Przyczyną zorzy polarnej była burza geomagnetyczna wywołana rozbłyskiem słonecznym klasy M1. Te ogromne rozbłyski na powierzchni Słońca produkują fale magnetyczne, które uderzają w atmosferę Ziemi. Można je obserwować gołym okiem tylko na wysokich szerokościach geograficznych, ale tym razem udało się doświadczyć tego zjawiska również w Polsce.
“Ostatni raz widziałem coś takiego na początku lat 90. gdy widziałem zorzę w Niepołomicach. Mamy nawet zdjęcia. Później były widoczne słabe zorze na północy Polski” powiedział Dominik Pasternak, dyrektor Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach. Dodał też, że “tradycyjnie widzimy zdjęcia zorzy w kolorze niebiesko-zielonym. To widok z okolic bieguna magnetycznego. Tam jest inny rozkład cząstek, powodujący prawdziwą feerię barw. Ale w naszych regionach najbardziej widoczna jest barwa czerwona”.
Obserwowanie zorzy polarnej to niezwykle fascynujące doświadczenie, które przez wiele osób uważane jest za zjawisko wręcz mistyczne. Niezapomniane widoki, które otwierają się przed oczami, zapadają w pamięć na całe życie.
Zachęcamy do przesyłania swoich zdjęć zorzy na [email protected], abyśmy mogli zebrać jak najwięcej materiałów z tego niesamowitego zjawiska.
Umieszczamy fotografie dzięki uprzejmości Patrycji Wąsikowskiej (www.puszczaniepolomicka.pl, https://www.facebook.com/niepolomickapuszcza).
Miejmy nadzieję, że nie będzie to ostatnia okazja do obserwowania zorzy polarnej w naszym regionie. Niech ten niezwykły widok będzie inspiracją dla mieszkańców Niepołomic, aby dalej poszukiwać i odkrywać piękno kosmosu korzystając z możliwości oferowanych przez Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne.
Napisz komentarz
Komentarze