Kiedyś genealogia dotyczyła tylko wielkich i możnych tego świata, opisywała dzieje rodów królewskich i magnackich, umacniała i potwierdzała podziały społeczne. Dziś to często pasja, której celem jest poznawanie dziejów własnej rodziny i tradycji. Cyprian Kamil Norwid pisał: „Chcąc mieć przyszłość, należy mieć przeszłość”.
Prowadząca w prosty sposób zaznajomiła słuchaczy z problematyką prowadzenia własnych poszukiwań genealogicznych. Pokazała na przykładach od czego zacząć, omówiła istotne dokumenty archiwalne, internetowe bazy danych oraz programy do tworzenia drzew genealogicznych. Wykład stanowił swoisty drogowskaz do odkrywania rodzinnych historii.
Tę przygodę z genealogią ułatwi zapewne wiek słuchaczy UTW. Seniorzy pamiętają wiele opowieści przekazywanych z dawnych lat, mogą też znać historię kilku pokoleń wstecz. Warto te wspomnienia uporządkować, zapisać, nagrać i zostawić dla potomnych. Warto stworzyć drzewo genealogiczne i przekazać młodemu pokoleniu dzieje swojej rodziny.
Wiemy, że kilka rodzin w Niepołomicach ma już swoje drzewa genealogiczne (np. Trzosowie, Goryccy i inni). Sądzimy, że po ostatnim wykładzie wielu słuchaczy pokusi się o odkrycie historii swoich przodków.
Wykłady UTW są bezpłatne, odbywają się w sali widowiskowej Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa i są dofinansowane z budżetu Gminy Niepołomice.
Mieczysław Janusz Jagła
kierownik UTW w Niepołomicach
Napisz komentarz
Komentarze