- Jesteśmy tutaj, żeby protestować przeciwko złej ustawie. Jest ona tak skonstruowana, że dyrektorzy omijają ją w różny sposób. Nasz pan dyrektor powiatowego szpitala w Dąbrowie Tarnowskiej omija zapisy ustawy nie tylko pod względem nieuznawania doświadczenia zawodowego, ale przede wszystkim kwalifikacji. Od 2022 roku nie uznaje on ani tytułu magistra, ani specjalizacji. Pielęgniarki, którym kwalifikacje uznał przed nowelizacją ustawy, teraz zostały zdegradowane do średniej grupy – mówi protestująca przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy Zespole Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej.
W regionie konflikt białego personelu z dyrekcją najbardziej widoczny jest w szpitalu im. św. Łukasza. Tu z propozycją władz placówki nie zgadza się 140 z ponad 600 pielęgniarek. Jak tłumaczy rzecznik szpitala ostatnie rozmowy związkowców z dyrekcją odbywały się 13 lutego.
- Dokładnie tydzień temu została przedstawiona kolejna, trzecia propozycja podwyżek. Tym razem podwyżki te obejmują wszystkie panie pielęgniarki i położne. W tej grupie, o której cały czas jest mowa proponujemy 500 złotych podwyżki do tego wynagrodzenia zasadniczego – tłumaczy Damian Mika, rzecznik prasowy szpitala im. św. Łukasza w Tarnowie.
Pielęgniarki z transparentami protestacyjnymi po dotarciu do szpitala im. św. Łukasza ustawiły się pod jego oknami skandując różnego rodzaju hasła dotyczące przedmiotu konfliktu. Organizatorki zaś udały się do władz szpitala.
- Wciąż nie ma żadnej propozycji dla tarnowskich pielęgniarek. Pani dyrektor mówi, że złożona przez nią propozycja jest świetna. Ja ją widziałam i zakłada ona 104 złote podwyżki brutto dla pielęgniarki z 6. grupy czy pielęgniarki po liceum medycznym i 120 złotych brutto dla pielęgniarki ze specjalizacją oraz obniżenie wynagrodzenia o 1 100 złotych dla pielęgniarek, które mają tytuł magistra i specjalizację. Wiąż jest to propozycja nie do zaakceptowania – odpowiada Agata Kaczmarczyk, przewodnicząca regionu małopolskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.
Pielęgniarki w ciągu najbliższych dwóch-trzech tygodni nie planują strajku i odejścia od łóżek pacjentów.
Obecnie biały personel z tarnowskiego szpitala im. św. Łukasza jest w trakcie trzymiesięcznych wypowiedzeń zmieniających.
Napisz komentarz
Komentarze