W porządku obrad poniedziałkowej Sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego znalazło się kilka punktów szczególnie istotnych w samorządowym rytmie pracy. Debaty i głosowania stanowiły wynikające z ustawowego obowiązku podsumowanie i rozliczenie rocznego funkcjonowania małopolskiego samorządu za rok 2022. Zarząd województwa otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu. - To jest nasza wspólna praca, którą w mojej ocenie wykonaliśmy naprawdę rzetelnie - powiedział marszałek Witold Kozłowski.
Na wstępie przedstawiono i omówiono kluczowe kwestie związane z raportem o stanie Województwa Małopolskiego za rok 2022. Do debaty nad raportem zaprosili marszałek Witold Kozłowski oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego prof. Jan Tadeusz Duda.
Nie będę szerzej wspominać o tym, jaki to był trudny rok. Jak wiemy, przyszło nam żyć i pracować w takim czasie, gdy ciągle coś zaskakuje. Niestety są to zazwyczaj sytuacje kryzysowe. Ciągle musimy reagować na to, co wokół nas, nie zaniedbując zadań bieżących. Jesteśmy przecież potężną korporacją, zatrudniającą blisko 21 tysięcy pracowników, to 80 różnego rodzaju instytucji, w tym blisko 20 spółek prawa handlowego. Wszystko to działa na różnych podstawach prawnych, więc komplikacja zarządzania tak rozległym obszarem jest duża i spraw bieżących jest wiele. Ponadto dochodzą właśnie te, niezależne od nas kwestie i wydarzenia, które zaskakiwały, wpływając na życie wszystkich, zaczynając od pandemii, a później wojny i napaści na niepodległe państwo ukraińskie
- mówił Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego.
W dyskusji głos zabrali radni województwa: Jacek Krupa - w imieniu Klubu radnych Platforma, Nowoczesna-Koalicja Obywatelska, Wojciech Kozak - w imieniu Klubu radnych Polskie Stronnictwo Ludowe, Grzegorz Biedroń - w imieniu Klubu radnych Prawo i Sprawiedliwość, a także radni Stanisław Bisztyga, Stanisław Sorys, Jerzy Fedorowicz, Bogdan Pęk, Tomasz Urynowicz oraz przewodniczący SWM prof. Jan Tadeusz Duda. Debatę podsumowała wypowiedź marszałka Witolda Kozłowskiego, który odniósł się do tematów i kwestii poruszonych przez radnych.
Szanowni Państwo, jesteśmy regionem naprawdę bardzo dynamicznie się rozwijającym, pomimo tych trudności, na które napotykają wszyscy
- mówił marszałek Witold Kozłowski.
Marszałek Małopolski podał też obrazowy przykład, odnoszący się do skali funduszy, które były motorem rozwoju regionu w ostatnich latach.
Informuję Państwa, że ze wszystkich linii finansujących przede wszystkim inwestycje, linii rządowych, typu Fundusz Lokalnych Inwestycji, Mosty dla Regionów, Polski Ład i jeszcze innych mających wpływ na różne obszary naszego życia, do Małopolski w tym czasie trafiło 8,5 miliarda złotych, które czy to się komuś bardzo podoba czy nie, nie trafiały wcześniej do naszego regionu, bo takich linii poprzednie rządy w stronę samorządów nie kierowały
- zaznaczył marszałek Witold Kozłowski.
Przystąpiono do głosowania. Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął uchwałę w sprawie udzielenia wotum zaufania Zarządowi Województwa Małopolskiego. Za głosowało 22 radnych, 6 przeciw, 5 osób wstrzymało się, 6 brak głosu.
Kolejnym ważnym punktem było sprawozdanie z rocznego z przebiegu wykonania budżetu województwa oraz rozpatrzenie sprawozdania finansowego Województwa Małopolskiego za 2022 r. Kluczowe dane, wskaźniki oraz działania i inwestycje przedstawił marszałek Witold Kozłowski.
Prowadzimy spokojną, rozważną politykę budżetową
- mówił marszałek Witold Kozłowski.
To jest rzetelnie zrealizowany budżet, który Państwo uchwaliliście, a my mieliśmy go w ciągu całego roku realizować
- dodał marszałek Witold Kozłowski.
Przystąpiono do głosowania. Radni zatwierdzili sprawozdanie finansowe za 2022 rok oraz sprawozdanie z wykonania budżetu.
Nadeszło kolejne dziś kluczowe rozstrzygnięcie. Sejmik Województwa Małopolskiego podjął uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Województwa Małopolskiego z wykonania budżetu za 2022 rok. Za udzieleniem absolutorium głosowało 22 radnych, przeciw było 5 osób, wstrzymało się 5 radnych, 7 osób nie głosowało.
