KaliMili Centrum Rozwoju i Zabawy, Energylandia i Smay – to laureaci Małopolskiej Nagrody Rynku Pracy 2023. Nagrodę Specjalną otrzymał Andrzej Wiśniowski, założyciel i właściciel firmy Wiśniowski. Zwycięzców poznaliśmy 15 lutego, podczas Małopolskiej Konferencji Publicznych Służb Zatrudnienia. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. wicewojewoda Ryszard Pagacz, wicemarszałkowie Łukasz Smółka i Józef Gawron, Iwona Gibas z zarządu województwa, radna województwa Marta Mordarska oraz Arkadiusz Psica - dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie i Wioletta Wilimska, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie.
W uznaniu długoletniej służby
Konferencja rozpoczęła się od wręczenia pracownikom urzędów pracy w Małopolsce odznaczeń państwowych nadanych przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Medale za Długoletnią Służbę otrzymało 69 pracowników.
Medalem złotym zostali uhonorowani: Ewa Bodurka, Bogusława Cefal, Waldemar Jakubas, Halina Juszczyk, Renata Kowalewska, Mariola Kumięga, Andrzej Mleczko, Krystyna Piela, Maria Pyzik, Bogusława Socała, Wiesława Ślusarczyk, Edyta Wojcieszczak, Agnieszka Woźniak, Anna Wójcik, Małgorzata Zboś i Elżbieta Żurek.
Medale srebrne otrzymali: Natasza Bała, Katarzyna Broniowska, Paweł Budzyń, Anna Chamioło-Słowik, Anna Cora-Skraba, Katarzyna Cylinc, Beata Dudek, Edyta Furgał, Tomasz Golonka, Agnieszka Goraj, Ewa Grabarz, Aneta Hołda-Nowak, Mariusz Jakuszewski, Agnieszka Komasa, Joanna Król, Ewa Kuzar, Dorota Liptak, Grzegorz Londo, Małgorzata Maciaś, Marek Marczyk, Renata Markowska, Iwona Martyka, Katarzyna Murdza, Iwona Musz, Agata Nędzka, Anna Rojewska, Paulina Surowiec, Marzena Szewczyk i Małgorzata Terenowicz-Czuchra.
Brązowymi medalami zostali odznaczeni: Michał Kądziołka, Małgorzata Muskała, Katarzyna Antończak-Świder, Monika Bochenek, Anna Buczek, Agnieszka Ciszewska-Wróbel, Łukasz Dygoń, Anna Famielec, Agnieszka Klimek, Paulina Kotacz, Aleksandra Kowalczyk, Paweł Krzeczyński, Małgorzata Kwiatkowska, Barbara Mucha-Cieśla, Kinga Niewola, Katarzyna Piech, Karolina Pieron, Monika Porwisz, Agnieszka Skoczek, Sylwia Świstak, Renata Wcisło, Marta Wilczyńska-Syga, Monika Włudyka-Zięba i Justyna Zając.
Docenić firmy, które wspierają pracowników
Podczas konferencji odbył się także finał konkursu o „Małopolską Nagrodę Rynku Pracy 2023” organizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie i Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie – instytucje województwa małopolskiego. Nagroda jest przyznawana pracodawcom inwestującym w podnoszenie kwalifikacji pracowników, a także sprzyjającym godzeniu życia zawodowego z prywatnym.
W kategorii Mikro firma za rogiem 2023 zwyciężyła firma KaliMili Centrum Rozwoju i Zabawy - miejsce stworzone z myślą o rodzinach. Centrum wspiera rozwój dzieci, skupiając się na edukacji poprzez rozrywkę, łączeniu nauki z zabawą. Jak podkreśliła kapituła nagrody, firma stosuje elastyczne formy zatrudnienia, a dzięki wprowadzeniu koncepcji work-life balance pracownicy zachowują równowagę pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym.
Nagrodę odebrała właścicielka firmy KaliMili, Justyna Kołodziej-Kozub.
Mikro firma za rogiem to kategoria pokazująca przykłady mikroprzedsiębiorstw, które pełnią ważną rolę wśród lokalnej społeczności i cieszą się jej uznaniem. Ich działalność charakteryzuje się marką, produktem lub usługą, która wyróżnia się pod względem jakości na rynku. Serdecznie gratuluję KaliMili tej wyjątkowej nagrody. Centrum jest wspaniałym dowodem na to, że dbanie o rozwój pracowników i właściwą atmosferę w zespole może stanowić klucz do sukcesu i uznania wśród społeczności lokalnej
- powiedział wicemarszałek Józef Gawron.
Pozostali nominowani do nagrody to: firma Beauty Atelier i Fundacja Promocji Nowej Huty.
