Nasze województwo w skali krajowej jest prawdziwym potentatem pod względem ilości zarejestrowanych ras zwierząt hodowlanych. Tym bardziej cieszy możliwość spotkania z małopolskimi hodowcami w dniu ich święta
- podkreślił wicemarszałek Józef Gawron.
Święto Hodowców było największym wydarzeniem tego weekendu w powiecie proszowickim. W jego bogatym programie znalazły się m.in. wystawa zwierząt hodowlanych oraz ras ginących i zagrożonych wyginięciem. Miłośnicy ptaków mieli okazję obejrzeć pokaz gołębi przygotowanych do rejestracji nowej rasy: „proszowicki koroniasty” i „proszowicki wystawowy”.
W samo południe rozpoczęła się polowa msza w intencji hodowców, połączona z poświęceniem zwierząt, krzewu różańcowego oraz pokazem sztandarów Polskiego Związku Hodowców Zwierząt i Drobnego Inwentarza.
Prócz tego, dla uczestników wydarzenia przygotowano konkurs kulinarny, występy artystyczne młodzieży, trening taneczny oraz występ zespołu „Zielononóżka”. Gościem specjalnym popołudnia był aktor i kabareciarz Krzysztof Respondek. Mnóstwo atrakcji czekało także na najmłodszych – były warsztaty i zabawy, dmuchańce oraz poczęstunek.
Tradycyjnie już, podczas wydarzenia nadano tytuły Księcia i Księżnej Zielononóżki. W tym roku wybór padł na Monikę Wypych z Czuszowa oraz wicemarszałka województwa Łukasza Smółkę.
Serdecznie dziękuję za to wyróżnienie. Gratuluję jednocześnie wszystkim hodowcom, którzy zaprezentowali się na tegorocznym święcie. Cieszę się, że z roku na rok małopolskich hodowców jest coraz więcej i są tak aktywni
- powiedział wicemarszałek Łukasz Smółka.
Podczas wydarzenia nagrody dla wyróżniających się lokalnych hodowców wręczył prof. dr hab. inż. Krzysztof Duda, dyrektor Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego Kraków – Balice. Otrzymały jest Stowarzyszenie Proszowickich Hodowców Zielononóżka (jako organizacja) oraz Robert Bucki z Mniszowa (aktualny mistrz Polski w rasie zielononóżka kuropatwiana) i Andrzej Bąk z Kocmyrzowa.
Nagrody Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie przypadły stowarzyszeniu Zielononóżka oraz historykowi regionaliście Henrykowi Pomykalskiemu i prof. Andrzejowi Dubielowi.
Z kolei dyplomy ministra rolnictwa i rozwoju wsi otrzymali marszałek Łukasz Smółka, Monika Wypych, Eugeniusz Gwóźdź, Andrzej Garbacki, Krzysztof Wrona, dyrektor ZS w Piotrkowicach Małych Jarosław Okrajek, Robert Gajda, Andrzej Król i Krzysztof Wojtusik.
Napisz komentarz
Komentarze