Wysoki Sejmiku, Szanowni Państwo, przyjęliśmy dzisiaj dwa bardzo ważne dokumenty, raport o stanie województwa za 2022 rok, inaczej mówiąc zbiór tych wszystkich wysiłków, które wszyscy podejmujemy. To nie jest tylko i wyłącznie kwestia wytworu urzędników. To jest nasz opisany, wspólny wysiłek całego samorządu wojewódzkiego. Natomiast rzeczywiście jest tak, że Departament Rozwoju Regionu, na czele którego stoi teraz pani Anna Mlost, wcześniej pani Joanna Urbanowicz, wykonał olbrzymią pracę, przy współpracy z dyrektorami innych departamentów, żeby to ładnie zebrać i żeby to miało dużą wartość informacyjną. Dlatego Pani Dyrektor, proszę przyjąć słowa podziękowań i przekazać wszystkim tym, którzy w całym procesie uczestniczyli
- mówił marszałek Witold Kozłowski.
A ja wszystkim tu Państwu, osobom z tej strony i z tej strony, w imieniu Zarządu, dziękuję za ten cały rok pracy, który złożył się na ostateczną wersję raportu. Co zaś dotyczy absolutorium, dziękuję za wypowiedź, która bardzo mi się spodobała, że realizacja budżetu to nie jest tylko i wyłącznie kwestia zarządu, schowanego w jakimś gabinecie. Co sesję Państwo zatwierdzacie zmiany w budżecie po stronie dochodów i wydatków. To nie są przypadkowe rzeczy. Te wszystkie zmiany przechodzą przez merytoryczne komisje, które je opiniują. To jest więc proces, w którym uczestniczymy wszyscy. To jest nasza wspólna praca, którą w mojej ocenie wykonaliśmy naprawdę rzetelnie
- powiedział marszałek Witold Kozłowski.
Pozwólcie Państwo, że na zakończenie podziękuję Pani Dyrektor Annie Mlost oraz Pani Skarbnik Województwa Małopolskiego Marcie Tylek. Proszę o oklaski dla tych pań
- dodał marszałek Kozłowski.
Gratulacje i kwiaty dla Zarządu Województwa oraz Skarbnik Województwa przekazał również przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego prof. Jan Tadeusz Duda.
Dodajmy, głosowanie nad absolutorium poprzedziły wystąpienia przedstawicieli poszczególnych klubów radnych. Głos zabrali: wiceprzewodniczący SWM Wojciech Skruch w imieniu Klubu radnych PiS, radny Jacek Krupa w imieniu Klubu radnych Platforma, Nowoczesna-Koalicja Obywatelska oraz radny Wojciech Kozak w imieniu Klubu radnych PSL.
Radni województwa podjęli dzisiaj również m.in. uchwałę o przejęciu od Powiatu Oświęcimskiego samorządowej instytucji „Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej”. Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej jest samorządową instytucją kultury Powiatu Oświęcimskiego utworzoną 1 września 2017 r. Od 14 czerwca 2018 r. muzeum jest samorządową instytucją kultury prowadzoną wspólnie z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Oficjalne otwarcie stałej ekspozycji nastąpiło 25 kwietnia 2022 r.
Przedmiotem działania Muzeum jest przedstawienie wielowiekowej historii Ziemi Oświęcimskiej przez pryzmat losów jej mieszkańców z uwzględnieniem różnorodności etnicznej i kulturowej budującej lokalną tożsamość, w tym pokazanie tragicznej sytuacji miejscowej ludności po wybuchu II wojny światowej i przedstawienie pomocy więźniom niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau udzielonej przez mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej i polski ruch oporu
- mówiła Iwona Gibas z Zarządu Województwa Małopolskiego.
Przekazanie instytucji następuje w drodze umowy zawartej pomiędzy Powiatem Oświęcimskim a Województwem Małopolskim. Umowa stanowi podstawę do wykreślenia instytucji kultury z rejestru prowadzonego przez Powiat Oświęcimski i wpisanie do rejestru prowadzonego przez Województwo Małopolskie. Pracownicy przekazywanej instytucji kultury stają się pracownikami instytucji kultury Województwa Małopolskiego, z zachowaniem dotychczasowych warunków pracy i płacy. Mienie przekazywanej instytucji nabywa nieodpłatnie Województwo Małopolskie. Zmiana organizatora Muzeum ma na celu poszerzenie zakresu działania instytucji, tak aby jej potencjał służył zarówno potrzebom regionalnym, jak i ogólnokrajowym. Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej będzie prowadzone przez Województwo Małopolskie jako wspólna instytucja kultury z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- dodała Iwona Gibas z Zarządu Województwa Małopolskiego.
W programie dzisiejszych obrad znalazł się też punkt dotyczący podjęcia uchwały w sprawie powołania Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Sejmiku Województwa Małopolskiego. Klub radnych Platforma, Nowoczesna-Koalicja Obywatelska ponownie wskazał kandydaturę radnego Krzysztofa Nowaka. Większość radnych zagłosowała przeciw. Uchwała nie została przyjęta.
Napisz komentarz
Komentarze