Wydarzenie składało się z dwóch części. W pierwszej, koncertowej wystąpił Zespół Kameralny Pro Arte pod opieką Jerzego Sobeńki i Katarzyny Rojek. Treść wykonanych utworów nawiązywała do okresu powstań listopadowego i styczniowego oraz I wojny światowej.
Jako pierwsza wykonana jednak została pieśń „Kozak” Stanisława Moniuszki, która była symbolicznym hołdem oddanym walczącej Ukrainie. Następnie publiczność usłyszała m.in. utwory: „Ostatni Mazur”, „Ułan i dziewczyna”, „Marsz lwowskich dzieci”, czy „O, mój rozmarynie”. Nie zabrakło strof wierszy, pisanych nierzadko przez żołnierzy legionistów, językiem prostym, płynącym prosto z serca, przy huku dział i pośród świstu karabinowych pocisków. Znalazły się wśród nich: „Do Boga” Stefana Witwickiego, „Pobudka” Józefa Nawrockiego, „Pieśń Legionów Polskich 1914” Aleksandra Hajdeckiego i „Memu synkowi” Kazimierza Świerka.
Drugą część stanowiła niepołomicka lekcja śpiewania. Zaprosili na nią Pro Arte wraz z Zespołem Niepołomiczanie, przy akompaniamencie gitarowym Janusz Rojka i fortepianowym Jerzego Sobeńki. Publiczność żywiołowo zaśpiewała „Wojenko, wojenko”, „Przybyli ułani”, „Kadrówka”, „Serce w plecaku”, „Deszcz jesienny”. Koncert zakończył wiersz Józefa Mączki „Kiedyś…” oraz wspólne wykonanie pieśni „Pierwsza brygada”, po której wszyscy obecni uczcili minutą ciszy poległych w obronie niepodległości i suwerenności naszej Ojczyzny.
Przyjęta kilka lat temu formuła, w której publiczność może zarówno posłuchać, jak i zaśpiewać, sprawdziła się i tym razem.
– Jest czymś wyjątkowym uczestniczyć w wydarzeniu, gdy w wypełnionej publicznością sali rozbrzmiewają patriotyczne nuty, płynące radośnie, prawdziwie, jak gdyby gdzieś z głębi każdego śpiewającego – komentuje Janusz Rojek. – Jeżeli dopełnimy ów obraz faktem, iż każde wykonanie nagradzane było gorącymi brawami, to w pełni odtworzymy niezwykły klimat, jaki panował w to niedzielne popołudnie.
„Pieśni Niepodległej” były ostatnim punktem realizowanego przez Towarzystwo projektu „Niepołomickie Impresje Muzyczne 2022”. Pomocy i wsparcia udzielili: Kolejowe Towarzystwo Kultury z Krakowa, Zamek Królewski w Niepołomicach Spółka z o.o., Muzeum Niepołomickie, Bank Spółdzielczy w Wieliczce oraz Gmina Niepołomice.
Janusz Rojek
Fot. Magdalena Rojek, Katarzyna Łabęda
Napisz komentarz
Komentarze