Województwo jest organizatorem publicznego transportu zbiorowego, właściwym ze względu na obszar działania lub zasięg przewozów. Realizując zadania, zawiera umowy na świadczenie usług przewozowych z operatorami. Aktualnie obowiązująca umowa zawarta z Polregio kończy się 12 grudnia 2020 roku, będącym jednocześnie ostatnim dniem obowiązywania obecnego rozkładu jazdy pociągów.
Nowa umowa, określająca warunki i zasady świadczenia usług przewozowych w transporcie kolejowym, z wykorzystaniem taboru kolejowego Małopolski, będzie obowiązywać od 13 grudnia 2020 roku do 12 grudnia 2026 roku. W nowym rozkładzie jazdy pociągów, praca eksploatacyjna na terenie Małopolski wyniesie ponad 4 mln pociągokilometrów (pockm). W poszczególnych edycjach rozkładu jazdy wartość pracy eksploatacyjnej nie będzie niższa niż 3,4 mln pockm i nie przekroczy 6 mln pockm.
Operator kolejowy jest zobowiązany do zapewnienia sprawnego taboru kolejowego, w liczbie niezbędnej do wykonania umowy oraz do zabezpieczenia zaplecza obsługi technicznej. Województwo udostępni Polregio 12 sztuk elektrycznych zespołów trakcyjnych, będących w jego dyspozycji.
Operator otrzyma prawie 103,5 mln zł rekompensaty za wykonanie rozkładu jazdy 2020/ 2021. W kolejnych latach aneksowana każdorazowo kwota nie będzie niższa niż 85 mln zł.
Zawarcie wieloletniej umowy z Polregio zapewni stabilizację oferty, realizowanej na obszarze Małopolski, wykorzystując potencjał transportu kolejowego. W tegorocznej ofercie przewozowej uwzględniono doświadczenia epidemii koronawirusa. Liczę, że nowy rozkład jazdy spotka się z zainteresowaniem pasażerów, a pociągi organizowane przez województwo małopolskie będą chętnie wybierane w codziennych podróżach
- przyznał marszałek Witold Kozłowski.
Zawarcie umowy i udostępnienie nowego rozkładu jazdy zbiegło się w czasie z końcem uciążliwego remontu linii komunikacyjnej Kraków – Katowice. Województwa Małopolskie i Śląskie przygotowały nową ofertę, zakładającą kursowanie pociągów między Krakowem a Katowicami, co godzinę przez cały dzień. Przewozy będą obsługiwać Polregio oraz Koleje Śląskie. Operatorzy będą wzajemnie honorować zakupione bilety. Trasę z Katowic do Krakowa pociągi pokonają w niewiele ponad godzinę, co jest czasem niespotykanym od lat
- zaznaczył wicemarszałek Łukasz Smółka.
Z myślą o rozwoju przewozów kolejowych są kontynuowane prace przy budowie zaplecza technicznego do obsługi pociągów oraz są realizowane kolejne zamówienia na dostawę nowoczesnych, elektrycznych zespołów trakcyjnych. Do obecnych 34 pojazdów, zakupionych przez Małopolskę, w latach 2021 – 2022 sukcesywnie dołączy 13 kolejnych pociągów, już zakontraktowanych. Tabor będzie wyposażony w szereg udogodnień dla pasażerów oraz zapewni możliwość komfortowej podróży dla osób o ograniczonej mobilności.
Napisz komentarz
Komentarze