Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 17:47
Reklama

Niepołomice. Uroczystość upamiętniająca pomordowanych na Kozich Górkach

Z troski o dziedzictwo historyczno-kulturowe, Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice wraz z rodzinami ofiar pomordowanych na Kozich Górkach zorganizował w niedzielę 11 grudnia 2022 uroczystość w 80. rocznicę upamiętnienia Stanisława Klimeckiego, Prezydenta Miasta Krakowa, który zginął wraz z 1000 innych niewinnych ofiar rozstrzelanych przez hitlerowców podczas II wojny światowej.
  • Źródło: Niepołomice.eu
Niepołomice. Uroczystość upamiętniająca pomordowanych na Kozich Górkach

O godz. 11.30 w kościele parafialnym w Niepołomicach ks. Prałat Stanisław Mika odprawił mszę św. w intencji pomordowanych na Kozich Górkach. Zwieńczeniem obchodów była udostępniona w Zamku Królewskim w Niepołomicach wystawa pamiątek po Stanisławie Klimeckim, przekazana przez rodzinę Klimeckich m.in. Piotra Klimeckiego oraz Małgorzatę Klimecką-Mateńczuk, wnuczkę Prezydenta Stanisława Klimeckiego.
Kozie Górki to miejsce szczególne dla historii Krakowa i Niepołomic. Tę okolicę wybrali sobie hitlerowcy w czasie II wojny światowej na cmentarz. Przez cały okres okupacji organizowano tutaj egzekucje. Znaczna odległość od zamieszkałych miejsc i głąb głuszy lasu, zapewniały Niemcom doskonałe maskowanie tych poczynań. Na masowym grobie posadzono drzewka, aby ukryć miejsce kaźni. To tutaj rozegrał się jeden z najbardziej krwawych ataków na niewinnych ludzi. Hitlerowcy rozstrzelali 1000 niewinnych ludzi, przede wszystkim inteligencję krakowską, aresztowaną i osadzaną w więzieniu Montelupich a pod osłoną nocy przywożoną do Puszczy Niepołomickiej w celu stracenia.

Trudno sobie wyobrazić ogrom tragedii jaka dokonała się w tej części Puszczy Niepołomickiej, ogrom cierpień tych niewinnych ludzi. Egzekucje w Puszczy Niepołomickiej odbywały się również porą zimową. Odziani skąpo, bezsilni, w ciemnościach, na mrozie w środku głuchej puszczy – tak przeżywali ostatnie swoje godziny życia.

To tragiczne miejsce jest swoiste dla historii Krakowa – wśród osób, które zostały tu rozstrzelane 11 grudnia 1942 r. był także ówczesny prezydent Krakowa Stanisław Klimecki, który stał na czele miasta w momencie wybuchu wojny i został odsunięty przez okupanta od władzy. Dwukrotnie aresztowany, następnie więzień obozu, zapisał się na kartach pamięci jako osoba niezłomna.

Po latach trudno odtworzyć przeszłość, którą Niemcy chcieli skryć w cieniu Puszczy, ale poprzez przypominanie tej okrutnej karty historii nie pozwolimy na zapomnienia o tych Bohaterach. To miejsce pamięci niech będzie dla przyszłych pokoleń symbolem cierpienia ofiar, które oddały życie dla naszej wolności.

Dla rodzin ofiar to miejsce jest niezwykle wzruszające. Ich najbliżsi w tym miejscu w młodym wieku oddali życie za ojczyznę. Dla nas to byli i będą Bohaterowie!

Przypominanie tych trudnych momentów z historii Krakowa i Niepołomic to nasz moralny wspólny obowiązek!

Cześć ich pamięci!

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele wielu środowisk, które złożyły hołd pomordowanym m.in.: Ryszard Pagacz z ramienia Wojewody Małopolskiego, Bogusław Kośmider z-ca Prezydenta Miasta Krakowa, Monika Gubała z ramienia Marszałka Województwa Małopolskiego, dr Maciej Korkuć IPN z Oddziałowego Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa, Paweł Szczygieł Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, Nadleśniczy i leśnicy z Nadleśnictwa Niepołomice, żołnierze z 6. Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie, Stowarzyszenie Kawalerii Ochotniczej im. Krakowskiej Brygady Kawalerii, harcerze ze Szczepu Puszcza, przedstawiciele Ognisko TKKF „Wiarus”, radni, przedstawiciele Otwartego Klubu Obywatelskiego im. Piotra Szczęsnego oraz społeczność szkolna.

