W dniu 2 października 2023 r. o godzinie 8:00 odbyło się uroczyste otwarcie parkingów, w krórym udział wzięli:
- Józef Gawron - Wicemarszałek Województwa Małopolskiego,
- Krystian Hytroś - Starosta Powiatu Proszowickiego,
- Grzegorz Cichy - Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice,
- Zbigniew Nowak - Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Proszowice,
- Marek Miller - Radny Rady Miejskiej w Proszowicach,
- asp. szt Piotr Kulisa - Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego,
- Kazimierz Andrzejczyk - Przewodniczący Osiedla nr 1 w Proszowicach,
- Wojciech Rzadkowski - Prezes Giełdy Rolnej Ek-Rol s.p. z.o.o.,
- Henryk Oleksy - Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego,
- Zbigniew Kotlarz - Kierownik Wydziału Infrastruktury Planowania i Inwestycji,
- Wioleta Gawron - Inspektor WIP-RIF,
- Anna Sroga - Inspektor WIP-RIF,
- Sławomir Jastrzębski - Inspektor WIP-RIF,
- Paweł Krzek - Inspektor Nadzoru Inwestorskiego,
- Paweł Tomasik - Firma HOUSEBUD,
- Oskar Niezabitowski - Firma PRODiM,
- Piotr Nowak - Projektant Nowa Projekt.
Dzięki pierwszemu z obiektów mieszkańcy zyskali 60 miejsc postojowych (w tym 3 dla osób niepełnosprawnych), natomiast drugi pomieści 41 samochodów osobowych (powstały tam również 3 miejsca przeznaczone dla osób niepełnosprawnych).
Inwestycja umożliwi połączenie przejazdów samochód-komunikacja zbiorowa (busy i autobusy), a także rower-komunikacja zbiorowa. W ramach projektu wybudowano również zatoki autobusowe, chodniki oraz ścieżkę rowerową o długości 224 mb łączącą parking przy ul. Krakowskiej z trasą rowerowa Eurovelo 11.
Wartość projektu to ok. 3,5 mln zł, przy dofinasowaniu prawie 3 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 „Rozwój infrastruktury i zaplecza transportu zbiorowego w gminie Proszowice – etap I – budowa systemów park&ride i bike&ride” Oś Priorytetowa 4. Regionalna polityka energetyczna, Działanie 4.5 Niskoemisyjny transport miejski, Poddziałanie 4.5.2 Niskoemisyjny transport miejski – SPR z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Proszowice są niewielkim miastem, w którym działalność gospodarcza zlokalizowana jest przede wszystkim w centrum, czyli w tym samym obszarze, gdzie usługi publiczne, dworzec busowy itp. Efektem jest chaos w centrum miasta i praktycznie codzienne zablokowanie terenów usługowych. Miejsce, które wybrano pod parkingi gwarantuje, że zachowają one funkcję Park&Ride, tzn. będą wykorzystywane jako punkt przesiadkowy, a nie jako "zwykłe" miejsce parkingowe dla mieszkańców czy przedsiębiorców.
Projekt zakłada wyprowadzenie z centrum miasta znacznej ilości samochodów, które mieszkańcy parkują w sąsiedztwie dworca czy Rynku. Stworzenie wygodniejszej możliwości dotarcia na miejsce odjazdu busa bez wjeżdżania do centrum Proszowic, co ograniczy ruch komunikacyjny w godzinach szczytu i liczbę postojów w mieście. Ponadto Proszowice w dużej części zostały objęte strefą płatnego parkowania.
Projekt ogranicza również sytuację, kiedy mieszkańcy wsi w godzinach szczytu wjeżdżali na teren miasta i krążąc po ulicach w centrum poszukiwali wolnego miejsca do parkowania, żeby następnie przesiąść się na busa. Na chwilę obecną samochody te będą parkować przy wyjeździe z miasta. Zmniejszą się zatem korki, zanieczyszczenie i hałas.
W ramach projektu przewidziano kampanię edukacyjną pod hasłem „Jeździmy razem” nakierowaną na rozpowszechnienie ekologicznych zachowań komunikacyjnych. Promowane będą wspólne regularne przejazdy samochodem osobowym np. rodziny, sąsiadów, znajomych.
Tekst: Wiotela Gawron UGiM Proszowice
Zdjęcia; Dominik Ochęduszko UGiM Proszowice
Napisz komentarz
Komentarze