O godz. 11.30 w kościele parafialnym w Niepołomicach ks. Prałat Stanisław Mika odprawił mszę św. w intencji pomordowanych na Kozich Górkach. Zwieńczeniem obchodów była udostępniona w Zamku Królewskim w Niepołomicach wystawa pamiątek po Stanisławie Klimeckim, przekazana przez rodzinę Klimeckich m.in. Piotra Klimeckiego oraz Małgorzatę Klimecką-Mateńczuk, wnuczkę Prezydenta Stanisława Klimeckiego.
Kozie Górki to miejsce szczególne dla historii Krakowa i Niepołomic. Tę okolicę wybrali sobie hitlerowcy w czasie II wojny światowej na cmentarz. Przez cały okres okupacji organizowano tutaj egzekucje. Znaczna odległość od zamieszkałych miejsc i głąb głuszy lasu, zapewniały Niemcom doskonałe maskowanie tych poczynań. Na masowym grobie posadzono drzewka, aby ukryć miejsce kaźni. To tutaj rozegrał się jeden z najbardziej krwawych ataków na niewinnych ludzi. Hitlerowcy rozstrzelali 1000 niewinnych ludzi, przede wszystkim inteligencję krakowską, aresztowaną i osadzaną w więzieniu Montelupich a pod osłoną nocy przywożoną do Puszczy Niepołomickiej w celu stracenia.
Trudno sobie wyobrazić ogrom tragedii jaka dokonała się w tej części Puszczy Niepołomickiej, ogrom cierpień tych niewinnych ludzi. Egzekucje w Puszczy Niepołomickiej odbywały się również porą zimową. Odziani skąpo, bezsilni, w ciemnościach, na mrozie w środku głuchej puszczy – tak przeżywali ostatnie swoje godziny życia.
To tragiczne miejsce jest swoiste dla historii Krakowa – wśród osób, które zostały tu rozstrzelane 11 grudnia 1942 r. był także ówczesny prezydent Krakowa Stanisław Klimecki, który stał na czele miasta w momencie wybuchu wojny i został odsunięty przez okupanta od władzy. Dwukrotnie aresztowany, następnie więzień obozu, zapisał się na kartach pamięci jako osoba niezłomna.
Po latach trudno odtworzyć przeszłość, którą Niemcy chcieli skryć w cieniu Puszczy, ale poprzez przypominanie tej okrutnej karty historii nie pozwolimy na zapomnienia o tych Bohaterach. To miejsce pamięci niech będzie dla przyszłych pokoleń symbolem cierpienia ofiar, które oddały życie dla naszej wolności.
Dla rodzin ofiar to miejsce jest niezwykle wzruszające. Ich najbliżsi w tym miejscu w młodym wieku oddali życie za ojczyznę. Dla nas to byli i będą Bohaterowie!
Przypominanie tych trudnych momentów z historii Krakowa i Niepołomic to nasz moralny wspólny obowiązek!
Cześć ich pamięci!
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele wielu środowisk, które złożyły hołd pomordowanym m.in.: Ryszard Pagacz z ramienia Wojewody Małopolskiego, Bogusław Kośmider z-ca Prezydenta Miasta Krakowa, Monika Gubała z ramienia Marszałka Województwa Małopolskiego, dr Maciej Korkuć IPN z Oddziałowego Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa, Paweł Szczygieł Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, Nadleśniczy i leśnicy z Nadleśnictwa Niepołomice, żołnierze z 6. Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie, Stowarzyszenie Kawalerii Ochotniczej im. Krakowskiej Brygady Kawalerii, harcerze ze Szczepu Puszcza, przedstawiciele Ognisko TKKF „Wiarus”, radni, przedstawiciele Otwartego Klubu Obywatelskiego im. Piotra Szczęsnego oraz społeczność szkolna.
Marta Walczak-Puchalska
Napisz komentarz
Komentarze