Uroczystości rozpoczął Sekretarz Miasta i Gminy Wieliczka Adam Marek Panuś - słowami: „Zgromadziliśmy się w święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, w rocznicę zamordowania (wykonania wyroku śmierci wydanego przez komunistyczne władze), na kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, aby oddać hołd tym wszystkim, którzy po wkroczeniu sowietów do Polski, nie złożyli broni i podjęli walkę z nowym okupantem i nadanym przez niego rządem PRL. Historia pokazała, że mieli rację. To nie było wyzwolenie, a okupacja sowiecka. Było ich kilkadziesiąt tysięcy. Działali w różnych podziemnych organizacjach. Ostatni żołnierz niezłomny zginął w 1963 r.”
W imieniu burmistrza Wieliczki wiązanki kwiatów złożyli: sekretarz Gminy Adam Marek Panuś, zastępcy Burmistrza Wieliczki: Agnieszka Szczepaniak i Piotr Krupa, z udziałem uczniów klasy VIII Szkoły Podstawowej nr 2 w Wieliczce z dyrektor Bożeną Juszkiewicz na czele. Wśród delegacji honorujących pamięć „Żołnierzy Wyklętych” obecni byli przedstawiciele samorządu, organizacji i instytucji, w tym stale obecni reprezentanci osiedla Sienkiewicza - Asnyka - Wincentego Pola z Przewodniczącym Piotrem Marcem.
Już w najbliższą niedzielę zapraszamy na kolejną edycję Biegu Tropem Wilczym ku czci Żołnierzy Wyklętych, która odbędzie się w Wieliczce pod patronatem Artura Kozioła Burmistrza Wieliczki . Bieg na dystansie 1963 metrów symbolizuje rok śmierci ostatniego żołnierza wyklętego – Józefa Franczaka, ps. „Lalek”. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w tym wydarzeniu.
Napisz komentarz
Komentarze