Laureatem Małopolskiej Nagrody Rynku Pracy w kategorii Małopolski Pracodawca Wspierający Rozwój Pracowników została Energylandia – rodzinna firma prowadząca największy park rozrywki w Polsce. Prowadzone przez nią inwestycje mają wpływ na rozwój Zatora oraz lokalny rynek pracy. Pracownicy korzystają z wysokospecjalistycznych szkoleń, są kompleksowo wdrażani do pracy, posiadają także przeszkolenie z zakresu ratownictwa medycznego. Ponadto pracodawca zatrudnia pracowników sezonowo. Co warto podkreślić, są to osoby uczące się, które podejmują pracę w okresie wakacyjnym i często nabywają pierwsze doświadczenie zawodowe w życiu. Laureat angażuje się także w działalność społeczną i charytatywną - prowadzi m.in. akcję pomocy dla osób, które marzą o spędzeniu czasu w parku rozrywki, ale z różnych względów nie mogą pozwolić sobie na samodzielny przyjazd.
Jak przypomniał wicemarszałek Łukasz Smółka, nagroda w tej kategorii stanowi wyraz uznania dla pracodawcy, który inwestuje w rozwój zawodowy pracowników i wspiera ich w podnoszeniu kwalifikacji.
Tym wyróżnieniem honorowani są pracodawcy zapewniający stabilność zatrudnienia i wywiązujący się ze swoich zobowiązań wobec pracowników, a także stosujący między innymi rozwiązania sprzyjające zarządzaniu wiekiem w firmie oraz adaptacji nowych pracowników w miejscu pracy. Energylandia jest doskonałym przykładem takiego właśnie podejścia do pracowników. Jednocześnie warto podkreślić, że właściciele firmy od lat angażują się w działalność charytatywną
- zaznaczył wicemarszałek Łukasz Smółka.
Nagrodę dla Energylandii odebrał właściciel firmy, Marek Goczał.
Pozostali nominowani do nagrody to firmy: Fakro oraz Astor.
W kategorii Małopolski Pracodawca Przyjazny Rodzinie nagrodę otrzymała firma Smay – producent systemów, urządzeń i akcesoriów wentylacyjnych. Jak uzasadniono, firma Smay Sp. z o.o. jako pracodawca pokazuje, że tworzenie przestrzeni ułatwiającej pracownikom godzenie życia zawodowego z rodzinnym nie wymaga skomplikowanych rozwiązań. Możliwość krótszej pracy w piątki, szansa na rezygnację z pracy zmianowej, czy troska o zminimalizowanie kosztów dojazdów do pracy to tylko wybrane przykłady udogodnień jakie firma Smay oferuje swoim pracownikom. Na uwagę zasługuje także dbałość pracodawcy o kondycję zdrowotną pracowników w ramach akcji profilaktycznej SMAY4YOU oferującej warsztaty z psychologami i lekarzami dla pracowników i ich rodzin oraz wspieranie aktywności sportowej i kulturalnej zatrudnionych. Przedsiębiorstwo Smay zaznacza się także na polu społecznym angażując się m.in. w organizowanie wsparcia dla najuboższych i utrzymywanie domów dla osób wychodzących z kryzysu bezdomności, a w ostatnim czasie firma nie pozostała obojętna wobec sytuacji w Ukrainie, organizując wsparcie dla uchodźców i zakup wozu strażackiego.
Jak zaznaczyła Iwona Gibas z zarządu województwa, nagroda w kategorii jest przyznawana pracodawcom, którzy wychodzą naprzeciw potrzebom pracowników wykraczając poza obowiązki uregulowane w powszechnie obowiązujących przepisach prawa pracy.
Mowa tu o stosowaniu rozwiązań wspierających pracowników w godzeniu życia zawodowego z rodzinnym, a także wprowadzaniu rozwiązań pomocnych w szczególnych okolicznościach dotyczących wykonywanej pracy. Firma Smay tworzy takie właśnie rozwiązania, angażuje się w prowadzenie akcji profilaktycznych i zdrowotnych, wspiera aktywność sportową
- powiedziała Iwona Gibas.
Pozostali nominowani do nagrody to firmy: P.P.U.H. Patrycja & Paweł oraz Wiśniowski.
Kapituła Małopolskiej Nagrody Rynku Pracy 2023 zdecydowała o przyznaniu Nagrody Specjalnej. Jest ona przyznawana osobom lub firmom, którzy są promotorami działalności wspierającej małopolskich pracodawców i pracowników. Działalność ta wyróżnia się na tle innych i jest związana z aktualnymi potrzebami rynku pracy. Ma na celu niwelowanie jego problemów i niedostatków lub promowanie dobrych praktyk służących polepszeniu sytuacji mieszkańców regionu na rynku pracy, a także zwiększenie konkurencyjności podmiotów gospodarczych województwa małopolskiego.
Decyzją Kapituły nagrodę otrzymał Andrzej Wiśniowski, założyciel i właściciel firmy Wiśniowski. Zbudowana przez Andrzeja Wiśniowskiego od podstaw i w całości oparta na polskim kapitale firma zajmuje się produkcją bram garażowych, przemysłowych, systemów ogrodzeniowych oraz stolarki stalowej i aluminiowej. Firma, założona w 1989 r. w garażu, dziś ma już ugruntowaną pozycję na europejskim rynku. Zatrudnia ponad 2000 osób i z powodzeniem konkuruje z europejskimi potentatami branży.
Nagrodę w imieniu właściciela firmy Wiśniowski odebrał Bartłomiej Serafin – członek zarządu przedsiębiorstwa.
Napisz komentarz
Komentarze