Zbliża się dzień największych wyprzedaży w roku. To czas wzmożonej aktywności internetowej, kiedy będziemy szukali najatrakcyjniejszych ofert. Wtedy też i cyberprzestępcy zwiększają swoją aktywność, podejmując działania, których celem jest zdobycie naszych poufnych danych a w konsekwencji wyłudzenie pieniędzy.
Pamiętajmy, aby w wirze promocyjnych zakupów nie stracić zdrowego rozsądku i nie stać się ofiarą cyberprzestępstwa. Stosując się do kilku podstawowych zasad zamieszczonych poniżej, zwiększamy swoje bezpieczeństwo w internecie:
- wybierać te platformy i te sklepy, które cieszą się dobrymi opiniami klientów,
- szczególną uwagę zwracać na to, czy cena towaru nie wydaje się zbyt atrakcyjna – oszuści często kuszą kupujących bardzo niską ceną,
- pamiętajmy, że sklep internetowy jak każda inna firma, musi posiadać numer telefonu stacjonarnego, adres i dane rejestracyjne – np. numery NIP i REGON. Powinien być też zamieszczony nr KRS (Krajowy Rejestr Sądowy), który można zweryfikować online,
- sprawdzajmy datę uruchomienia sklepu internetowego (im dłużej sklep funkcjonuje, tym większą mamy pewność, że jest bezpieczny),
- dokonując płatności za zakupy nie korzystajmy z linków otrzymanych od niepewnych, nieznanych platform,
- nikomu i nigdy nie udostępniajmy naszych haseł i loginów do bankowości internetowej,
- korzystając z portali aukcyjnych, za zakupy, jeśli to możliwe wybierajmy opcję płatności za pobraniem,
- przejrzyjmy fora internetowe i zapoznajmy się z komentarzami innych klientów na temat tego sprzedawcy internetowego – wybierajmy te sklepy, które cieszą się największą liczbą pozytywnych opinii,
- dokładnie sprawdzajmy wiadomości, jakie otrzymujemy w toku płatności mobilnych i czytajmy, na co wyrażamy zgodę, i jaki przelew potwierdzamy.
Jedną z częściej stosowanych przez cyberprzestępców metod jest przejmowanie kont na portalach społecznościowych i poprzez podszywanie się pod naszego znajomego lub członka rodziny, wyłudzanie kodów do realizacji szybkich płatności bezgotówkowych.
Przestępstwo to przedstawiliśmy na kolejnym spocie. Materiał ten ma uzmysłowić sposób działania przestępców, a także zachęcić do wstąpienia w szeregi Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.
Od 3 listopada trwa bowiem rekrutacja dla wszystkich osób zainteresowanych służbą w CBZC. Jeśli dysponujesz wiedzą z zakresu nowoczesnych technologii, informatyki, programowania, chciałbyś zrobić coś dobrego zwalczając przestępczość internetową, chciałbyś ochronić innych przed zagrożeniami i stanąć po dobrej stronie sieci, złóż dokumenty i zostań policjantem CBZC.
Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej w zakładce rekrutacja:
cbzc.policja.gov.pl/bzc/rekrutacja
Oferujemy specjalne świadczenie dla funkcjonariuszy pełniących służbę na stanowisku związanym z bezpośrednim rozpoznawaniem i zwalczaniem przestępstw popełnionych przy użyciu systemu informatycznego, systemu teleinformatycznego lub sieci teleinformatycznej oraz zapobieganiem tym przestępstwom, a także wykrywaniem i ściganiem sprawców tych przestępstw. Świadczenie to wynosi od 70 do 130% przeciętnego uposażenia policjantów. Na dzień 7 listopada dodatek ten kształtuje się na poziomie 4800 – 8800 zł brutto.
Zostań jednym z nas i stań po dobrej stronie sieci!
(CBZC, film: BKS KGP)
Napisz komentarz
Komentarze