W 2006 roku rozpoczął pracę zawodową w strukturach tejże uczelni, zajmując kolejno stanowiska: kierownika Klubu Akademickiego, kierownika Centrum Kształcenia Ustawicznego, dyrektora Centrum Transferu Technologii. Był też pełnomocnikiem Rektora Uniwersytetu Rolniczego w zakresie zarządzania projektami, Funduszy Europejskich, zarządzania własnością intelektualną. W latach 2012-2013 pełnił funkcję prezesa zarządu Centrum Innowacji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie Sp. z o.o.
Był też koordynatorem Uniwersytetu dla Młodzieży oraz Uniwersytetu III Wieku przy Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Jest także współzałożycielem i pierwszym przewodniczącym Studenckiego Koła Przyjaciół Dzieci Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Był również członkiem Rady Absolwentów przy Rektorze UR w Krakowie.
Za swoją działalność otrzymał Nagrodę Rektora Uniwersytetu Rolniczego za szczególne osiągnięcia organizacyjne w działalności studenckiej, Nagrodę Rektora Uniwersytetu Rolniczego II oraz I stopnia oraz Medal okolicznościowy 60-lecia Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie jest mi szczególnie bliski. Ta uczelnia mnie ukształtowała, przekonała o znaczeniu transferu wiedzy, roli specjalistycznej działalności badawczej i edukacyjnej oraz potencjale krakowskiego środowiska naukowego. Kraków jest miastem nauki i możemy być z tego dumni! - podkreśla wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Rozwój
Swoje zainteresowania Krzysztof Jan Klęczar rozwijał również na warszawskim Uniwersytecie SWPS (Wydział Psychologii w Katowicach), gdzie zdobył tytuł magistra psychologii (specjalność: psychologia kliniczna dzieci i młodzieży). Natomiast w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu ukończył studia podyplomowe na kierunku Master of Business Administration (MBA).
Ukończył także kursy i szkolenia specjalistyczne m.in. z zakresu zarządzania własnością intelektualną, zarządzania transferem wiedzy, praktycznego zarzdzania projektami, efektywnego zarządzania zespołem projektowym, kontroli zarządczej, zamówień publicznych.
W swojej karierze zawodowej ma także stanowisko członka zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego Sp. z o.o., które zajmował w latach 2013-2014.
W ramach dodatkowych obowiązków służbowych był również kierownikiem projektów współfinansowanych m.in. ze środków PO KL, PROW, MRPO (łączna wartość zrealizowanych projektów przekracza 200 mln zł) oraz ekspertem w projektach dotyczących rozwoju innowacyjnej gospodarki i przedsiębiorczości. Uczestniczył w wizytach studyjnych i wyjazdach eksperckich (m.in. we Włoszech, Francji, Austrii, Niemczech, Estonii, na Słowacji, Ukrainie oraz Węgrzech). Był członkiem Lokalnej Grupy Sterującej (projekt InTraMed – C2C, Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II).
Jest autorem i współautorem licznych publikacji naukowych oraz popularnonaukowych w czasopismach krajowych, jak również zagranicznych z zakresu: rybactwa, zootechniki, toksykologii środowiska wodnego, ochrony środowiska, zarządzania własnością intelektualną, transferu wiedzy i technologii oraz samorządu terytorialnego.
Samorząd we krwi
Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar zaznacza, że wyrósł z samorządu terytorialnego.
Dorastałem w rodzinie, gdzie ten samorząd był we krwi. Mój ojciec też był samorządowcem - był wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Oświęcimskiego, ale też był przez 20 lat szefem najpierw zakładu budżetowego, potem spółki komunalnej wodociągów w Kętach, więc ta polityka i działalność zawsze u nas w domu była - mówi wojewoda Krzysztof Jan Klęczar.
Krzysztof Jan Klęczar przez dwie kadencje był członkiem zarządu Dzielnicy „Stare Miasto” w Kętach. Pracował także jako radny Rady Miejskiej w Kętach. W 2014 roku został wybrany do Rady Powiatu w Oświęcimiu (nie złożył ślubowania w związku z objęciem mandatu burmistrza Kęt). Był także członkiem zarządu Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego w Bielsku-Białej.
W 2014 roku został wybrany na burmistrza małopolskich Kęt. W wyborach samorządowych w roku 2018 objął to stanowisko ponownie, uzyskując prawie 80% głosów.
Szalenie ważnym ambicjonalnie było dla mnie objęcie funkcji burmistrza gminy Kęty, zwłaszcza że mieszkam tam w trzecim pokoleniu. Dziadek, ojciec też społecznie działali. To była dla mnie sprawa bardzo honorowa - podkreśla wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Otrzymał Nagrodę im. Marty Garapich Samorządowiec Podbeskidzia. Jest Laureatem Plebiscytu Samorządowiec Roku 2018 („Gazeta Krakowska”, „Dziennik Polski”, SGiPM). Otrzymał też Medal pamiątkowy XX-lecia Powiatu Oświęcimskiego.
