- Inwestycja będzie realizowana w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Działanie 2.1 dotyczącego „Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska”. Inwestycja jest bardzo ważna z punktu widzenia mieszkańców i polega na rozdzieleniu instalacji ogólnospławnej (kanalizacji ogólnospławnej) na instalację deszczową i sanitarną.
Projekt jest odpowiedzią na wieloletnie prośby mieszkańców.
- Mieszkańcy prosili, zabiegali, apelowali również do mnie jako posła z Wieliczki, aby interweniować w tej sprawie i cieszę się, że te środki trafiają do Wieliczki. 20 milionów złotych. Wierzę, że wkrótce uda się wykonać tę kanalizację deszczową tak, żeby ona rzeczywiście działała i zapewniała bezpieczeństwo mieszkańcom i ich mieniu, które zawsze było zagrożone w przypadku intensywnych opadów deszczu.
- Widać to przede wszystkim, gdy mamy nawalne deszcze, burze, wody roztopowe spływające po gruncie czy też po ulicach. Wtedy to następują spiętrzenia tej wody, podtopienia, zabór mienia mieszkańców, niszczenie mienia i zabytków. To jest bardzo ważna inwestycja z punktu widzenia mieszkańców.
Warto podkreślić, że kolejne środki, które trafiły do Wieliczki z rządu.
- Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, czy też fundusze na rozwój dróg samorządowych również był wydatkowany w dość sporych, wielomilionowych kwotach także budujemy drogi, budujemy potrzebną infrastrukturę a teraz zabieramy się za kanalizację deszczową - budowę zbiorników retencyjnych, które były tak bardzo oczekiwane przez wiele, wiele lat.
Dodajmy, że stare kanały wybudowane przed II wojną światową były niewydolne i nie radziły sobie z przyjęciem wody i ścieków. Dofinansowanie pozwoli zrealizować pierwszy etap tzw. kanału ulg. Projekt powstał kilkanaście miesięcy temu - po zdarzeniach, które szczególnie dotknęły mieszkańców. Planowany system kanalizacji deszczowej od ul. Żeromskiego, poprzez Trakt Solny, rejon torów kolejowych, ul. Mickiewicza, ul. Legionów do ul. Sienkiewicza ma zapewnić odciążenie istniejącego głównego kolektora. Zmniejszy się zatem ryzyko występowania klęsk w zlewni cieku Serafa na terenach miasta i gminy Wieliczka i miasta Krakowa.
Napisz komentarz
Komentarze