach przez: króla Kazimierza Wielkiego (4 października 1358 r.), Władysława IV (16 sierpnia 1644 r.) i Jana III Sobieskiego (31 stycznia 1692 r.), które w bardzo dobrym stanie zachowały się do czasów dzisiejszych.
W „Kaplicy zamkowej” można również podziwiać srebrne i pozłacane monstrancje, patery, kielichy mszalne oraz relikwiarze w kształcie monstrancji z relikwiami świętych z XVI, XVII i XVIII w. Na szczególną uwagę zasługuje przepiękna gotycko-renesansowa monstrancja z 1599 r. ufundowana przez Jana Branickiego – starostę niepołomickiego. Jest to jedna z najokazalszych monstrancji w Małopolsce. Są tutaj także relikwiarze barokowe w kształcie skrzynek z relikwiami Jedenastu Tysięcy Męczennic i Dziesięciu Tysięcy Męczenników z XVII w, ufundowane przez Jana Suchodolskiego – proboszcza kościoła w Niepołomicach.
Można również podziwiać zabytkowe szaty liturgiczne, m.in. podarowaną przez Fundację Branickich kapę liturgiczną z XVI w. wykonaną z atłasu i haftowaną złotą nicią.
Na ścianach zawieszone są gabloty z wotami dziękczynnymi pochodzące z Kaplicy Lubomirskich, gdzie znajduje się słynący z cudów obraz św. Karola Boromeusza. Został on sprowadzony z Włoch przez małżonkę starosty niepołomickiego Jana Branickiego, Annę Myszkowską-Branicką, która doświadczyła cudu uzdrowienia za przyczyną tego właśnie Świętego. Kult św. Karola Boromeusza zapoczątkowany wtedy w Niepołomicach trwa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Początkowo cudowny obraz znajdował się w zamku, skąd został przeniesiony do kościoła i umieszczony w bocznym ołtarzu, stojącym nieopodal ambony. Następnie, po ufundowaniu kaplicy przez starostę niepołomickiego Stanisława Lubomirskiego w połowie XVII wieku obraz zawisł na ołtarzu w tej kaplicy. Jego kopię możemy oglądać na wystawie w Muzeum.
Wśród „Skarbów niepołomickiej parafii znajduje się także wspaniały księgozbiór gromadzony przez księdza Tomasza Szymańskiego – proboszcza Parafii w Niepołomicach w latach 1786 – 1804. Księgozbiór zawiera 63 woluminy, w większości napisanych po łacinie oraz kilka książek w języku polskim.
To tylko niewielka część prezentowanych na wystawie eksponatów. Zachęcamy więc do odwiedzenia niepołomickiego Muzeum i zobaczenia tej ciekawej i niepowtarzalnej ekspozycji. Jest to szczególna część naszej niepołomickiej historii, którą warto znać.
Ewa Korabik
Agnieszka Grab
Napisz komentarz
Komentarze