W wydarzeniu wzięli także udział Radni Województwa: Anna Mikosz, Wojciech Skruch i Stanisław Sorys oraz przedstawiciele parlamentu, samorządów powiatów nowosądeckiego, gorlickiego i tarnowskiego oraz przedstawiciele małopolskich uczelni wyższych.
Starania o powstanie Małopolskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w trwały od 2014 roku, budowa samego obiektu - od 2020 roku. W siedzibie o powierzchni 1300 m2, stanowiącej rozbudowę istniejącego Muzeum Przyrodniczego im. Krystyny i Włodzimierza Tomków, mieszczą się m.in. sala kinowa na 180 miejsc, sala konferencyjna wyposażona w system audiowizualny i zestaw urządzeń mobilnych umożliwiających prowadzenie zajęć w ramach Małopolskiej Chmury Edukacyjnej, sale interaktywnych gier i zabaw, EkoGaleria, zaplecze laboratorium, EkoTeatr czy sale wystaw o nazwie „ZIEMIA, WODA, POWIETRZE” – zawierające między innymi mapping Pogórza Ciężkowickiego, ekspozycję geologiczną, diaporamy dotyczące szlaku nietoperza, licznik ubywających zasobów wody w przyrodzie, ekspozytory siły wiatru czy inscenizację powstawania powodzi.
W ramach projektu MCEE wdrożonych będzie 20 scenariuszy programów edukacyjnych Małopolskiej Chmury Edukacyjnej – innowacyjnego projektu samorządu województwa łączącego działalność edukacyjną uczelni wyższych i szkół.
Polityka regionalna – jedno z najważniejszych zadań samorządu wojewódzkiego jest wybieganiem w przyszłość i dokładnie tego rodzaju projekty są tego dowodem. Mądra, racjonalna ochrona przyrody, ekologiczne postawy to gwarancja funkcjonowania w naszej cywilizacji w przyszłości. Wielki projekt ZIEMIA-WODA-POWIETRZE, który realizujemy, to trudne przedsięwzięcie, ale na naszych oczach powstaje nieprawdopodobna atrakcja turystyczna o nazwie Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej
- mówi Witold Kozłowski, marszałek województwa.
Przedsięwzięcie Małopolskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Ciężkowicach obejmuje nie tylko budowę nowego, dwukondygnacyjnego budynku połączonego łącznikiem z istniejącą siedzibą Muzeum Przyrodniczego, ale także trwającą budowę przyrodniczo-edukacyjnej ścieżki w koronach drzew oraz utworzenie szlaku nietoperzowego łączącego oba te elementy (siedzibę MCEE ze ścieżką w koronach drzew).
- Niezwykle cieszę się z tego dzisiejszego wydarzenia, mając na uwadze historię w jakiej rodziło się to przedsięwzięcie – od pierwszej koncepcji powstania całego projektu, poprzez rozmowy i decyzje, a później przygotowania montażu finansowego. Nie była to łatwa inwestycja, ale dzięki Zarządowi i całemu Sejmikowi udało się spiąć budżet i gmina Ciężkowice może się cieszyć z nowej inwestycji, która śmiało może prosperować do jednego z najatrakcyjniejszych w regionie tarnowskim, a być może również w Małopolsce – mówi Wojciech Skruch, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego.
Cała inwestycja to koszt ok. 37 mln złotych. Samorząd województwa przekazał na ten cel ponad 22 mln złotych, z czego 17, 3 mln stanowiło dofinansowanie z Funduszy Europejskich z RPO WM na lata 2014-2020.
W roku 2023 przypada 675 rocznica lokacji miasta i 25 rocznica odzyskania praw miejskich przez Ciężkowice. Niech ta inwestycja będzie darem Samorządu Województwa Małopolskiego dla mieszkańców Ciężkowic, z przekonaniem, że to będzie duże koło zamachowe dla przyszłych pokoleń w zakresie ruchu turystycznego i podstawy utrzymania mieszkańców gminy
- dodaje marszałek Witold Kozłowski.
Napisz komentarz
Komentarze