Wśród licznie przybyłej publiczności gościli przewodniczący Rady MiG Marek Ciastoń, wiceprzewodniczący tejże Rady Andrzej Gąsłowski, a także radny Powiatu Wielickiego Jakub Paluch. Program wydarzenia zaprezentowano w dwóch częściach. W pierwszej wystąpił Zespół Kameralny Pro Arte pod opieką Jerzego Sobeńko i Katarzyny Rojek. W jego wykonaniu usłyszeć można było m.in. dwie kantyczki staniąteckie: „Wesoły nam”
i „Nużmy dziś krześcijani”, kolędy „Co się dzieje” czy „Zaśnij Dziecino”, a także zagraniczne piosenki bożonarodzeniowe wśród nich jedną z najbardziej popularnych i znanych piosenek popkultury anglosaskiej White Christmas.
Podczas koncertu wystąpiła również Maja Dreszkiewicz, uczennica III klasy Społecznej Szkoły Podstawowej im. Lady Sue Ryder, która przy akompaniamencie fortepianowym Jerzego Sobeńko oraz z towarzyszeniem fletu Katarzyny Rojek zaśpiewała „W ubogiej stajence”. W pierwszej części wydarzenia znalazła się również oparta na motywach opowiadania Bruno Ferrero opowieść bożonarodzeniowa „O staruszce czekającej na Dobrego Boga” zaprezentowana przez prowadzącego wydarzenie.
W drugiej części wydarzenia, czyli niepołomickiej lekcji śpiewania wystąpili: 5. Dywizjon Artylerii Konnej pod dowództwem por. kaw. ochot. Andrzeja Korabika oraz Zespół Niepołomiczanie prowadzony przez Mateusza Laska i Janusza Rojka z gościnie muzykującą Glorią Brzezińską. Wraz z nimi, korzystając z multimedialnego śpiewnika, publiczność zaśpiewała m.in. Dziecina mała, „Uciekali” z musicalu Metro, góralską pastorałkę „Nojpiekniejso nocka” oraz tradycyjne kolędy, a wśród nich m.in „Jezusa narodzonego”, „Nowy Rok bieży”, „A wczora z wieczora”.
Wydarzenie zakończono wspólnym zaśpiewaniem „Podnieś rękę Boże Dziecię” z kolędy „Bóg się rodzi”. Kończąc relację pragnę podzielić się krótką refleksją. W niedzielne popołudnie zamek wypełnił się muzyką i śpiewem nie tylko tym, który można było usłyszeć, ale do którego można było również dołączyć. Zarówno część przygotowana w formie koncertu jak i ta od kilku lat będąca niepołomicką lekcją śpiewania, zostały gorąco przyjęte przez publiczność. „Niepołomice śpiewają kolędy” było nie tylko nazwą wydarzenia, ale prawdziwą muzyczną rzeczywistością.
Organizatorzy przekazują serdeczne podziękowania Zespołowi Kameralnemu Pro Arte, 5 DAK-owi, „Niepołomiczanom” i oczywiście publiczności za stworzenie wyjątkowego, czasami wręcz, rodzinnego klimatu. Kierują również wyrazy wdzięczności do partnerów w realizacji: Kolejowego Towarzystwa Kultury z Krakowa, Zamku Królewskiego w Niepołomicach Sp. z o.o., Muzeum Niepołomickiego, Małopolskiego Banku Spółdzielczego, a także do Burmistrza Niepołomic za patronat honorowy oraz Miasta i Gminy Niepołomice za współfinansowanie wydarzenia.
W imieniu TMMiŚ
Janusz Rojek
foto. Katarzyna Łabęda
Napisz komentarz
Komentarze