W uroczystości udział wzięli - Pani Konsul Generalna Rumunii w Polsce Ance Mihai oraz Konsul Honorowy Rumunii w Krakowie Ignat Timar.
Zespół Pieśni i Tańca „Doruri Sătmărene” („Satmareńskie Tęsknoty”) z miejscowości Satu Mare w Rumunii zasprezentował tańce rumuńskie i węgierskie. Świeta Kinga, patronka górników, pochodziła z Węgier i właśnie tam wrzuciła legendarny pierścień, który wraz ze złożem soli odnaleziono w Wieliczce. Nasze kraje łączy więc wyjątkowa więź, którą warto pielęgnować.
Zespół „Doruri Sătmărene” (sekcja rumuńska) i „Szamoshát Néptáncegyüttes” (sekcja węgierska) powstał sześć lat temu. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Roberta Laszlo, kierownik Okregu Centrum Ochrony i Promocji Kultury Tradycyjnej Satu Mare. Zespół brał dotychczas udział w kilku festiwalach folklorystycznych w Rumunii, Węgrzech, Ukrainie, Polsce, Austrii, Cyprze, Grecji, Egipcie, Włoszech.
Satu Mare jest rumuńskim miastem liczącym sobie około 120 tysięcy mieszkańców. Co ciekawe, jedynie w 58% z jest zasiedlone przez Rumunów. Spory odsetek, bo aż 39% stanowią Węgrzy. Jak wiele transylwańskich miast Satu Mare jest dwujęzyczne. Stanowi również ważne centrum gospodarcze, kulturalne i biznesowe.
Napisz komentarz
Komentarze