Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 09:07
Reklama

„Dziedzictwo górnicze - dziedzictwo ludzkości” – międzynarodowa konferencja w Wieliczce i Zabrzu

„Dziedzictwo górnicze - dziedzictwo ludzkości” – międzynarodowa konferencja w Wieliczce i Zabrzu

Już 22 maja 2023 r. rozpocznie obrady II Międzynarodowa Konferencja Muzeów Górniczych i Skansenów Podziemnych ICMUM 2023 „Dziedzictwo górnicze - dziedzictwo ludzkości”. 22 i 23 maja będzie obradować w Wieliczce a 24 i 25 maja w Zabrzu. 

Jej organizatorem jest Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, a współorganizatorami Kopalnia Soli „Wieliczka” S.A. i Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. 

Konferencję swoim patronatem objęło ponownie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Mottem tegorocznego spotkania jest „Dziedzictwo górnicze - dziedzictwo ludzkości”. Konferencja to doskonała okazja dla ekspertów górniczej turystyki, badaczy 

i profesjonalistów z całego świata, aby spotkać się i podzielić wiedzą i spostrzeżeniami na temat najnowszych trendów w swojej branży. Do udziału w konferencji zgłosili się także światowej sławy specjaliści i akademicy zajmujący się ochroną dziedzictwa górniczego. Uczestnicy zwrócą uwagę na to jak górnictwo przyczyniło się do rozwoju cywilizacji i jak ważne jest zachowanie tego dziedzictwa na całym świecie. Specjaliści z całego świata zastanowią się jak można przyczynić się do zmiany postrzegania górniczej spuścizny i w jaki sposób chronić ją dla kolejnych pokoleń.

Zostały zgłoszone 63 referaty z 5 kontynentów (Europa, Ameryka Południowa 

i Północna, Australia, Azja) i 20 krajów (Australia, Belgia, Chile, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Indie, Kanada, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, USA, Wielka Brytania, Włochy). 

Referaty zostaną wygłoszone w czasie 10 sesji tematycznych: 

Sesja I - Inauguracja: Dziedzictwo górnicze w XXI wieku

Sesja II - Stowarzyszenia historii górnictwa na świecie

Sesja III - Działamy razem? Małe i duże sieci muzeów górnictwa w Europie

Sesja IV - Dziedzictwo górnicze na liście światowego dziedzictwa UNESCO

Sesja V - Sól

Sesja VI - Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Sesja VII - Muzea górnictwa na świecie – węgiel i inne minerały

Sesja VIII - Podziemia dla zwiedzających

Sesja IX - Historyczne krajobrazy górnicze i ich ochrona

Sesja X - Co słychać? Sesja przygotowana przez uczestników konferencji ICMUM 2018

Przewiduje się udział ok. 150 uczestników z 22 krajów. Uczestnicy reprezentują udostępnione do zwiedzania kopalnie i muzea górnicze różnych surowców (baryt, cyna, cynk, kobalt, krzemień, miedź, ołów, opale, piryt, ropa naftowa, rtęć, srebro, sól, siarka, wapień, węgiel kamienny, złoto, żelazo), regiony i historyczne centra górnicze, a także międzynarodowe sieci i szlaki dziedzictwa górniczego, geologicznego i przemysłowego. 

Konferencji towarzyszy wystawa posterowa, która zaprezentuje górnicze trasy i muzea z 16 krajów. 

W czasie obrad podkreślona zostanie też prekursorska rola Polski w ochronie podziemnego dziedzictwa górniczego. Pierwsze rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 

o uznaniu historycznych kopalń za zabytki zostało wydane już w 1928 r. Przedstawione zostaną dotychczasowe dokonania Polski: cztery kopalnie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: Wieliczka, Bochnia, Tarnowskie Góry i Krzemionki Opatowskie oraz kilkadziesiąt kopalń turystycznych i muzeów górniczych udostępnionych zwiedzającym.

W pierwszej konferencji ICMUM, zorganizowanej w 2018 r. wzięło udział ponad 100 uczestników z 18 państw. Była ona okazją do prezentacji osiągnięć kopalń na forum fachowców. Uczestnicy podkreślali jej wysoki poziom merytoryczny i organizacyjny, a także sugerowali jej kontynuację. Konferencja pokazała jak bardzo jest potrzebna taka platforma wymiany doświadczeń, przyczyniła się też do integracji międzynarodowego środowiska muzeów górniczych. 

Komitety honorowy i naukowy tworzą profesorowie polskich i zagranicznych uczelni górniczych i technicznych, eksperci UNESCO, ICOM, ICOMOS i TICCIH oraz przewodniczący stowarzyszeń historii górnictwa z całego świata. 

Obrady odbędą się w Wieliczce - Kopalnia Soli w komorze A. Długosza (Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka) i komorze Kazanów (Trasa Turystyczna) 22 i 23 maja 2023 r. oraz w Zabrzu 24 maja w Kopalni Guido i 25 maja w Sztolni Królowa Luiza.

Strona Konferencji: https://www.icmum.pl/

FB: https://www.facebook.com/profile.php?id=100079893708333


 

Patroni medialni: TVP Historia, TVP Kraków, TVP Katowice, portal NetTg, Trybuna Górnicza, Wydawnictwo Gospodarcze


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Wieliczka

Ciśnienie: 998 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: BogdanTreść komentarza: Bardzo miło że zostało uwzględnione twórczość Wiesłwa SiekierskiegoData dodania komentarza: 5.01.2024, 21:55Źródło komentarza: ŚMIERĆ i MIŁOŚĆ” w Wielickiej MediateceAutor komentarza: Bogdan MTreść komentarza: Bardzo miło że uwzględniliście Państwo twórczość Wiesława SiekierskiegoData dodania komentarza: 5.01.2024, 21:54Źródło komentarza: ŚMIERĆ i MIŁOŚĆ” w Wielickiej MediateceAutor komentarza: Krys34Treść komentarza: No sprawa już trafiła do prokuratury a Kwaśny miał przywłaszczyć 200 tys. Zł.Data dodania komentarza: 24.09.2023, 12:12Źródło komentarza: Ciesielczyk chce odwołania Kwaśnego z funkcji przewodniczącego Rady Miejskiej w Tarnowie po wybuchu afery na Uniwersytecie Ekonomicznym w KrakowieAutor komentarza: observeTreść komentarza: własnej ciąży - to sama sobie ją zrobiła ?Data dodania komentarza: 21.07.2023, 16:48Źródło komentarza: Oczekujemy od innych sił politycznych jasnej deklaracji, że prawo do przerywania ciąży będzie zagwarantowaneAutor komentarza: HajaTreść komentarza: Obwodnica oddana do użytku rok temu a TIRy jak jeździły tak jeżdżą pomimo zakazuData dodania komentarza: 7.03.2023, 20:00Źródło komentarza: Koniec z ciężarówkami jadącymi przez PodłężeAutor komentarza: Uzyskaj pożyczkę tutajTreść komentarza: Złóż wniosek o pomoc finansową tutaj z niskim oprocentowaniem 2%, aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się ze mną, korzystając z poniższych danych. https://en.wikipedia.org/wiki/Stefano_Pessina [email protected] WhatsApp: +48 732 104 284 Ciepłe powitanie Wiceprezes i Dyrektor Generalny, Walgreens Boots Alliance. Stefano PessinaData dodania komentarza: 1.06.2022, 11:27Źródło komentarza: Rozbudowa drogi powiatowej w Grajowie
Reklama
Reklama
Reklama