Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 02:34
Reklama

„Było wojsko w Niepołomicach…”

„Było wojsko w Niepołomicach…” to temat wrześniowego spotkania Klubu Poszukiwaczy Historii Niepołomic. Jednostka Wojskowa 4115 i żołnierze z 6. Batalionu Powietrznodesantowego w Niepołomicach mocno wpisali się w historię naszego miasta, a niepołomiczanie wspominają ich do dzisiaj. Gościem Klubu był ppłk w stanie spoczynku Paweł Kopytowski, były zastępca 6. Batalionu Powietrznodesantowego JW 4115 w Niepołomicach i komendant Szkoły Podoficerskiej.
  • Źródło: Niepołomice.eu
„Było wojsko w Niepołomicach…”

Źródło: Niepołomice.eu

Wywiad z ppłk. Kopytowskim, można przeczytać w książce Krzysztofa Witulskiego „Połączyła nas czasza spadochronu i esprit de corps”. Jest to unikatowa publikacja (wydana w niewielkim nakładzie) dotycząca historii i legendy Czerwonych Beretów. Składa się z 28 wywiadów, które Krzysztof Witulski przeprowadził z osobami, które w różnych korpusach, na różnych stanowiskach i w różnych okresach służyły w 6 Pomorskiej Dywizji Powietrznodesantowej i jej sukcesorkach (6PBPD, 6 BDSz, 6BPD).

Paweł Kopytowski w wojsku spędził 23 lata i dosłużył się stopnia podpułkownika. W Rembertowie ukończył Wyższy Kurs Dowódczo-Sztabowy, Kurs oficerów operacyjnych szczebla taktycznego, następnie dwuletnie studium prawa i profilaktyki. Przygodę z wojskiem rozpoczął po maturze w 1963 r. Ukończył szkołę podoficerską i przeszedł szkolenia spadochronowe, w których jak sam o sobie mówi – „był takim czołowym spadochronowym turystą” tzn. skakał zarówno ze swoją kompanią szkolną, jak i indywidualnie z innymi oddziałami. Gdy większość kończyła szkołę z siedmioma skokami, on miał ich osiemnaście. Następnie otrzymał przydział do 6 Pomorskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej i tak znalazł się w JW 4115 w Niepołomicach. W której służył aż do przejścia na emeryturę.

Ppłk Kopytowski po krótkim wstępie dotyczącym historii wojska w Polsce przypomniał początki powstawania Jednostki Wojskowej 4115, które związane są z powstałym na mocy rozkazu nr 55 Dowódcy Warszawskiego Okręgu Wojskowego z dnia 27 maja 1957 r. kursem instruktorsko-metodyczny instruktorów spadochronowych. Celem kursu było opracowanie metod szkolenia w wojskach desantowych oraz przygotowanie pod względem spadochronowym kadry dowódczej dla nowych pododdziałów dywizji. Pierwsze skoki wykonywano z wieży spadochronowej w Nowej Hucie a następnie z samolotu na lotniska w Balicach. Następnie Minister Obrony Narodowej nakazał przeformować 6 Pomorską Dywizie Powietrzną na Dywizję Powietrzno-Desantową. Z kursu instruktorsko-metodycznego powstała JW 4115 – nazwana 9 szkolnym batalionem powietrzno – desantowym. W sierpniu 1957 r. powstały pododdziały: szkolna kompania szturmowa, szkolna bateria artylerii, pluton transportowo gospodarczy i pluton łączności. 5 listopada 1957 r do batalionu przybyli pierwsi poborowi.

W styczniu 1958 batalion dyslokowano z Krakowa do koszar w Niepołomicach.

Od roku 1964, kiedy to batalion przeformowano na 6 Ośrodek Szkoleniowo-Mobilizacyjny, jego nazwa zmieniała się jeszcze kilkukrotnie, aż do 2010 r., kiedy to kolejny raz zmieniono nazwę jednostki na 6. Batalion Powietrznodesantowy.

W dniu 15 czerwca 1996 r. Jednostka otrzymała nowy sztandar ufundowany przez społeczeństwo miasta i gminy Niepołomice, a w lutym 2000 r. JW 4115 została przeniesiona z Niepołomic do Gliwic, gdzie do chwili obecnej pozostaje realizując działalność szkoleniową.

4 listopada 2003 roku 6. Batalionowi Desantowo-Szturmowemu w Gliwicach nadano imię generała dywizji Edwina Rozłubirskiego..

(Informacje zaczerpnięte z: https://6batalion.wp.mil.pl.; https://pl.wikipedia.org;)

W czasie spotkania ppłk. Kopytowski wspominał swoje żołnierskie czasy i pracę w Jednostce, do wspomnień dołączyli również biorący udział w spotkaniu byli żołnierze z niepołomickiej Jednostki, m.in. Piotr Foltyn, Stanisław Wojas, Leon Pitucha, Andrzej Górski i Krzysztof Kotowski.