Działanie samorządu to jest rozwiązywanie ludzkich problemów, budowanie sojuszy i porozumień. To jest esencja polityki - dodaje wojewoda Krzysztof Jan Klęczar.
Służyć innym
Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar ma szerokie doświadczenie w działalności społecznej.
Przez dwie kadencje pełnił funkcję przewodniczącego Samorządu Studentów Uniwersytetu Rolniczego. W 2015 roku był też przewodniczącym Porozumienia Samorządów Studenckich Uczelni Krakowa.
Na liście instytucji i organizacji, w których prace się zaangażował, są m.in.: Koło Naukowe Rybaków, Parlament Studentów RP w Warszawie (członek Komisji Rewizyjnej), Porozumienie Samorządów Studentów Uczelni Rolniczych (członek prezydium), Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa, Małopolska Rada Edukacji, Rada Muzeum im. A. Kłosińskiego w Kętach (przewodniczący w latach 2014-2021), Rada Społeczna GZOZ w Kętach (przewodniczący od 2014), Rada Programowa TVP O. Kraków, Polski Związek Wędkarski – Koło Kęty (członek zarządu w latach 2012-2014).
Otrzymał Odznakę Za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz Odznakę Za Wybitne Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Uhonorowano go także Złotą Odznaką Zasłużony dla Polskiego Związku Niewidomych – Okręg Małopolski.
Był wolontariuszem m.in. w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, ośrodkach kultury, świetlicach środowiskowych czy organizacjach pozarządowych. Jest właścicielem gospodarstwa edukacyjnego pn. „Zagroda Zielonego Doktora” i pomysłodawcą oraz liderem grupy dla młodzieży pn. „Sfora Zielonego Doktora”.
Odkąd jestem dorosły, pracuję z dziećmi i z młodzieżą. Zaczęło się to jeszcze w czasach studenckich. Razem z moją żoną, wówczas jeszcze dziewczyną, odwiedzaliśmy domy dziecka. Zawsze bliski był mi wolontariat. Gospodarstwo, którym od lat kieruję, ma charakter gospodarstwa edukacyjnego. Często spotykam się z młodymi ludźmi i przy zwierzętach, przy pracy rozmawiamy o różnych trudnych rzeczach, więc dalej nie porzuciłem wolontariatu. Nie chcę o tym dużo mówić, bo nie chodzi o to, żeby się chwalić, ale dalej mam kilka takich miejsc, które regularnie odwiedzam, więc bezsprzecznie swoją przyszłość wiążę ze sferą pomocy drugiemu człowiekowi, choć niekoniecznie w sensie zawodowym - podkreśla wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Ludowiec
Krzysztof Jan Klęczar od 2021 roku jest prezesem Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Małopolsce, a od 2022 roku członkiem Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL. Z tą formacją polityczną związany jest od lat jako prezes Koła Kęty (2011-2016), prezes Zarządu Gminnego w Kętach (2011-2020), wiceprezes Zarządu Powiatowego w Oświęcimiu (2011-2020), członek Zarządu Wojewódzkiego w Krakowie (2012 - nadal), członek Prezydium Zarządu Wojewódzkiego w Krakowie (2016 - nadal), koordynator wojewódzki Ruchu Obrony Polskiej Samorządności, koordynator wojewódzki Forum Myśli Społecznej, członek Rady Naczelnej (2018 - nadal). Został wyróżniony Medalem pamiątkowym 125-lecia powstania Ruchu Ludowego oraz odznaczeniem „Za Zasługi dla Związku Młodzieży Wiejskiej”.
Mój dziadek, Władysław był ludowcem i jednym ze współzałożycieli kółka rolniczego w Kętach w latach 40-tych. Po wojnie w PSL był mój ojciec, a teraz ja jestem już pokoleniem ludowców w naszym domu, więc ta samorządność i służba publiczna zawsze u nas była - mówi Krzysztof Jan Klęczar.
Prywatnie
Szczęśliwy mąż i ojciec.
Ma patenty żeglarskie – żeglarza jachtowego i sternika motorowodnego. Jest sędzią sportu wędkarskiego. Za swoją działalność wyróżniony Medalem „Za Zasługi w Rozwoju Wędkarstwa”.
Szeroko związany ze sportem. Ma Medal okolicznościowy Małopolskiego Związku Piłki Nożnej oraz Honorową Odznakę Polskiego Związku JUDO w stopniu złotym.
Nowa misja: wojewoda małopolski
Z dniem 14 grudnia premier Donald Tusk, na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji Marcina Kierwińskiego, powołał Krzysztofa Jana Klęczara na urząd wojewody małopolskiego.
Kluczową sprawą z punktu widzenia sprawowania funkcji wojewody jest to, do czego tak naprawdę wojewoda jest powołany. Reprezentuje rząd w terenie, ale sprawuje – nie podoba mi się do końca to słowo – nadzór. Wojewoda jest partnerem, łącznikiem samorządu terytorialnego z rządem. Na tym chciałbym się skupić - podsumowuje Krzysztof Jan Klęczar.
Napisz komentarz
Komentarze