Marta Walczak-Puchalska



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Spotkanie autorskie z Joanną Kuciel-Frydryszak 13 listopada 2024 r. w wypełnionej do ostatniego miejsca sali akustycznej niepołomickiego Zamku, odbyło się spotkanie z Panią Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką niezwykłego reportażu historycznego pt. „Chłopki. Opowieść o naszych babkach.” Reportaż został uznany przez krytyków, czytelników oraz media za najważniejszą publikację 2023 roku.Data dodania artykułu: 22.11.2024 14:02Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0Spotkanie autorskie z Joanną Kuciel-Frydryszak Planowana budowa nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce Dziś w Starostwie Powiatowym w Wieliczce odbyło się spotkanie, którego celem było omówienie planowanej budowy nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce. W spotkaniu uczestniczyli: Starosta Wielicki, Roman Ptak, Członek Zarządu, Łukasz Sadkiewicz, Sekretarz Artur Kozioł, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie Mariusz Kudela, naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów, Bogusław Wiklik, Komendant Powiatowy w Wieliczce, Mirosław Strach oraz Wójt Gminy Gdów, Zbigniew Wojas.Data dodania artykułu: 22.11.2024 13:56Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0Planowana budowa nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce "Aktywne Dziś – Lepsze Jutro" 21 listopada w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wieliczce podpisano umowę partnerską na rzecz realizacji projektu „Aktywne Dziś – Lepsze Jutro” w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027. Liderem przedsięwzięcia jest Powiat Wielicki, a partnerem Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości i Inicjatyw Społecznych PROELIO.Data dodania artykułu: 22.11.2024 13:43Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0"Aktywne Dziś – Lepsze Jutro"
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 5°C Miasto: Wieliczka

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: BogdanTreść komentarza: Bardzo miło że zostało uwzględnione twórczość Wiesłwa SiekierskiegoData dodania komentarza: 5.01.2024, 21:55Źródło komentarza: ŚMIERĆ i MIŁOŚĆ” w Wielickiej MediateceAutor komentarza: Bogdan MTreść komentarza: Bardzo miło że uwzględniliście Państwo twórczość Wiesława SiekierskiegoData dodania komentarza: 5.01.2024, 21:54Źródło komentarza: ŚMIERĆ i MIŁOŚĆ” w Wielickiej MediateceAutor komentarza: Krys34Treść komentarza: No sprawa już trafiła do prokuratury a Kwaśny miał przywłaszczyć 200 tys. Zł.Data dodania komentarza: 24.09.2023, 12:12Źródło komentarza: Ciesielczyk chce odwołania Kwaśnego z funkcji przewodniczącego Rady Miejskiej w Tarnowie po wybuchu afery na Uniwersytecie Ekonomicznym w KrakowieAutor komentarza: observeTreść komentarza: własnej ciąży - to sama sobie ją zrobiła ?Data dodania komentarza: 21.07.2023, 16:48Źródło komentarza: Oczekujemy od innych sił politycznych jasnej deklaracji, że prawo do przerywania ciąży będzie zagwarantowaneAutor komentarza: HajaTreść komentarza: Obwodnica oddana do użytku rok temu a TIRy jak jeździły tak jeżdżą pomimo zakazuData dodania komentarza: 7.03.2023, 20:00Źródło komentarza: Koniec z ciężarówkami jadącymi przez PodłężeAutor komentarza: Uzyskaj pożyczkę tutajTreść komentarza: Złóż wniosek o pomoc finansową tutaj z niskim oprocentowaniem 2%, aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się ze mną, korzystając z poniższych danych. https://en.wikipedia.org/wiki/Stefano_Pessina [email protected] WhatsApp: +48 732 104 284 Ciepłe powitanie Wiceprezes i Dyrektor Generalny, Walgreens Boots Alliance. Stefano PessinaData dodania komentarza: 1.06.2022, 11:27Źródło komentarza: Rozbudowa drogi powiatowej w Grajowie
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama