AKTYWNE I TWÓRCZE FERIE w GCK-u dla MŁODZIEŻY
Na dwóch spotkaniach feryjnych dla młodzieży zaproponowane były warsztaty artystyczne. Na pierwszym tworzyliśmy czekoladowniki metodą „scrapbookingu”. Czekoladownik to odpowiednio przycięta kartka grubego papieru z bigowanymi liniami ułatwiającymi jego zaginanie. Jest to po prostu piękne opakowanie tak uwielbianej przez nas czekolady! Użyliśmy papierów ozdobnych, które dodatkowo komponowaliśmy własnymi, wyciętymi samodzielnie elementami np. kwiatowymi lub bliskimi naszym pasjom i zamiłowaniom (zwierzęta, ornamenty roślinne czy nawiązujące do podroży lub pasji muzycznych). Czekoladowniki były utwardzane specjalnym klejem, dzięki któremu były naprawdę solidnie wykonane. Musimy przyznać, że młodzież wykazała się dużą sprawnością manualną i pomysłowością. Druga część warsztatów poświęcona była technice rysunku i malarstwa. Przypomnieliśmy sobie przepiękną historię Kaja i Gerdy, bohaterów baśni „Królowa Śniegu” napisanej przez Hansa Christiana Andersena. „Królowa Śniegu” jest opowieścią o potędze i sile przyjaźni. Analizowaliśmy treść, ale przede wszystkim wspaniałe ilustracje książki znanej chyba większości dzieci i dorosłych.
O czym jest baśń „Królowa Śniegu”? Jest to opowieść o odłamkach lustra, które spowodowały, że chłopiec zrobił się niegrzeczny. O jego podróży za tajemniczą Królową Śniegu do jej lodowatego pałacu na dalekiej Północy. To wszystko rozgrzało wyobraźnię naszych artystów. Dzięki wyjątkowej relacji dwojga przyjaciół, serce Kaja budzi się z odrętwienia i chłopiec ponownie zaczyna widzieć piękno świata. Taką sytuację próbowaliśmy odtworzyć na warsztatach. Uchwycić piękno zimowej Krainy Lodu, gdzie mógłby stać Zamek Królowej. Inspiracjami były cztery ułożone do tego „martwe natury”, których elementy nawiązywały do baśni H.Ch. Andersena.
Dodatkowo wprowadziliśmy elementy zaczerpnięte z ilustracji bajek Jeana De La Fontaina. Wspaniały świat zwierząt miał dodatkowo wpłynąć na wyobraźnię naszych młodych malarzy. Efekt eksperymentów łączenia rysunku i malarstwa był zachwycający. Powstały wielkoformatowe malowidła. Może tak rodzi się miłość do sztuki.
Podczas drugiego spotkania wraz z młodzieżą pracowaliśmy z „zimną porcelaną”. Ta masa rzeźbiarska bardzo spodobała się uczestnikom. Sposób jej wytwarzania zaintrygował młodzież, która sama podjęła się mieszania poszczególnych składników. W drugiej części zajęć tworzyliśmy kolorowe „marmurki” oraz próbowaliśmy pisać gęsim piórem po mokrym, akwarelowym papierze. Powstało dużo ciekawych prac.
„AKTYWNE I TWÓRCZE FERIE w GCK-u” adresowane dla dzieci
Podczas tych spotkań oprócz stałych, codziennych warsztatów plastyczno – technicznych, mieliśmy trening z instruktorem z Krakowskiego Klubu Karate Tradycyjnego, zajęcia z Zumby For Kids, a także w ramach „Spotkania z bajką” dwie fantastyczne pisarki książek dla dzieci.
Pierwszą z nich była Pani Martyna Pawłowska – Dymek. Pisarka przeczytała swoją własną opowieść „O dobrej wróżce i o domku dla zwierząt”. Bajka była o tym, że dobra wróżka wyczarowuje domek dla zwierząt leśnych, a one mają o niego dbać. Okazało się jednak, że to dbanie o wspólną przestrzeń i dobro-zwierzątkom wcale nie wychodziło. Bajka oczywiście dobrze się kończy. Warsztaty podzielone były na kilka części, a czytana bajka – przerywana była twórczością plastyczną uczestników zajęć. Dzieci, jak się domyślacie, świetnie sobie poradziły, a efekty pracy i spotkania z pisarką były zachwycające.
Drugą była pisarka książek dla dzieci Weronika Szelęgiewicz. Autorka poprowadziła wyjątkowe warsztaty z tworzenia „koniberków”, czyli postaci z jej opowieści. Koniberki są to koniki wielkości kolibra, a grzbiety ich ozdabiają barwne motyle skrzydła. Są owadziej wielkości i mieszkają w kielichach kwiatów. Podczas wszystkich dni feryjnych, w wolnych chwilach dzieci i młodzież korzystały ze strefy relaksu, grając w ping-ponga czy w piłkarzyki. Dostępne były także gry logiczne, łamigłówki, kolorowanki czy puzzle. Następne ferie za rok!
Kamila Klimczak,
Instruktor Gminnego Centrum Kultury w Kłaju
Napisz komentarz
Komentarze