W imieniu burmistrza Wieliczki wiązanki kwiatów złożyli: zastępca Burmistrza ds. Inwestycji Piotr Krupa, Sekretarz Gminy Adam Marek Panuś, Przewodniczący Rady Miejskiej w Wieliczce Tadeusz Luraniec.
Ku pamięci tych, którzy czarną noc komunizmu z potrzeby serc i wolności myśli zmienili przez "Solidarność" w jasną drogę do niepodległości i demokracji. Obywatele Wieliczki uczestniczyli w tej walce od sierpnia 1980 roku. W swym oporze dotrwali do końca. Do chwili odzyskania przez Polskę suwerenności. Nie wolno nam o tym zapomnieć. - napis ten widnieje na tablicy pod pomnikiem Odrodzenia Polski, upamiętniającej wydarzenia zapoczątkowane w sierpniu 1980 r. w Wieliczce i w całej Polsce.
31 sierpnia 1980 r. strajkujący robotnicy Stoczni Gdańskiej podpisali z przedstawicielami komunistycznej władzy porozumienie kończące trwający od połowy sierpnia strajk. Zawarcie porozumień otworzyło drogę do powstania niezależnych od władzy związków zawodowych, władze zobowiązały się także do ograniczenia cenzury.
W 2005 r. Sejm „w celu upamiętnienia 25. rocznicy historycznego zrywu Polaków do wolności” uchwalił ustawę o ustanowieniu nowego święta: Dnia Solidarności i Wolności. Przypada ono 31 sierpnia - w rocznicę podpisania porozumienia w Gdańsku. Dzień ten ma przypominać wysiłek ludzi, którzy dali świadectwo wierności idei Polski Niepodległej, jest również wyrazem hołdu dla osób, które przyczyniły się do powstania i zwycięstwa „Solidarności” oraz odbudowania suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej.
Napisz komentarz
Komentarze