Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:32
Reklama

Niepołomice. O historii nieco inaczej

W środę 15 listopada budynek Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Biernata w Niepołomicach zapełnił się gwarem ponad dwustu młodych czytelników – uczniów klas piątych i szóstych ze szkół podstawowych leżących na terenie naszej gminy, tj. Niepołomic, Podłęża i Zabierzowa Bocheńskiego.
  • Źródło: Niepołomice.eu
Niepołomice. O historii nieco inaczej

Źródło: Niepołomice.eu

Uczestniczyli oni w dwóch spotkaniach autorskich, które zorganizowane zostały jako wydarzenia towarzyszące w ramach 10. Festiwalu Literatury dla Dzieci w Krakowie/Niech żyje literatura!

Pierwsze spotkanie o godz. 10.00 poprowadziła Maria Strzelecka. Opowiedziała o tym, co kocha, co jest dla niej ważne, czyli o swojej małej ojczyźnie odnalezionej trzydzieści lat temu w Beskidzie Niskim. Tak też zatytułowana została seria książek adresowanych do młodych czytelników: Beskid bez kitu. Bez kitu, czyli bez oszukiwania przedstawia w niej autorka prawdę o historii, kulturze i przyrodzie tego regionu. Akcja pierwszej części opowieści osadzona została w latach 60., w czasach ustroju komunistycznego, kiedy w Beskidach były jeszcze PGR-y. Bohaterka przyjeżdża tam z rodzicami i nic nie wie o tym miejscu. Zaprzyjaźnia się z „przyszywaną” babcią Teklą, która opowiada jej o historii, o zwierzętach…, zabierając tym samym wszystkich czytelników w podróż po magicznym i niezwykłym świecie. Część druga – Beskid bez kitu. Zima przenosi nas do okresu międzywojennego, gdy na tym terenie w 1920 roku była jeszcze bardzo ludna wieś, a babcia Tekla miała zaledwie kilkanaście wiosen. Przywołuje wspomnienia Łemkowszczyzny, tej sprzed lat, tętniącej życiem… I wreszcie ostatnia, najnowsza część – Hajda. Beskid bez kitu – dzieje się po II wojnie światowej, niestety w czasach, gdy jeszcze nie wszyscy wrócili do domu, niektórzy musieli ukrywać się w lasach, działając w partyzantce, a domy zwykłych mieszkańców tego regionu narażone były na napady i grabieże majątku.

W swych książkach – oprócz historii – Maria Strzelecka wiele miejsca poświęciła – przyrodzie. W poznaniu jej piękna niewątpliwie pomagają piękne, zaprojektowane i wykonane samodzielnie przez nią ilustracje. Zarówno te w technice drzeworytu, jak i akwareli, doskonale oddają wszelkie tajniki tamtejszej fauny i flory, stając się wręcz niewyczerpanym źródłem bezcennych informacji na ich temat.
Pod koniec spotkania Maria Strzelecka zaprezentowała jeszcze jedną ze swych książek, tym razem poświęconą wyjątkowemu malarzowi z Krynicy – Nikiforowi.

Bohaterem drugiego spotkania o godz. 12.00 był znany i ceniony, wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość skierowaną do młodych odbiorców – Marcin Szczygielski. Zebrani uczniowie mieli okazję zapoznać się z faktami z jego życia oraz poznać wybranych bohaterów powieści.
Teatr niewidzialnych dzieci to historia młodych ludzi mieszkających w domu dziecka, osadzona w realiach 1981 r., czyli w szczególnym momencie wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Na kartach powieści można prześledzić ten moment z zupełnie innej perspektywy, tak jak odbierały go dzieci: nie pojmując, co tak naprawdę oznacza, co będzie teraz i potem… mnóstwo pytań i brak odpowiedzi… Kolejna pozycja – Czarny młyn – to utwór, który został wpisany na listę lektur w klasie szóstej i doczekał się ekranizacji, podobnie jak bardziej fantastyczna opowieść Za niebieskimi drzwiami.

Zasadnicza część tego spotkania poświęcona została jednak Antosi, bohaterce dwutomowej powieści: Antosia w bezkresie i najnowszej – Zbójeckie nasienie. Dziewczynka mieszka na Kresach i zostaje wywieziona do Kazachstanu. W trakcie długiej i niebezpiecznej podróży gubi mamę
i ostatecznie sama trafia do kołchozu. Sama też będzie musiała radzić sobie, a w zasadzie walczyć o przetrwanie w obcej i nieprzyjaznej dla siebie rzeczywistości. Najpierw kołchozu, a potem – w drugiej części – kazachskiej wioski, prowadzącej koczowniczy tryb życia. Pan Marcin Szczygielski zaznaczył, że tworzył tę historię w oparciu o relacje dzieci, które przeżyły takie doświadczenie. Ponadto wyraził głębokie przekonanie, że znajomość tamtych realiów dobrze ilustruje terror rosyjski i pozwala lepiej zrozumieć współczesny dramat dzieci z Ukrainy.

