Spotkanie poświęcone było polskim symbolom narodowym. Uczniowie mieli możliwość dowiedzieć się wielu interesujących faktów związanych z nimi.
Dzięki prezentacji przygotowanej przez prowadzącego uczestnicy spotkania mogli zobaczyć jak zmieniał się wizerunek Godła Polski na przestrzeni wieków oraz jakie historyczne wydarzenia były z tym związane. Roman Bosski przykuł uwagę uczniów opowiadając, w których kluczowych dla historii naszego kraju bitwach wykorzystywane były poszczególne wizerunki godła. Wiele ciekawych informacji dotyczyło również naszej flagi. Każdy uczeń doskonale wiedział, że polska flaga jest biało-czerwona. Jednak dla części uczniów zaskoczeniem było to, że zmieniała się ona z biegiem historii i nie zawsze wyglądała tak jak obecnie. Prowadzący zajęcia zaprezentował jak zmieniał się wizerunek flagi, wyjaśniał też symbolikę związaną z barwami narodowymi. Biel i czerwień na polskiej fladze odpowiadają kolorystyce godła państwowego, którym jest biały orzeł na czerwonym tle. Biel oznacza wodę i czystość, a czerwień to symbol ognia i przelanej krwi oraz waleczności i odwagi.
Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali jak brzmiały pieśni będące w przeszłości Hymnem Polski. W kolejności były to: Bogurodzica, Gaude Mater Polonia oraz Hymn do Miłości Ojczyzny. Hymn Polski w obecnym brzmieniu zwany Mazurkiem Dąbrowskiego został napisany w 1797 roku przez Józefa Wybickiego. Pan Roman Bosski wyjaśnił młodzieży znaczenie poszczególnych zwrotek przybliżając, do których wydarzeń naszej historii i zrywów wolnościowych odnoszą się one.
W czasie spotkania młodzież, nauczyciele i prowadzący zaśpiewali Hymn Polski, który został zadedykowany polskim bohaterom walczącym w przeszłości o wolność i niepodległość naszego kraju.
Spotkanie było też okazją do przedstawienia uczniom sylwetek wybitnych Polaków, autorytetów z których możemy być dumni i, o których warto wiedzieć, aby czerpać inspirację z przykładów ich życia. Uczniowie z zainteresowaniem i uwagą wysłuchali historii życia Generała Gryfa (Janusza Brochwicza Lewińskiego) oraz ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego (patrona polskich harcerzy). Prowadzący zajęcia Roman Bosski przeplatał przekazywane młodzieży treści wykonując autorskie utwory tematycznie związane z poruszanymi zagadnieniami. Warto nadmienić, że teledysk do jednego z prezentowanych utworów pt. „Jesteś Mistrzem”, w którym widzimy postacie znanych polskich sportowców m.in. olimpijczyków nagrywany był w Puszczy Niepołomickiej. Inne utwory w duchu patriotycznym, które zaprezentował młodzieży Roman Bosski to: „Powstanie styczniowe”, „ I Ty możesz służyć ojczyźnie”, „Cisi i skuteczni” oraz „Generał Gryf”. Młodzież zapewne wiele razy będzie jeszcze odsłuchiwać te i inne autorskie utwory Bosskiego, które są udostępnione przez Drużynę Mistrzów na YouTube.
Zajęcia dotyczące symboli narodowych wzbogaciły uczniów o wiedzę, po którą nie zawsze mają oni okazję sięgnąć. Wzmocniły też w uczniach poczucie tożsamości i dumy narodowej.
Napisz komentarz
Komentarze