Dziękuję Rządowi RP, Panu Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za to, że rząd podjął uchwały w sprawie wprowadzenia programu Kolej Plus. Dotyczy on rozwoju lokalnych połączeń kolejowych, szczególnie miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców ze stolicami regionów. Województwo Małopolskie przystąpiło do przygotowywania aplikacji do tego programu i zgłosiliśmy 5 projektów. Połączenie Kraków-Myślenice to projekt strategiczny i konieczny, a jego łączna wartość to 152 mln, z czego 16% pochodzi z budżetu województwa. Dzięki dobrej współpracy z PKP PLK, ale również dzięki wsparciu parlamentarzystów i burmistrza Myślenic Jarosława Szlachetki zrealizujemy ten wielki projekt. Sięga on daleko w przyszłość, ale jest bardzo konieczny, by ożywiać nie tylko ruch pasażerski na trasach kolejowych wokół Krakowa, ale też by rozwijała się komunikacja w całym naszym regionie. Bardzo się ciesze z tego dzisiejszego wydarzenia i jestem optymistą, że dzięki wsparciu wszystkich zainteresowanych uda nam się to zrealizować
- mówi marszałek Witold Kozłowski.
Dzięki zdrożeniu programu pn. „Budowa połączenia kolejowego Kraków – Myślenice” będzie możliwe pozyskanie niezbędnej dokumentacji:
- koncepcji programowo-przestrzennej określającej w sposób szczegółowy zakres rzeczowy prac niezbędnych do realizacji projektu,
- dokumentacji projektowej – projektu budowlanego wraz z nadzorem autorskim,
- kosztorysu inwestorskiego dla projektu i uzyskania wszelkich innych niezbędnych dokumentów i pozwoleń,
- decyzji administracyjnych m.in. decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (decyzja środowiskowa),
- decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej/decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego,
- decyzji o udzieleniu pozwolenia na budowę, niezbędnych do przyszłej realizacji przedsięwzięcia,
- nabycia praw do nieruchomości.
Jego realizacja jest przewidziana na lata 2023-2027.
Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej + do 2029 roku to program wieloletni, ustanowiony uchwałą nr 151/2019 Rady Ministrów z dnia 3 grudnia 2019 r. (zaktualizowany uchwałą nr 196/2022 Rady Ministrów z dnia 3 października 2022 r.). Jego głównym celem jest uzupełnienie sieci kolejowej o połączenia pomiędzy miejscowościami o populacji powyżej 10 tys. osób, które nie posiadają dostępu do kolei pasażerskiej lub towarowej z miastami wojewódzkimi oraz poprawa wewnętrznej spójności komunikacyjnej i społeczno-gospodarczej tych regionów Polski przy wsparciu ze środków publicznych.
Jest on skierowany przede wszystkim do jednostek samorządu terytorialnego/związków metropolitalnych, które są zainteresowane rozwojem infrastruktury kolejowej na swoim terenie, przy uwzględnieniu potrzeb komunikacyjnych mieszkańców. Program zakłada realizację inwestycji liniowych – tj. modernizację istniejących lub budowę nowych linii kolejowych oraz inwestycje punktowe, jak np. budowa nowych przystanków, mijanek czy łącznic kolejowych.
Dzisiaj historyczna chwila dla Myślenic i dla Małopolski - 3 nowe linie połączą Kraków, w tym ta do Myślenic, dzięki dużej determinacji burmistrza Jarosława Szlachetki. Dziękuję parlamentarzystom, że zabiegali w sejmie o tą sprawę, a Panu Marszałkowi Witoldowi Kozłowskiego, że podjął te odważne decyzje. Dzisiaj pokazujemy, ze dotrzymujemy słowa - Małopolska stawia na kolej, o czym świadczy rekordowa ilość przewiezionych pasażerów - było ich 16,5 mln. Kolej skraca czas dojazdu do szkoły i pracy, a podatki, które są inwestowane w Małopolsce są dobrze inwestowane w regionie i w samych Myślenicach. Ważne jest to, że chcemy ten projekt realizować
- podkreśla wicemarszałek Łukasz Smółka.
Wykonawcą programu i instytucją organizującą nabór w jego ramach jest spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK S.A.). Z programu Kolej + można uzyskać dofinansowanie do 85% kosztów kwalifikowanych - Województwo Małopolskie zadeklarowało finansowanie na poziomie 16%.
Dzisiaj PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały umowę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego na realizację inwestycji z rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2029 r.
Napisz komentarz
Komentarze