W trakcie obydwu spotkań uczniowie chętnie wykorzystali sposobność do zadawania autorom pytań, nie tylko na temat samego procesu twórczego, ale i bardziej osobistych, dotyczących zainteresowań, planów, a nawet wieku czy zarobków. Ze stoiska z książkami zniknęła większość zamówionych pozycji, a młodzi czytelnicy zyskali pamiątkowe dedykacje i życzenia od zaproszonych autorów. Miejmy nadzieję, że będzie to dobry wstęp do dalszej przygody młodych ludzi z bohaterami książek…

Anna Słodka
Biblioteka Publiczna w Niepołomicach



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Spotkanie autorskie z Joanną Kuciel-Frydryszak 13 listopada 2024 r. w wypełnionej do ostatniego miejsca sali akustycznej niepołomickiego Zamku, odbyło się spotkanie z Panią Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką niezwykłego reportażu historycznego pt. „Chłopki. Opowieść o naszych babkach.” Reportaż został uznany przez krytyków, czytelników oraz media za najważniejszą publikację 2023 roku.Data dodania artykułu: 22.11.2024 14:02Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0Spotkanie autorskie z Joanną Kuciel-Frydryszak Planowana budowa nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce Dziś w Starostwie Powiatowym w Wieliczce odbyło się spotkanie, którego celem było omówienie planowanej budowy nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce. W spotkaniu uczestniczyli: Starosta Wielicki, Roman Ptak, Członek Zarządu, Łukasz Sadkiewicz, Sekretarz Artur Kozioł, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie Mariusz Kudela, naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów, Bogusław Wiklik, Komendant Powiatowy w Wieliczce, Mirosław Strach oraz Wójt Gminy Gdów, Zbigniew Wojas.Data dodania artykułu: 22.11.2024 13:56Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0Planowana budowa nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce "Aktywne Dziś – Lepsze Jutro" 21 listopada w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wieliczce podpisano umowę partnerską na rzecz realizacji projektu „Aktywne Dziś – Lepsze Jutro” w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027. Liderem przedsięwzięcia jest Powiat Wielicki, a partnerem Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości i Inicjatyw Społecznych PROELIO.Data dodania artykułu: 22.11.2024 13:43Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0"Aktywne Dziś – Lepsze Jutro"
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Wieliczka

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 2 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: BogdanTreść komentarza: Bardzo miło że zostało uwzględnione twórczość Wiesłwa SiekierskiegoData dodania komentarza: 5.01.2024, 21:55Źródło komentarza: ŚMIERĆ i MIŁOŚĆ” w Wielickiej MediateceAutor komentarza: Bogdan MTreść komentarza: Bardzo miło że uwzględniliście Państwo twórczość Wiesława SiekierskiegoData dodania komentarza: 5.01.2024, 21:54Źródło komentarza: ŚMIERĆ i MIŁOŚĆ” w Wielickiej MediateceAutor komentarza: Krys34Treść komentarza: No sprawa już trafiła do prokuratury a Kwaśny miał przywłaszczyć 200 tys. Zł.Data dodania komentarza: 24.09.2023, 12:12Źródło komentarza: Ciesielczyk chce odwołania Kwaśnego z funkcji przewodniczącego Rady Miejskiej w Tarnowie po wybuchu afery na Uniwersytecie Ekonomicznym w KrakowieAutor komentarza: observeTreść komentarza: własnej ciąży - to sama sobie ją zrobiła ?Data dodania komentarza: 21.07.2023, 16:48Źródło komentarza: Oczekujemy od innych sił politycznych jasnej deklaracji, że prawo do przerywania ciąży będzie zagwarantowaneAutor komentarza: HajaTreść komentarza: Obwodnica oddana do użytku rok temu a TIRy jak jeździły tak jeżdżą pomimo zakazuData dodania komentarza: 7.03.2023, 20:00Źródło komentarza: Koniec z ciężarówkami jadącymi przez PodłężeAutor komentarza: Uzyskaj pożyczkę tutajTreść komentarza: Złóż wniosek o pomoc finansową tutaj z niskim oprocentowaniem 2%, aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się ze mną, korzystając z poniższych danych. https://en.wikipedia.org/wiki/Stefano_Pessina [email protected] WhatsApp: +48 732 104 284 Ciepłe powitanie Wiceprezes i Dyrektor Generalny, Walgreens Boots Alliance. Stefano PessinaData dodania komentarza: 1.06.2022, 11:27Źródło komentarza: Rozbudowa drogi powiatowej w Grajowie
Reklamadotacje rpo
Reklamadotacje rpo
Reklama