Pierwszy ze wspomnianych wyjazdów miał miejsce w marcu 2023 roku a uczestniczyli w nim dyrektor szkoły pan Maciej Filiciak, koordynator wymian młodzieży i nauczyciel j.angielskiego zawodowego w technikum turystycznym i hotelarskim pani Beata Chla i 10 uczniów PCKZiU , którzy mieli okazję zwiedzić Rondę, zwaną “miastem wzruszeń”, z jej historycznym Starym Miastem, słynnym XVIII-wiecznym mostem Puente Nuevo oraz Plaza de Toros - najstarszą i najbardziej znaną areną walki byków w Hiszpanii. W innym słynnym andaluzyjskim mieście Maladze zobaczyliśmy Muzeum Pablo Picasso w Palacio de Buenavista oraz… restaurację Antonio Banderasa El Pimpi.
Niezapomnianym przeżyciem było odwiedzenie nieodległej jaskini krasowej Cueva de la Pileta z jej prehistorycznymi malowidłami, z których najstarsze datowane są na 20 000 lat p.n.e.! Nie mniejsze wrażenie zrobiło na nas Setenil de las bodegas - leżące nieopodal Rondy miasto wykute w skale, nie mówiąc już o zapierającej dech w piersiach stolicy flamenco, Sewilli, w której m.in. zwiedziliśmy największą na świecie gotycką katedrę La Catedral de Santa María de la Sede, z grobowcem ze szczątkami Krzysztofa Kolumba.
Nieco wcześniej, w październiku 2022 roku, 10-osobowa grupa uczniów, wraz z dyrektorem szkoły panem Maciejem Filiciakiem i koordynatorką wymian miedzynarodowych panią Beatą Chla, wyjechała do Lugo. Tradycyjnie zwiedzali oni najciekawsze miejsca tego hiszpańskiego miasta, m.in. świetnie zachowane mury obronne z czasów rzymskich, wzięli też udział w O Domingo das Mozas, święcie ku czci św. Froilana, w ramach którego odbywał się jarmark, degustacja regionalnych potraw i spektakl teatru ulicznego.
Jako że tylko niespełna sto kilometrów dzieliło nas od jednego z najważniejszych średniowiecznych kościołów, czyli Katedry w Santiago de Compostela, na pielgrzymkowym szlaku nie zabrakło i naszych uczniów, którzy przeszli pieszo ostatnie 4 km słynnej Drogi św. Jakuba. W la Coruna nasi uczniowie mieli również okazję pospacerować po zachwycającej starówce, zwiedzić Aquarium Finisterrae - najstarsze oceanarium w Hiszpanii oraz odpocząć na plaży nad Atlantykiem.
Młodzież ze szkoły w Rondzie odwiedziła Wieliczkę w październiku 2022 a młodzież z Lugo w kwietniu 2023r. Wszyscy nasi goście wzięli udział w specjalnie dla nich zorganizowanych integracyjnych zajęciach językowych i kulturowych. Po wielickiej Kopalni Soli oprowadziła ich koordynatorka obu wymian, pani Beata Chla, pokazaliśmy ponadto obóz Auschwitz-Birkenau i najważniejsze zabytki Krakowa; zwiedzanie tego ostatniego miejsca zakończyła słodka przygoda na warsztatach w Manufakturze Czekolady.
Dzięki organizowanym przez PCKZiU wyjazdom, kolejni uczniowie mają okazję przekonać się, że poznawanie świata nie musi i nie powinno ograniczać się do oglądania zdjęć lub filmów, że najbardziej zachwycające miejsca Europy są na wyciągnięcie ręki a wieloletnie przyjaźnie można utrzymywać także z rówieśnikami z innych państw i kultur.
Napisz komentarz
Komentarze