Współorganizatorem tego spotkania był Janusz Jagła – prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Niepołomickiej, dzięki któremu mogliśmy zobaczyć unikatowe zdjęcia przedstawiające żołnierzy z 6. Batalionu Powietrznodesantowego, m.in. w czasie: przemarszów ulicami miasta, uroczystości w Jednostce, ćwiczeń na poligonie oraz zdjęcie balonu, z którego w latach 60-tych skakali niepołomiccy spadochroniarze.

Zapraszamy na kolejne spotkania Klubu Poszukiwaczy Historii Niepołomic. Spotykamy się w każdą trzecia środę miesiąca. Wstęp wolny.

 Agnieszka Grab



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Spotkanie autorskie z Joanną Kuciel-Frydryszak 13 listopada 2024 r. w wypełnionej do ostatniego miejsca sali akustycznej niepołomickiego Zamku, odbyło się spotkanie z Panią Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką niezwykłego reportażu historycznego pt. „Chłopki. Opowieść o naszych babkach.” Reportaż został uznany przez krytyków, czytelników oraz media za najważniejszą publikację 2023 roku.Data dodania artykułu: 22.11.2024 14:02Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0Spotkanie autorskie z Joanną Kuciel-Frydryszak Planowana budowa nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce Dziś w Starostwie Powiatowym w Wieliczce odbyło się spotkanie, którego celem było omówienie planowanej budowy nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce. W spotkaniu uczestniczyli: Starosta Wielicki, Roman Ptak, Członek Zarządu, Łukasz Sadkiewicz, Sekretarz Artur Kozioł, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie Mariusz Kudela, naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów, Bogusław Wiklik, Komendant Powiatowy w Wieliczce, Mirosław Strach oraz Wójt Gminy Gdów, Zbigniew Wojas.Data dodania artykułu: 22.11.2024 13:56Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0Planowana budowa nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce "Aktywne Dziś – Lepsze Jutro" 21 listopada w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wieliczce podpisano umowę partnerską na rzecz realizacji projektu „Aktywne Dziś – Lepsze Jutro” w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027. Liderem przedsięwzięcia jest Powiat Wielicki, a partnerem Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości i Inicjatyw Społecznych PROELIO.Data dodania artykułu: 22.11.2024 13:43Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0"Aktywne Dziś – Lepsze Jutro"
Reklama
Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Wieliczka

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: BogdanTreść komentarza: Bardzo miło że zostało uwzględnione twórczość Wiesłwa SiekierskiegoData dodania komentarza: 5.01.2024, 21:55Źródło komentarza: ŚMIERĆ i MIŁOŚĆ” w Wielickiej MediateceAutor komentarza: Bogdan MTreść komentarza: Bardzo miło że uwzględniliście Państwo twórczość Wiesława SiekierskiegoData dodania komentarza: 5.01.2024, 21:54Źródło komentarza: ŚMIERĆ i MIŁOŚĆ” w Wielickiej MediateceAutor komentarza: Krys34Treść komentarza: No sprawa już trafiła do prokuratury a Kwaśny miał przywłaszczyć 200 tys. Zł.Data dodania komentarza: 24.09.2023, 12:12Źródło komentarza: Ciesielczyk chce odwołania Kwaśnego z funkcji przewodniczącego Rady Miejskiej w Tarnowie po wybuchu afery na Uniwersytecie Ekonomicznym w KrakowieAutor komentarza: observeTreść komentarza: własnej ciąży - to sama sobie ją zrobiła ?Data dodania komentarza: 21.07.2023, 16:48Źródło komentarza: Oczekujemy od innych sił politycznych jasnej deklaracji, że prawo do przerywania ciąży będzie zagwarantowaneAutor komentarza: HajaTreść komentarza: Obwodnica oddana do użytku rok temu a TIRy jak jeździły tak jeżdżą pomimo zakazuData dodania komentarza: 7.03.2023, 20:00Źródło komentarza: Koniec z ciężarówkami jadącymi przez PodłężeAutor komentarza: Uzyskaj pożyczkę tutajTreść komentarza: Złóż wniosek o pomoc finansową tutaj z niskim oprocentowaniem 2%, aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się ze mną, korzystając z poniższych danych. https://en.wikipedia.org/wiki/Stefano_Pessina [email protected] WhatsApp: +48 732 104 284 Ciepłe powitanie Wiceprezes i Dyrektor Generalny, Walgreens Boots Alliance. Stefano PessinaData dodania komentarza: 1.06.2022, 11:27Źródło komentarza: Rozbudowa drogi powiatowej w Grajowie
Reklama
Reklama
Reklama