24 lutego 2023 r. o godz. 18:00 zapraszamy na spotkanie z autorami zdjęć. Będzie okazja aby obejrzeć wystawę, posłuchać o historii Płowdiw i o tym jak miasto zmieniało się na przestrzeni lat. Będzie również okazja do rozmów i wymiany doświadczeń. Zapraszamy wszystkich, a szczególnie tych, którzy lubią podróże, a w te rejony Europy jeszcze nie dotarli.
Płowdiw to najstarsze miasto w Bułgarii i jedno z najstarszych w Europie. W swej długiej i bogatej historii nosiło wiele nazw, które nadawali kolejno nim władający: Eumolpias, Pulpudeva (Trakowie), Filipopol (Macedończycy), Trimontium (Rzymianie), Pyłdin (Słowianie), Filibe (Turcy). Obecna nazwa została nadana po wojnie rosyjsko-tureckiej w 1878 r. Położony na skrzyżowaniu dróg ze wschodu na zachód i z północy na południe, rozpostarty na 7 wzgórzach, z których roztacza się piękny widok na miasto. Otoczony z dwóch stron górami – Rodopami i Starą Płaniną Płowdiw był niedostępny i tajemniczy dla wędrowców. Ci, którzy się tu osiedlali znajdowali jednak słońce, spokój i tolerancyjną ludność. Stąd obecność po dzień dzisiejszy potomków wielu narodów – Bułgarów, Traków, Greków, Turków, Macedończyków, Żydów, Ormian, Romów i in. Jest tu obecna także dość liczna Polonia.
Płowdiw to drugie po Sofii pod względem liczby mieszkańców miasto Bułgarii. To ważny ośrodek gospodarczy i naukowo-kulturowy kraju (5 szkół wyższych).
Starożytne ruiny, które można spotkać w Płowdiw na każdym kroku, kontrastują z tradycyjną zabudową, komunistycznymi gmachami i knajpiarsko – artystyczną dzielnicą, Kapaną.
Autorzy zdjęć: Piotr Siwek (Polak), Iwan Markow (Bułgar) oraz Ferenc Subicz (Węgier) pokochali Płowdiw z różnych powodów.
Piotr Siwek to niepołomiczanin, absolwent Uniwersytetu Rolniczego w Płowdiw na kierunku Ogrodnictwo i Uprawa Winorośli. Pracownik naukowo-dydaktyczny w Katedrze Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Miłośnik przyrody i kultury bułgarskiej. Często przebywa w tej części Europy poznając i dokumentując kulturę miast, miasteczek i wsi. Autor książki „Bułgaria nad poziom morza”, WITKM Kraków, 2020. Oraz licznych publikacji o Parkach Narodowych i przyrodzie Bułgarii.
Iwan Markow – urodził się w Płowdiw, jest absolwentem Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Płowdiwskiego. Mieszka obecnie w Polsce, prowadzi antykwariat w Bochni. Iwan Markow obserwuje zmiany zachodzących w Płowdiw i od dzieciństwa kolekcjonuje pamiątki mówiące o jego historii – widokówki, znaczki pocztowe, odznaczenia.
Ferenc Subicz jest Węgrem. Urodził się w Tiszapüspöki, jest absolwentem kierunku Ogrodnictwo i Uprawa Winorośli Uniwersytetu Rolniczego w Płowdiw. Obecnie prowadzi duże rodzinne gospodarstwo rolne w okolicy miasta Szolnok. Jest miłośnikiem podróży oraz autorem pięknych fotografii przyrodniczych (fotografuje od lat studenckich).
Do 5 marca zapraszamy na wystawę fotograficzną, na której poznacie bułgarskie miasto Płowdiw, jego zabytki i miejsca, które warto zobaczyć. Na wystawie znajduje się także liczna kolekcja starych pocztówek przedstawiających Płowdiw, które od wielu lat zbiera Iwan Markow.
Napisz komentarz
Komentarze